Čo kúpiť/ Gastro darček/ Pre dieťa/ Pre kamaráta/ Pre kamarátku/ Pre muža/ Pre ženu

Prekvapte milovníka čokolády výletom do čokoládovej krajiny zázrakov

Pred pár mesiacmi som napísala môj prvý výletový blog. Bola som nadšená z víkendu v Zázrivej a akosi mi nedalo nepodeliť sa o dobrú skúsenosť. Vykričať do sveta tú radosť nad skvelými službami a milými ľuďmi. Určite nechcem FLUFF meniť na cestovateľský blog, vrchol mojej cestovateľskej „kariéry“ už mám pravdepodobne za sebou. Avšak v niektorých chvíľach sa cestovateľská téma na FLUFF perfektne hodí, čo už môže byť lepším darčekom ako zážitok.

Ako už nadpis napovedá, dnes vám rozpoviem príbeh o najúžasnejšom čokoládovom mieste, doslova o krajine zázrakov. Už od mladosti som profesionálny čokoholik, preto ak počas cestovania narazím na čokoládovú atrakciu, neváham a už kupujem lístky. Vďaka tejto posadnutosti čokoládou som vyrábala čokoládu v Guatemale, navštívila úžasné Xoco múzeum v Mexiku, bola na čokovlaku v pensylvánskom Hersheyparku, vymietla všetky čokoobchodíky v Švajčiarsku a v Berlíne neobišla Schokoladenhause ani Ritter. Nič z toho sa ani zďaleka nepribližuje čokoládovej atrakcii, ktorá sa nachádza len 2,5 hodiny od Bratislavy, továrni Zotter.

Zažite čokoládu

Zotter je značka, ktorá sa zameriava na udržateľnosť, organické suroviny a fair trade prístup. Ak hľadáte čokoládu s čo možno najbizarnejšou príchuťou, určite ju vyrába Zotter,  čo tak chlebovo-ružová príchuť alebo chilli s ríbezľami. To nie je ten dôvod ísť sa poprechádzať po fabrike Zotter, ale je to možnosť dokonale spoznať čokoládu.

Koncom júla sme sa vybrali do Zotteru (nie prvý krát), vopred som si pozrela webstránku a rozhodla som sa kúpiť lístky priamo cez internet. Nepotrebujeme prísť na miesto a zistiť, že najbližšie voľné miesto je o 2 hodiny. Tour začína krátkym filmom, po ktorom si môžete zobrať audio sprievodcu (je dostupný aj v češtine) a musíte zobrať keramickú lyžičku, tá je veľmi dôležitá. Následne si už určujete tempo sami a postupne prechádzate po celej továrni, počas nej vidíte, ako prebiehajú jednotlivé procesy pri výrobe čokolády a počas celej tejto doby môžete niečo nonstop ochutnávať a to je to čaro Zotteru.

čokodarček

Na rozohriatie ochutnáte kakaové bôby z rôznych lokalít, aby ste spoznali rôznorodosť základnej suroviny. Následne prichádza prvá čokoláda, ale pozor ide o prameň so 100% čokoládou a na ten si treba dať pozor. Roztopenú čokoládu môžete ochutnávať aj v ďalšej miestnosti, ale tentokrát z viac ako 20 čokoládových fontániek. Z tých si môžete sami čapovať na svoje lyžičky, koľko sa vám žiada. Je na vás, či sa rozhodnete ochutnávku viesť od bielej čokolády, alebo od 99% čokolády. Prípadne či tam budete medzi nimi nadšene a nekoordinovane pobehovať. Čokolády sú rozdelené podľa percentuálneho obsahu kakaa, aj podľa oblastí.

V ďalšej miestnosti privoniate k rôznym koreninám a ingredienciám, ktoré sa do čokolád primiešavajú: kurkuma, levanduľa, aníz, koriander. Na tomto mieste si nezabudnite zamávať s robotom, ktorý vyrába čokoládu, dokonca vám aj zatancuje. Spúšťanie robota bol highlight pre nášho 2 ročného syna (čokoládu jesť nechcel). Oddychujte, prichádza náročná časť, dlhý rad približne 30 čokolád, z ktorých si môžete dômyselnými sekačkami ulamovať tenké pásiky. Opäť čo vám hrdlo ráči. Sú to čisté čokolády, ktoré sa líšia len objemom kakaa, množstvom cukru a mliekom, ktoré je v nich použité (kravské, kozie, ovčie, sójové). Ochutnávajte však s rozvahou, lebo ešte nie ste ani v polovici a už vám čokoládové sily dochádzajú.

Ďalšou zástavkou je miestnosť s krásnym výhľadom a lanovkami, ktoré vozia malé čokoládky. Tie sa rozmiešavajú v pohári mlieka milou metličkou. Rýchlo a jednoducho si tak pripravíte vlastnú horúcu čokoládu. Ak by ste radi ochutnali viacero príchutí, môžete si naliať do menších pohárikov už zarobené varianty. Popritom si nezabudnite zakusovať do čokoládky, áno aj tu nájdete asi tak 7 druhov.

Prejdete okolo čokokolotočov a pokračujete k medeným misám, v ktorých sa točia oriešky obaľované v čokoláde. Vybrať si môžete opäť z viac ako 10 druhov, alebo ak vám to sily umožnia, tak ochutnáte všetko do radu.  Poslednou zástavkou je už priamo v čokoshope pohyblivý pás, na ktorom prichádzajú čokolády s náplňami. Koľko ich je, netuším a je len na vás, ako dlho pri týchto čokoládkach ešte vydržíte. Pri odchode vás čaká milé prekvapenie, zosobňujúce Zotter zmysel pre humor, kyslé uhorky. Mne v tej chvíli náramne chutili.

Jedinou nevýhodou je, že kým prídete do obchodu, ste na dva mesiace prejedený čokoládou a už nemáte chuť nič kúpiť. Obchodík je úžasný a jeho sortiment je krása, čo vám poviem, všade samá čokoláda, chutná, nápaditá aj vtipná.

Zotter Edible Zoo

Ak máte radi čokoládu, verím, že už kupujete lístky, ale parádnosť Zotteru ešte nekončí. Po tom čo skončíte prehliadku fabriky, určite by ste sa mali vybrať do areálu Zotter Edible Zoo. Ten je domovom ovocných stromov, kríkov, byliniek a viacerých domácich zvierat, ktoré majú k dispozícii veľkorysé výbehy. Sú tam zajace, sliepky, ovce, prasiatka, ale aj lamy, alebo pštrosy.   V strede je krásna reštaurácia, malé ihrisko, fontány, veľká šmykľavka. Zahrať si môžete sedliacky golf, niečo ako minigolf, len namiesto odpaľovania loptičky, hádžete gumákmi, popreliezať lanovú dráhu pre malých ale aj väčších. Tri dni som z nej mala svalovicu. Nájdete tam aj potok, v ktorom sa môžu čľapotať najmenší, hojdacie siete, lavičky, ale aj cintorín mŕtvych nápadov. Čokoládky rôznych príchutí s rokmi výroby. Všade celým areálom a vlastne celým Zotterom vás sprevádza pocit, že lepšie by sa to celé vybudovať ani nedalo. Síce sú za tým veľké peniaze, ale nie je to robené iba pre ne, je to robené s láskou, presvedčením, s chuťou a s ohromným zmyslom pre humor. Je to taká krajina zázrakov, z ktorej ide neskutočne skvelá energia. Keby sme všetci robili veci s takým nadšením, ako rodina Zotter, verím, že by táto zem bola oveľa krajším miestom pre život.  

Praktické rady

Pár praktických rád na záver. Dajte si pozor, aby ste si návštevu Zotteru nenaplánovali na nedeľu, budete si môcť kúpiť čokoládu jedine v predajnom automate, v nedeľu je Zotter zatvorený. Dobrou správou však je, že počas leta je otvorené až do 20:00, takže aj keď vyrazíte z Bratislavy až na obed, lebo potrebujete svoj sobotný brunch, tak to celé v pohode stíhate. Určite pár dní pred návštevou nejedzte čokoládu a príďte viac hladní ako najedení. Ak budete mať po prehliadke chuť na normálne jedlo, pre ekonomickejší variant nakuknite do prívesu, ktorý je zaparkovaný pred vstupom na tour. Ak máte chuť na kulinárskejší zážitok, nenechajte si ujsť reštauráciu, ktorá sa nachádza v areáli Zotter Edible Zoo. Určite kupujte lístky vopred cez internet na konkrétnu hodinu. Radšej si dajte pol hodinu rezervu, pol hodinu pred prehliadkou sa tam máte kde motať. Treba rátať, že aj cesta z parkoviska vám zaberie cca 10 min. My sme sa tam v pohode zabavili od 14:30 do 20:00.

Do Zotteru sa dá ísť aj na otočku, ale prečo si nepripraviť pekný víkend. Na dohmat máte viacero skvelých atrakcií. Pre milovníkov miest je to samotná metropola Graz, pre akčné typy určite Medvedia roklina s nádhernými vodopádmi a strmými rebríkmi, pre ferratistov je to krátka zaistená cesta, ktorou dobijete hrad Riegersburg,  pre rodiny s deťmi skanzen Stubing a pre milovníkov pop kultúry múzeum Arnolda Swarzeneggera.

Koho poteší čokodarček?

Na záver už len pár tipov, pre koho je návšteva Zotteru skvelým darčekom. Tento výlet bude určite big deal pre deti. Či tie úplne malé, ktoré sa len zoznamujú s čokoládou, alebo pre tie väčšie, ktoré jej mágii už úplne prepadli. Je to skvelý darček pri príležitosti začiatku školského roka, pri príležitosti vysvedčenia, pri akomkoľvek sviatku. Pre partnerku bude skvelým darčekom romantický víkend spojený s návštevou Zotteru. Pre partnera v kombinácii s akčnou aktivitou, ktorú som spomenula vyššie. Ak máte kamoša / kamošku, ktorí žijú čokoládou, môžete im venovať lístky k narodeninám. Ako hovorím, dokonalý darček úuuplne pre všetkých milovníkov čokolády.

Za kvalitu fotiek sa ospravedlňujem, boli určené prevažne pre rodinný archív, napísať blog o Zotteri som sa rozhodla až na ceste domov.

Tiež sa vám bude páčiť

Bez komentárov

Odpovedať

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Close