Čo vyrobiť/ Mix nápadov

Vyrobte 3 parádne hračky z vecí, ktoré by skončili v koši

Pred narodením syna som si predsavzala, že budeme mať doma čo možno najmenej hračiek. Po pár mesiacoch však prišiel stret s realitou. Prekvapivo moja duša matky veľmi túžila kupovať hračky, veď Tomáška tak tešili, super ho vedeli zabaviť a rozvíjať. Proti však stáli všetky racionálne argumenty. Dieťa má mať menej hračiek, ľahšie si nájde, s čím sa hrať a lepšie sa bude sústrediť. Nové hračky sú zbytočne vyhodené peniaze, keďže sú len na chvíľku a na špecifické obdobie. Hŕby hračiek zapratávajú domácnosť a sú neekologickým konzumom.  Avšak duša matky nechcela byť racionálna.

Ak trpíte rovnakým rozdvojením osobnosti, mám tu pre vás skvelý typ, vyrobte deťom hračky z vecí, ktoré by inak skončili v koši. Taký hračkový upcycling. Pre mňa to bola vzrušujúca a inšpiratívna cesta, syn získal novú hračku, planéta sa tiež potešila a my s manželom sme pre syna vyrobili niečo vlastnými rukami.

Vhadzovačka pre začiatočníkov

Nápad na túto hračku vyšiel prirodzene z pozorovania syna. Približne v 10. mesiacoch ho začalo ohromne baviť vhadzovanie. Od tatina

preto k Vianociam dostal nádhernú drevenú vhadzovačku, avšak na syna bola so svojimi 12 rôznymi tvarmi veľmi komplikovaná. Oveľa viac sa zabavil vysypávaním a vhadzovaním plastových vrchnáčikov, ktoré som skladovala v kovovej dóze.

Keď som prechádzala okolo papierovej krabice a zbadala som na jej spodnej časti otvor, prišiel nápad. Zobrala som krabicu, nožom som zväčšila otvor a vhodila do nej vrchnáčiky a viečka.

Tomáško bol nadšený, vhadzoval vrchnáčiky, otváral škatuľku vysypával jej obsah. Mám rada estetické veci, preto ma trochu nebavilo hľadieť na škatuľu od umývačkových tabliet a tak som ju za pár minút oblepila prebytkovou farebnou páskou.

Následne som si všimla, že sa synovi krabička samovoľne otvára, vždy keď ju zdvihne.

 Preto som pásik tvrdého papiera oblepila farebnou páskou a prilepila na oba konce samolepiaci suchý zips. Syn okrem vhadzovania mohol experimentovať aj so suchým zipsom. Celkovo patrila táto vhadzovačka dlho k synovým obľúbeným hračkám. Držala ho takmer pol roka. Pred písaním tohto článku som ju vybrala, aby som ju nafotila a na moje prekvapenie sa z nej syn opäť tešil.

Materiál potrebný na vhadzovačku:  papierová škatuľa, ozdobná lepiaca páska, kúsok tvrdého papiera, samolepiace suché zipsy, viečka, vrchnáky rôznych tvarov, materiálov a farieb.
Vhodné pre deti: vo veku 10 – 16 mesiacov
Čas potrebný na výrobu: 20 minút

 

Šróbovačka

Tento nápad som našla na internete a okamžite ma dostal svojou jednoduchosťou. Páčilo sa mi, že hravým spôsobom prináša možnosť trénovať si tak dôležitú zručnosť ako šróbovanie a stačí na to len pár vrchnáčikov z kapsičiek. Tie syna vždy priam zázračne priťahovali a tak som tušila, že hračka bude mať úspech.

Vybrala som sa do obchodu a kúpila som kapsičky s rôznofarebnými vrchnáčikmi. Ako na potvoru práve v tom období  sa kapsičky míňali pomalšie ako obvykle. To čo vyzeralo ako najľahšia časť, zozbierať štyri vrchnáčiky, sa nakoniec ukázalo ako výzva, nie raz sa mi stalo, že som obal z kapsičky automaticky vyhodila. Ak neskončila kapsička v koši, vrchnáčik som odstrihla od zvyšku obalu a poriadne vyumývala.

Keď som mala v ruke konečne finálny počet, našla som doma drevený kváder, zvyšok z nášho paletového stolíka a vybrala sa za manželom. Ukázala som mu obrázok a za pár minút bola hračka hotová. Stačilo vyvŕtať do kvádra mini dierky a spodnú časť vrchnáčikov prišróbovať samorezkami. Až keď sa Tomáško začal s novou hračkou zabávať, všimla som si, že okrem učenie šróbovacieho pohybu je skvelá aj na priraďovanie farieb. Preto si dajte pozor, aby ste vybrali práve také vrchnáčiky, ktoré ladia so svojou spodnou časťou.

Ak chcete mať hračku dokonalú, môžete odrezať dolnú časť spodného kusu, bude tak aj vhodnejšia na prípadné darovanie. My sme sa s tým toľko nebabrali, musím sa priznať, že som bola rada, že manžel môj nápad s ochotou zrealizoval, nechcela som ho ešte šikanovať, že to má odmontovať, lebo akosi sme na to zabudli.

Materiál potrebný na šróbovačku: vrchnáčiky od jednorázových kapsičiek rôznych farieb, kus laty, alebo drevený blok na podstavu a samorezky (druh šróbu), prípadne silné lepidlo.
Vhodné pre deti: v senzitívnom období šróbovania
Čas potrebný na výrobu: 15 minút

 

Domček s okienkami

Deti fascinujú bežné veci, ako napríklad vlhčené vreckovky s tými magickými okienkami. Ja som ich vždy musela odpratať z dosahu, aby ich syn stále neotváral a nevyťahoval. Preto, keď som zbadala na internete nápad na domček s okienkami z vreckoviek, bola som nadšená. Pripomínal trochu tak obľúbenú okienkovú knižku a  zároveň tam boli populárne plastové okienka z vreckoviek, jednoducho win-win.

Nazbierať okienka mi trvalo pekne dlho, musela som odolávať pokušeniu používať viac vreckoviek, len aby som ich mala skôr. Trvalo mi to 3 mesiace a vždy som sa desila, že manžel minie vreckovky a vyhodí mi obal. Keď som okienka konečne nazbierala, uvedomila som si, že Tomáško je už na túto hračku trošku veľký. Myslím, že domček s okienkami by ho v roku a pól na dlho nezabavil. Dlho som nemusela pátrať, komu ním urobím radosť, dcérka našich skvelých kamarátov mala oslavovať prvé narodeniny a oni práve stavajú dom. Perfektná symbolika, Andrejka bude mať svoj domček so všetkými členmi rodiny, skrytými za okienkami, prvá.

Zrazu však predo mnou stála výzva vyrobiť domček tak, aby bol hodný darovania. Prípravu som zobrala vážne, nabehla som do obchodu Tedi a kúpila som potrebný materiál, tvrdé farebné papiere a farebné penové obdĺžniky.

Pri výrobe domčeka som postupovala nasledovne. Z kartónu som si vystrihla domček, na strechu som pomocou obojstrannej pásky prilepila hrubý červený papier, následne som prednú časť domu polepila béžovým papierom. Na spodnú časť domčeku som nalepila cikcakovými nožnicami z jednej strany obstrihaný zelený pás. Z peny som vystrihla kvetinkové hlavičky a k tomu stonky a lístky z papiera, na ich prilepenie mi opäť poslúžila obojstranná páska. Na okienka som pomocou sekundového lepidla prilepila z penových štvorcov vystrihnuté okná a dvere. Krajšie pôsobili, keď som ich rohy obstrihala  do obla manikúrovými nožničkami. Na dvere som ešte prilepila kľučku, rozmýšľala som, že polepím aj okná, buď krížom, alebo záclonkami, ale domček už s týmito doplnkami pôsobil príliš preplácane a tak som ich nechala čisté biele.

Na fotopapier som vytlačila fotky ktoré som obstrihala a prilepila zospodu na okienka, medzi fotkou a  vonkajším okrajom rámika som nechala drobný priestor a na finálne prilepenie som opäť použila obojstrannú lepiacu pásku.

Materiál potrebný na domček s okienkami: 4 okienka z vlhčených vreckoviek, tvrdé farebné papiere, penové štvorce, obojstranná páska, sekundové lepidlo, cikcak nožnice, manikúrové nožničky a obyč nožnice
Vhodné pre deti: 10 – 15 mesiacov
Čas potrebný na výrobu: 2,5 hodiny

Verím, že zužitkujete tieto jednoduché nápady na darčeky, ktorými môžete obdarovať svoje deťúrence. Mne sa na týchto hračkách páči, že nenabúravajú rodinný rozpočet, zároveň sa na ich výrobu používajú veci, ktoré by ste inak vyhodili a ako čerešnička a top výhoda je, že ich vyrábate vlastnými rukami a srdcom. To jednoducho nemôže dopadnúť zle. Ak rozmýšľate, čo ďalšie by ste mohli vyrobiť, pozrite si môj starší blog 3 úžasné darčeky pre batoľa, ktoré vyrobíte sami.

Tiež sa vám bude páčiť

Bez komentárov

Odpovedať

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Close