Čo kúpiť/ Pre dieťa

15 skvelých kníh pre 4 a 5 ročné deti

A je to tu: finálna tretia časť môjho knižného výberu pre deti. Keď som s týmto projektom začiatkom leta začala, netušila som, že ma bude sprevádzať tak dlho. Poznala som pár super kníh pre deti, ktoré som chcela mojim čitateľom predstaviť. Po pár mesiacoch a ohromnom množstve hodín strávených nad týmito článkami sa synova knižnica minimálne ztrojnásobila a rovnako narástla aj moja láska k detským knihám.

V tomto poslednom výbere pre 4 a 5 ročné deti som popísala ešte viac titulov. Verím, že vás bude baviť tak, ako mňa bavilo po knižkách pátrať. Krásne knihy neustále vychádzajú a preto knižkové články plánujem priebežne aktualizovať. Ak ste ich všetky čítali a môj výber sadol vášmu vkusu, neváhajte sa k ním z času na čas vrátiť, možno objavíte opäť niečo nové. Dosť bolo na úvod, nech sa páči 15 krásnych detských kníh.

Knihy pre deti od 4 rokov

Malý prieskumník – Vesmír

maly prieskumnik

Malý prieskumník je vydarená okienková knižka pre deti, ktoré rady objavujú.  V knihe Vesmír čitateľ preskúma výbavu astronauta, objaví slnečnú sústavu a nekonečné priestory za ňou. Zoznámi sa s planétami, alebo si prečíta najnovšie poznatky o hviezdach. Kniha obsahuje viac ako 50 okienok, vďaka ktorým je interaktívna a podnecuje čitateľa k jej objavovaniu. Množstvo zaujímavých faktov určite zaujme aj rodičov a spoločné čítanie tak bude príjemnou chvíľou pre všetkých. Ak bude mať táto kniha u vás doma úspech, môžete siahnuť aj po ďalších témach z tejto edície – Dinosauroch, Ľudskom tele, Doprave, Zvieratách alebo Farme.

 

Musíš si priniesť klobúk

musíš si priniesť klobúk

Kniha Musíš si priniesť klobúk  zaujme čitateľa svojim väčším štvorcovým formátom. Tešiť sa bude aj po jej otvorení, keď na jednotlivých stránkach začne sledovať milý príbeh o hľadaní klobúka. Čo všetko treba spraviť, aby sme sa dostali na narodeninovú oslavu? Stačí si vraj priniesť klobúk, znie to jednoducho. Čo sa ale stane, ak sa klobúk nedá kúpiť? No začne zábava, vďaka ktorej sa bude kniha ťažko odkladať.

Kniha je takzvaný picture book, dominujú v nej krásne, vtipné ilustrácie, ktoré dopredu posúvajú dej. Textu nie je veľa a plní len sprievodnú funkciu.  Oficiálne je kniha určená pre deti od 4 rokov, ale vďaka množstvu obrázkov zaujme aj mladšiu vekovú kategóriu. Keďže je táto kniha o narodeninách, určite poteší práve ako narodeninový darček.

 

Veľká kniha tmy

velka kniha tmy

Veľká kniha tmy je ďalšia encyklopédia na nevšednú tému. Ako už názov napovedá, čitateľom priblíži svet tmy. Deti  si predstavujú nočný svet opustený, myslia si, že všetci spia ako ony. Táto kniha ich vyvedie z omylu. Na jej stranách objavia živočíchy, ktoré sú aktívne práve v noci i rastliny, ktoré svietia v tme. Spoznajú ľudí, ktorí pracujú v noci a keď my ostatní vstávame, oni idú ešte len spať.

Veľká kniha tmy je rozdelená podľa tém: mesto, letisko, dedina, les, oceán. Každej téme je venovaná jedna klasická a jedna otváracia dvojstrana. Z vonkajšej strany je otváracia dvojstrana úplne tmavá, je na nej osvetlených len pár drobností. Keď dvojstranu otvoríte, uvidíte v strede hlavný celostranový obrázok už pekne, aj keď nočne osvetlený. Spomínané osvetlené časti môžeme hľadať a porovnávať s celostranovým obrázkom. Po bokoch sú už potom konkrétne informácie o živočíchoch, rastlinách a živote v noci. A bonus na záver, vonkajší obal knihy v tme vďaka fosforu svieti.

Ak vášho čitateľa kniha zaujme, nabudúce môžete siahnuť po úplnej novinke Veľkej knihe snehu a ľadu.

 

Špinuška

Špinuška je knihou príbehov o dievčatku Špinuške, ktoré aj keď sa veľmi, veľmi snaží ostať čisté, vždy jej to čosi prekazí, zašpiní sa a na konci príbehu skončí vo vani. Vôbec nemôže za to, že raz sa jej na hlavu vyleje vedro špiny, inokedy ostrieka celú izbu paradajkovou polievkou, či zaplaví polovicu mesta penou, keď sa pokúša očistiť od špiny. Spoločnosť jej robí psík Babroš, ktorý je tiež neustále zababraný. Mne sa páči, že text nerobí pre deti zo špiny strašiaka, skôr im milo ukazuje, ako ich lapajské a špinušské počiny vidia iní.

Šesť Špinuškiných príbehov je naozaj naplnených vtipom, knihu dopĺňajú vydarené ilustrácie. Preto určite poteší každého malého lapaja alebo malú lapajku, ktorí sa budú pri čítaní knihy pučiť a smiať spolu so svojimi rodičmi.

 

Drobci

Drobcov už deti poznajú z rovnomenného slovenského Večerníčka. Tentokrát môžu mať príbehy bratov Bena a Toma neustále po ruke vo forme knihy. Malí huncúti Ben a Tom sa vďaka svojím nápadom dostávajú do najrôznejších situácii a zažívajú spolu všelijaké zábavné dobrodružstvá. Každý príbeh sa skladá z niekoľkých častí a každá situácia je krásne ilustrovaná na samostatnej dvojstrane. Bratia v spoločných hrách spoznávajú nielen svet, ktorý ich obklopuje, ale aj samých seba. Nacvičujú predstavenie, učia sa plávať, pokúšajú sa piecť a vyberú sa aj na výlet. Sú ako všetci ostatní škôlkari a preto ich práve oni majú tak radi.

 

O psíčkovi a mačičke

Rozprávky o psíčkovi a mačičke určite väčšina z vás dôverne pozná, ak ju nemáte odloženú v krabici so staršími knihami, tak rozhodne stojí za to, aby ste si ju kúpili. Klasické príbehy o psíčkovi a mačičke sú aj teraz atraktívnym čítaním pre malých čitateľov.  Určite si aj vy radi pripomeniete, ako spolu gazdovali v malom domčeku pod lesom, ako si v ňom spolu nažívali a chceli robiť všetko tak, ako robia veľkí ľudia.  Či už keď podlahu umývali a psíček zjedol mydlo, alebo keď piekli tortu so syrečkami a kyslými uhorkami.

 

Zornička

Zornička je čarovná knižka o malom dievčatku, ktorá zažíva dobrodružstvá so zvieratkovskými kamarátmi vo svojej čarovnej záhrade. Zornička vie, že jej záhrada je najkrajšia na svete a objavuje v nej čo robí krtko, ježko, usilovné mravce, užitočný netopier či drobné pavúčiky. Taktiež sa učí, kedy sa pestuje zelenina, či ako vdýchnuť život starým veciam.

Príbehy Zorničky sa odohrávajú postupne od jari až do jesene a objavuje sa v nich motív silnej a krásnej prírody. Knižka je veľmi príjemným čítaním a mňa teší jej environmentálny a morálny presah.

Ak sa vám zapáči Zornička, určite siahnite aj po príbehoch o jej mladšom bračekovi Filipkovi.

 

Pán Gulôčka

Pán Gulôčka je kniha naplnená úsmevnými príbehmi, ktoré opisujú radosti aj starosti pána Gulôčku a jeho nevšedných kamarátov. Povahy hrdinov kačky Katastrofy, psíka Pľuzgierika a muchy Bzuk-Bzuk, sú veľmi rôzne, ale aj tak má každý z nich miesto v srdci pána Gulôčku. Kniha hovorí prostredníctvom jedenástich poetickými príbehov o tolerancii, odpúšťaní, sile priateľstva aj o prekonávaní prekážok. Mňa potešila aj polotextilná väzba a kvalitný papier, na ktorom vynikajú nežné, krásne farebné ilustrácie.

 

Vyber si svoju rastlinku a nauč sa o ňu starať

kniha pre 4 rocne dieta

Ak máte doma nadšeného budúceho záhradníka, určite siahnite po roztomilej knižke Vyber si svoju rastlinku a nauč sa u ňu starať. Táto interaktívna encyklopédia vysvetlí najmenším deťom, ako sa starať o rôzne druhy rastliniek, aby pekne rástli a nezvädli. Je doslova nabitá  informáciami a zaujímavosťami zo sveta rastliniek. Budúci botanik sa v nej dočíta, v čom je ktorá rastlinka výnimočná, ktoré rastlinky sa dajú jesť, alebo ako chutia. Zároveň je v knihe aj test, aby zistil o akú rastlinku sa môže starať.

Ak máte doma milovníka zvieratiek, ktorý túži po zvieratku, môžete siahnuť po druhej knihe z tejto edície Vyber si svojho maznáčika a nauč sa oňho starať.

 

Knihy pre deti od 5 rokov

My už vieme všeličo

kniha pre 5 rocne dieta

My už vieme všeličo je básničkova knižka, ktorá pomáha predškolákom spoznávať písmenká, číslice, tvary, ale aj rôzne chute. Básničky sú síce na čítanie, ale obrázky priam vyzývajú, aby si ich deti skúšali obkresliť, či nakresliť. Mne sa páči, že neostáva len pri tradičných písmenkách a číslach, ale neobvykle sa venuje sa kresleniu a chutiam. Knihu si ľahko všimnete už v kníhkupectve, štýlom aj farebnou škálou je naozaj jedinečná až nadčasová.

 

 

Nečakané priateľstvá, alebo ako si zvieratá  a rastliny pomáhajú

darcek pre 5 rocne dieta

Myslím, že kniha Nečakané priateľstvá je opäť jedna z kníh, ktorá by nemala chýbať v žiadnej detskej knižnici.  Či už má malý čitateľ záľubu v knihách o zvieratách, alebo skôr obľubuje iné témy, určite si ho získa. Kniha popisuje unikátne, priam až nepredstaviteľné priateľstvá zo sveta zvierat. Veľmi pútavo a zábavne rozpráva o symbióze v zvieracej ríši, spoločnom živote malých a veľkých, silných a slabých, šikovných a múdrych. Napríklad vedeli ste, že taká antilopa a pavián na seba dávajú navzájom pozor, aby sa ubránili pred nepriateľmi?  Každá dvojstránka tejto knihy je venovaná práve jednému takémuto priateľstvu. Aj vďaka podarenými ilustráciám spolu so svojimi deťmi spoznáte silu priateľstiev v prírode.  

 

Adam a čarovná šmykľavka

Adam a čarovná šmykľavka je kniha o chlapcovi s obrovskou fantáziou. Knihu tvoria krátke príbehy písané formou dialógov, takže je ideálna na večerné čítanie pred spaním. Adam väčšinu času trávi na dvore úplne sám, jeho mama totiž nemá veľa času, stará sa o malé dvojičky. V jeden deň sa Adamkovi prihovorí neviditeľný vtáčik Štebotáčik. Z vtáčika a chlapca sa okamžite stanú nerozluční priatelia. Kniha je krásne ilustrovaná, je pútavá, zábavná a navyše v sebe ukrýva tajomstvá. Skvelé je, že nie je ani príliš chlapčenská, ani príliš dievčenská, každý malý čitateľ aj člen rodiny si v nej nájde inú obľúbenú postavu a príbeh.

 

Cesta na svet

Kniha Cesta na svet je stvorená pre malých zvedavcov, ktorých zaujíma, ako sa zrazu na tomto svete objavili. Kniha odpovedá na detské otázky otvorene, ale citlivo, jej silnou stránkou je premyslené vizuálne spracovanie, dotvorené krásnymi ilustráciami. Príbehom sprevádza malý predškolák, ktorý zisťuje, ako prišiel na svet, keďže čoskoro sa má narodiť jeho súrodenec. Chce vedieť, čo robia bábätká v brušku, ako sa tam dostali, a prečo sú tam tak dlho, ako napokon vylezú von, a prečo aj tatinkovia nemôžu mať deti, a prečo a ako to a tamto… a mama s tatom vysvetľujú a kreslia… a malý Edo rozpráva deťom, čo už vie… Kniha má aj odborných garantov psychologičku a gynekologičku, vďaka čomu si môžete byť naozaj istí, že informácie nezavádzajú a zároveň sú podané vhodným spôsobom.

 

Mapy

Kniha Mapy je skvelým darčekom pre čitateľa, ktorý rád objavuje svet a zaujíma sa o blízke aj ďaleké krajiny. V knihe nájdete obrazové mapy 46 krajín, 6 kontinentov a množstvo zaujímavých faktov zo všetkých kútov sveta. Na každej dvojstránke sú v obryse mapy umiestnené obrázky historických pamiatok, významných osobností, zvierat, miestnych pochúťok a iných zaujímavostí. Pri každej mape krajiny je uvedená aj rozloha, jazyk, počet obyvateľov a hlavné mesto. Kniha svojim grafickým spracovaním vyniká, vďaka čomu sa v krátkom čase zaradila medzi najkrajšie spracované atlasy sveta. Táto kniha je ako stvorená pre malých cestovateľov, ich rodičov, ale aj pre ostatných milovníkov pestrofarebnosti nášho sveta.

 

Pod zemou, pod vodou

Úplnou novinkou je kniha Pod zemou / Pod vodou od rovnakého autorského tímu ako Mapy. Okrem veľkého formátu zaujme svojou obálkou, má totiž dve predné strany a ani jednu zadnú. Z jednej strany začína časť Pod vodou a z druhej strany časť Pod zemou. Ak si neviete predstaviť, čím všetkým by mohla byť naplnená takáto kniha, budete určite ohúrený jej pestrosťou, ak aj viete, tak vás poteší pestrosť informácií a krásne spracovanie.

Malý čitateľa sa v knihe zoznámi s tajomstvami podmorského i podzemného sveta, sledovať bude jaskyniarov, banníkov, potápačov aj výskumníkov. Spozná podzemné aj podvodné živočíchy, rôznorodú koreňovú zeleninu, alebo aj korály.  Nahliadne do podzemných nôr a skrýš, vypraví sa do jaskynných labyrintov a zostúpi na dno najhlbšej bane sveta. Pod morom sa stretne s ponorkou, objaví v ľadovej vode potopený slávny Titanic, či zmeria hĺbku Mariánskej priekopy.

Jednoducho kniha, ktorá má všetko, je doslova nabitá informáciami a zaujímavosťami a jej grafické spracovanie je dotiahnuté priam do dokonalosti.

 

Pupo a Fazuľka

darcek pre deti

Pupo a Fazuľka je vydarená slovenská kniha o dvoch škôlkaroch. Kamaráti Pupo a Fazuľka v 16 príbehoch deťom ukazujú, ako sa dá popasovať s bežnými škôlkarskými problémami, ako strach z tmy, narodenie súrodenca, nájdenie si kamarátov alebo aj šikana. Kniha deťom ukáže, že sa máme tešiť z toho, akí rôzni sme. Veď práve vďaka tomu je každý z nás skvelý a jedinečný. Kniha je krásne dotvorená jemnými ilustráciami a okrem toho, že deťom niektoré dôležité témy priblíži, ich určite aj pobaví.

 

Verím, že sa vám výber páčil a deti vo vašom okolí dostanú knihy, ktoré budú od toľkého čítania časom úplne ošúchané a raz na ne budú s radosťou spomínať, ako na svoje najobľúbenejšie.

Tiež sa vám bude páčiť

Bez komentárov

 • Odpovedať
  Zuzana Bayerova
  máj 28, 2019 at 19:23

  Dobrý deň, rada by som pridala ešte jednu knižku: Vojna, ktorá zmenila Rondo od autorov Romana Romanyšyn; Andrij Lesiv . Úžasné vysvetlenie dôsledkov vojny a násilia pre malé deti. Vekovo spadá myslím tak od 6 rokov, ale dá sa čítať aj skôr – u nás pre 5 ročného syna a 4 ročnu dcérku. Myslim, že v dnešnom krutom svete je potrebné deťom vysvetliť, čo je zle a čo dobre. Kniha je písaná ako príbeh troch kamarátov, ktorí “ zničia“ vojnu, porazila ju spoločným úsilím. A aj keď zvíťazia, vojna na nich necha následky. Odporúčam.

 • Odpovedať

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Close