Čo vyrobiť/ Mix nápadov

3 úžasné darčeky, ktoré pre batoľa sami vyrobíte

Február bol pre nás čarovný, oslavovali sme prvé Tomáškové narodeniny. S manželom sme mu chceli venovať niečo špeciálne, niečo čo len tak nekúpime v obchode. Dohodli sme sa, že darček k prvým narodeninám mu teda vyrobíme. Keďže to bol už druhý darček, ktorý sme sami synovi vyrábali, rozhodla som sa napísať o týchto darčekoch článok. Do rany mi perfektne padol aj tretí nápad, ktorý pre zmenu realizovala moja skvelá kamarátka a tak tu mám pre vás 3 tipy na naozaj výnimočné darčeky pre tých najmenších.

Tieto darčeky robí výnimočnými práve energia a láska, ktorá je vložená do ich výroby. Ani jeden z týchto tipov nie je len na efekt, ale sú to skvelé rozvíjajúce hračky, s ktorými sa budú deti ešte dlho hrať. Dobrou správou je, že ich hravo vyrobíte, aj keď nedisponujete žiadnymi špeciálnymi zručnosťami.

Rodinná knižka pre najmenších

Mladý je blázon do knižiek, tak sme mu k prvým narodeninám vyrobili rodinnú knižku. Keď mu už v toľkých knižkách ukazujeme rôzne zvieratká a pomenúvame ich, tak prečo si neukazovať členov rodiny. Vybrala som 10 fotiek, na ktorých je Tomáško s babkami, dedkami, ujami, tetami a nami – rodičmi. Formát fotiek som zvolila štvorcový, najjednoduchšie sa tak robili pekné výrezy. Snažila som sa, aby neboli na fotkách ani čisto len tváre, ani príliš vzdialené postavy. Väčšina ľudí je zobrazená do pása. Dôležité je, aby bolo dobre vidieť do tváre a fotka mala dostatočnú kvalitu. Na väčšine fotiek je aj Tomáško. Fotky sú vytlačené na fotopapieri s rozmerom 13x13cm, Tomáškovi sa kniha dobre listuje a ľudia sú dobre rozoznateľní.

kniha pre babatko

Fotky sme obstrihali a zalaminovali na výsledné obdĺžniky vo formáte 15,5cm x 16cm. Rohy sme zastrihli do oblúka, aby neboli ostré. Na ľavej strane sme nechali väčší okraj na dierky. Na každej kartičke sú dve dierky vytvorené bežnou kancelárskou dierovačkou. Cez dierky sme prevliekli krúžky na kľúče s priemerom 2cm. Výhodou je, že môžeme knižku postupne rozširovať o ďalších blízkych. Prípadne sa môžete príbuzným vyhrážať, že ak nás nahnevajú nevyžiadanými radami z oblasti výchovy, tak ich z knižky odstránite. My máme najbližšie v pláne doplniť pár stránok s fotkami našich najbližších kamarátov a aj malých Tomáškových kamarátov.

rodinna kniha pre dieta


Knižku vyrobíte približne za dve hodiny, no treba ešte prirátať aj čas na výber a úpravu fotiek, čo bola u nás ďalšia hodina. Čas logicky závisí od počtu strán a precíznosti prevedenia.

Activity board

Už dávnejšie som na Montessori stránkach objavila pojem activity board, po slovensky manipulačná doska. Je to doska, na ktorej sú namontované rôzne mechanické prvky z bežného života, na ktorých si dieťa môže trénovať jemnú motoriku. Strašne sa mi tento nápad zapáčil a najbližší víkend som už hecovala manžela, že musíme nášmu drobcovi takúto skvelú hračku vyrobiť.manipulacna doska

Samotná výroba bola nakoniec jednoduchšia, ako som si predstavovala a mám pocit, že by som to zvládla aj bez manželovej pomoci (po prečítaní tejto vety Jakub určite krúti hlavou :D). Ako podklad nám poslúžila doska s rozmerom 80cm x 60cm z mäkkého borovicového dreva, prírodná textúra sa mi veľmi páči. So šmirgľom sme jemne obrúsili hrany, aby boli jemné a najmä bez triesok. Na povrch sme si porozkladali jednotlivé predmety. Snažili sme sa ich rozmiestniť tak, aby keď sa doska otočí z ktorejkoľvek strany, bola zaujímavá. V dobe, keď sme ju vyrábali, sa Tomáško len plazil, takže možnosť otočenia bola dôležitá.

Následne sme jednotlivé prvky prilepili veľmi silnou obojstrannou páskou, samolepiacim suchým zipsom alebo priskrutkovali pomocou samoreziek. To sú šróby, ktoré sa šróbujú priamo do dreva a nepotrebujú mať vopred vyvŕtanú dieru. Na zadnú stranu sme primontovali kovové oká, vďaka ktorým sme mohli pomocou elastického lana prichytiť dosku o radiátor.

Predmety, ktoré našli uplatnenie na našej activity board:

Vypínač na svetlo
Vypínač na svetlo – chodbový, vratný
Malý vypínač výraznej farby
Západka
Petlica
Retiazka na dvere
Malé madlo s navlečenými kovovými krúžkami
Klavírny pánt so zrkadielkom, prelepeným fóliou na mobil
Kovová tyčka s navlečenými záclonovými krúžkami
Malé koliesko
Veľké koleso
Dotykové svetielko
Interiérový zvonček na baterky
Držiak na debnu
Miska na mydlo
Kalkulačka prilepená na suchý zips.
Štetec
Vodárenské rúrky na vhadzovanie

Výhodou je, že ak sa vám niektorý z prvkov neosvedčí, môžete ho jednoducho vymeniť. My sme tak vymenili maliarsky valček a kúpeľňovú žinku. Nie všetky veci sme mali na začiatku, ako Tomáš rástol, sme mu na dosku pridali niektoré ďalšie predmety. Hitom je dotykové svetielko a ohromný úspech zaznamenal malý červený vypínač a interiérový zvonček. Avšak každé dieťa je iné a zapáči sa mu iný prvok, záľuba v prvkoch sa mení aj v čase. Naša activity board stála cca 80 €, väčšinu vecí sme kupovali nových. Avšak ak máte v okolí kutilov, ktorým sa môžete prehrabať v zásobách, určite viete veľa ušetriť.


Activity board už máme doma 5 mesiacov. Tomáš sa s ňou stále hráva a tak sa teším, že sa naša snaha vyplatila.

Ak do výroby nepočítame aj nákup jednotlivých prvkov, tak dosku doma vyrobíte približne za hodinu a pol. Čas závisí najmä od počtu prvkov, ktoré budete na dosku montovať.

Papierový domček

Inšpiráciu na tento darček som našla u kamarátky, ktorá vyrobila pre dcérku krásny domček z kartónu. Naše decká sa v ňom peknú pol hodinku parádne spolu hrali, zatiaľ čo my sme si pokecali pri káve. Už vidím, ako voláte kamoškám, že si taký musíte tiež vyrobiť, lebo deti sa v ňom vedia sami hrať. Nám sa, bohužiaľ,  domov nezmestí, tak si ho Tomáš užíva aspoň na návšteve.

Vchod

Kamošku som vyspovedala, ako na to, aby som sa s vami mohla o tento tip podeliť. Na výrobu domčeka použila dve veľké krabice. Sú identické, jedna je postavená do výšky a druhá je položená na dĺžku. Krabice sú zlepené aj z vnútornej, aj z vonkajšej strany. Vyššia časť má vyrezané tri okienka. Jedno s okenicami z prednej strany, druhé dve sú otvorené a vyrezané po oboch stranách domčeka. V hlavnej časti sa môže dieťa aj postaviť a krásne vykúkať von z okienok. Druhá časť domčeka slúži ako tunel na preliezanie a na konci sú ponechané časti, ktorými sa krabica pôvodne zatvárala, tie slúžia ako dvojkrídlové dvere.  Aby sa dvere naozaj dali aj zatvoriť,   je v ich strede upevnený krúžok, ktorým sa zvyknú prichytávať hračky o kočík.


Domček má aj luxusnú podlahu z izolačného papiera, je tak zateplený od zeme a zároveň je podlaha aj mäkšia. Šikmá strieška na vyššej časti,  je prilepená lepiacou páskou a je z ďalšieho kartónu. Celý domček je oblepený metalickou lepiacou páskou, strecha červenou páskou a jednotlivé detaily sú zvýraznené tenkými ozdobnými páskami. Čarovné je jeho osvetlenie, vianočné svetielka na malom kartónovom domčeku pôsobia priam magicky. Domček vyrobíte približne za 5 hodín. Ak vám drobec bude pomáhať a domčekom pri obliepaní hýbať, tento čas sa môže aj zdvojnásobiť.

Zdá sa vám domček trochu neoriginálny? Kamarátka má škôlku, kde pri príležitostí vesmírneho týždňa deťom z kartónu vyrobila raketu. Tak môžete skúsiť vyrobiť aj tú.

Verím, že vás tento článok inšpiroval a najbližšie svojmu drobcovi darček nekúpite v hračkárstve, ale vyrobíte svojpomocne doma. Ak by vás zaujímali aj ďalšie tipy, pozrite si aj môj novší článok na túto tému, v ktorom nájdete ďalšie tri jednoduché tipy

Tiež sa vám bude páčiť

5 komentárov

 • Odpovedať
  Vladka
  marec 23, 2017 at 08:04

  Super napad. Aj my chceme urobit dcere activity board. Koncom mesiaca bude mat rok. Skvely clanok, aspon viem, ako sa jednotlive komponenty volsju 🙂 Ocko jej uz zmajstroval aj montessori vezu, ale zatial sa s nou len zoznamuje.

  • Odpovedať
   admin
   marec 25, 2017 at 08:30

   Na montessori vezu sa chystame aj my 🙂 mate ju z ikea schodikov? alebo z coho ju manzel vyrobil?

   • Odpovedať
    VLADKA
    marec 25, 2017 at 13:47

    nie z ikea nie je. zdá sa mi, že drevo nakupil v hornbachu a poskladal to podla navodu na internete 😀

 • Odpovedať
  denis
  december 15, 2017 at 16:56

  uzasne napady . ja sa chystam vyrobit pod stromcek dcere activity board, ale neviem , ci je vhodna aj pre dieta 7 m. dakujem

  • Odpovedať
   Lenka
   december 21, 2017 at 21:30

   Jasné, že je 🙂 my sme ten náš vyrobili synovi, keď mal 8 mesiacov. Ak aj nebude hitom hneď, po pár mesiacoch sa s ním určite začne veselo hrať. Syn ho má už rok a stále sa s ním hráva. Perfektné je, že prvky sa dajú vymieňať podľa aktuálnych záujmov.

  Odpovedať

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Close