Čo kúpiť/ Pre dieťa/ Špeciálne príležitosti

9 tipov na detské darčeky pre pohodovú dovolenku

Leto je obdobím dovoleniek, tie sa zo skvelej pohody môžu behom sekundy zmeniť na fatálnu katastrofu plnú nervozity a plaču. Postačuje na to nekonečné cestovanie v aute, dlhé sedenie v lietadle, alebo čakanie na jedlo. Dnes tu mám pre vás blog o darčekoch pre deti, ktoré by ste mali venovať najmä SEBE a svojej dovolenkovej pohode. Berte to ako strategickú investíciu.

Keďže s Tomáškom cestujeme od jeho 3 mesiacov po Slovensku a od 4 mesiacov aj po zahraničí, máme nacestovaných tisícky kilometrov. V tomto článku som sa snažila zhrnúť, čo v ktorom veku fungovalo a doteraz dobre počas ciest funguje. Pre lepšiu orientáciu nájdete pri každej kategórii v článku informáciu, kde hračkou zabavíte a tiež od akého veku je daná hračka vhodná. Vek je veľmi orientačný, keďže každý maloveľký človek je jedinečný.

Samolepková kniha

Kde ňou zabavíte: reštaurácia, lietadlo
Vek od: 24 mesiacov

Kto sledujete FLUFF na instagrame, vie, že som v máji vybehla s drobcom na týždeň k moru. Prvý krát sme išli na dovolenku sami, bez ďalšej dospelej osoby. Teda išli sme dve matky a dve deti, ale myslím, že chápete, sily dospelí vs. deti boli vyrovnané. Tesne pred našim odchodom som kúpila samolepkový zošit. Musím vám povedať, že tak dobre som 6 eur už dávno neinvestovala. Tomáš sa do nálepkovej knihy Doprava úplne zamiloval a vďaka nej som prežila 4 pohodové posedenia v reštaurácii. Takže ak sa chystáte na dovolenku a váš drobec má cca 2 roky, určite nezabudnite pribaliť samolepkový zošiť. Ich výhodou je, že vážia málo a zabavia na dlho. My sme mali v Španielsku nálepkovú knihu Doprava, ale už pokukujem aj po samolepkovej knihe o cestovaní First Sticker Book Travel. Na záver už len jedna poznámka, samolepkové knihy sú úplný sen pre jemnú motoriku, logiku a sústredenie. Dieťa musí nálepku jemne odlepiť, nájsť jej správne miesto a následne ju nalepiť presne tak, ako chce.

 

Magnetická knižka

Kde ňou zabavíte: auto, deka na pláži, reštaurácia
Vek: od 16 mesiacov

Magnetická kniha je vhodná už pre 16 mesačných prckov. Vybrať môžete z viacerých tipov: magnetický kufrík, magnetická knihy, magnetická krabička. Princíp je pri všetkých druhoch rovnaký, na rôzne pozadia deti dopĺňajú postavičky, zvieratká, oblečenie, alebo dopravné prostriedky. Môžu sa riadiť svojou fantáziou, alebo môžete knihu vypĺňať spolu. Niektoré knihy sú viac puzzle, iné sú viac o voľnej tvorbe.

Teraz k jednotlivým druhom, magnetický kufrík od firmy Janod slúži ako praktická pracovná stanica. Dieťa si ju otvorí, zvolí si pozadie a na to pripína magnety. Vybrať môžete z naozaj širokej ponuky, mne sa najviac páči obliekanie, puzzle zvieratiek, alebo aj puzzle dopravných prostriedkov.  

Do magnetických kníh od Knižného Klubu, môže malý cestovateľ dopĺňať dieliky do 4 scenérii. Tie sú na jednotlivých stránkach, vďaka čomu je tento typ naozajstnou knihou. Jej výhodou je, že je oveľa spratnejšia, obsahuje však menej magnetiek cca 16, poteší však veľmi priaznivou cenou.  Z ponúkaných tém ma najviac oslovili Zábavné magnetky na statku a Zábavné magnetky na stavbe.

Posledná hračka z tejto kategórie je magnetická krabička od Haba. Tá obsahuje tri pozadia a veľké množstvo magnetiek. Výhodou je, že pozadia sú silno magnetické a samotné magnetky na nich vynikajúco držia. Určite najlepšie zo všetkých troch spomenutých typov. Táto hračka je úžasne spratná a tak ju viete hravo zbaliť aj na dovolenku lietadlom.

Magnetické knihy sú skvelé z viacerých dôvodov. Krásne trénujú jemnú motoriku, rozvíjajú predstavivosť, logiku a poslúžia aj pri rozprávaní príbehov.

Prevliekanie

Kde ním zabavíte: auto, lietadlo, reštaurácia, deka na pláži
Vek: od 18 mesiacov

Ďalším skvelým hracím princípom na cesty je prevliekanie. My máme doma drevenú myšku, ktorú jednoducho pribalím do každej menšej tašky. Myška je pripevnená na špagátiku a prehryzkáva sa cez syr. Páči sa mi, že diery sú umiestnené aj šikmo, vďaka čomu Tomáško neprevlieka vždy kolmo a myška mu niekedy vybehne na inom mieste, ako očakáva. Táto hračka je z dreva, čo je pre mňa vždy bonus navyše, je ľahká, spratná a za dobrú cenu.

Prevliekací princíp ponúkajú aj zvieratká od francúzskej hračkárskej firmy Vilac, z krabičky si drobec môže vybrať zvieratko a farbu špagátika. Následne cez otvory prevlieka špagátik, až sa dostane nakoniec. Niektorým zvieratkám týmto princípom vie prišiť hlavu, krídlo alebo nohy, takže musí nie len nájsť správnu časť, ale následne aj trpezlivo a sústredene pracovať.

Quiet book

Kde ním zabavíte: auto, lietadlo
Vek: od 2 rokov

Táto hračka je síce väčšia, ale veľmi dobre zabaví počas dlhých presunov autom alebo lietadlom. Na jednotlivých stránkach sa pomocou suchého zipsu, gombíkov, šnúrok, cvokov a zipsu dajú plniť rôznorodé úlohy. Dieťa s ňou vie pracovať dobre samé, alebo s pomocou dospelého, záleží na veku, skúsenostiach a zručnosti. Quiet book si môžete dať vyrobiť aj na mieru, stačí sa porozhliadnuť po Facebookoch, veľké krásky nájdete napríklad TU

Ak nechcete na quiet book čakať, prípadne by ste chceli obdobný princíp za priaznivejšiu cenu, siahnite po značke Piqipi. Tomáš má knihu Chlapec práve od Piqipi, berieme mu ju vždy len na cesty a aj preto je veľkým hitom. Najradšej pripína jabĺčka, stavia auto, alebo dáva ryby do lode. Ďalšími skvelými voľbami sú aj verzia Dievčatko, alebo Opica.

 

Magnetický labyrint

Kde ním zabavíte: lietadlo, reštaurácie,  pláž
Vek: od 2,5 roka

Príjemným spestrením na cesty je aj magnetická dráha, takzvaný magnetický labyrint. Dieťa pomocou magnetickej paličky na šnúrke naháňa guličky po dráhe. Niektoré labyrinty majú aj svoju logiku a guličku treba doviesť na konkrétne miesto, väčšinou na základe farby. Táto hračka opäť krásne trénuje jemnú motoriku, koncentráciu a logiku. Ak hľadáte jednoduchšiu verziu, môžete siahnuť po labyrinte Nakŕm zvieratká, ak po komplexnejšej verzii, vyberte labyrint Lúka od Hape.

 

Spoločenská hra

Kde ním zabavíte: reštaurácie, pláž, večer na izbe
Vek: od 2 rokov

Perfektnou zábavou už pre dvojročné deti je rozhodne spoločenská hra. Úplnou klasikou je kooperačná hra Ovocný sad, v ktorej nehráte proti sebe, alebo proti vrane, ktorá vám chce zožrať ovocie vo vašom sade. K dispozícii je aj malá cestovná verzia, ktorá vám nezaberie veľa miesta a môžete ju jednoducho rozohrať napríklad v reštaurácii. My sme ju mali na krátkej dovolenke minulý týždeň a Tomáško nás ju nútil hrať stále dokola.

Ďalšou zaujímavou hrou tentoraz pre staršie deti cca od 3 rokov je senzorické pexeso vo vrecúškach. Potiahnete si kartu, ktorá vyobrazuje symbol a následne musíte nájsť vrecko, ktoré skrýva danú vec. Samozrejme bez toho, aby ste do vrecka nahliadli. Táto hra je síce náročnejšia na rozloženie, ale aspoň nebudete musieť neustále hľadať kocku pod stolom.

Spoločenské hry krásne rozvíjajú trpezlivosť, koncentráciu a aj dodržiavanie pravidiel, na ktorých sa hráči spolu dohodnú. Ja mám ešte vyhliadnutú hru s poštárskym autom Pošta je tu, alebo tiež Malý vtáčik, veľký hlad.

Existujú aj špeciálne hry len do auta. Ja raz určite siahnem po hre do auta Bingo alebo 50 veselých her na cesty.

 

Zvukové hračky

Kde ním zabavíte: auto
Vek: od 8 mesiacov

Jedna z veci, ktorá malého drobca ľahko zabaví v autosedačke, je zvuková hračka. Môžete siahnuť po klasickej tlačidlovej, akou je napríklad krásny drevený telefón od Janodu, alebo skvelých plastových kľučoch s ovládačom, ktoré nájdete v Pepco.

Zároveň však môžete vymyslieť aj niečo zaujímavejšie a netradičnejšie. Minulý rok sme na dlhý roadtrip kúpila synovi zvukové puzzle a musím povedať, že to bol veľký hit. Vybrať môžete opäť podľa záujmov malého cestovateľa a to Zvieratká, alebo Dopravné prostriedky.

Siahnuť môžete aj po zvukovej knihe,  tá môže mať ovládacie prvky na boku, alebo sa zvuk spúšťa otečením strany. Pri zvukových knihách si dajte pozor, aby neboli príliš veľké a dieťatko si ich mohlo pohodlne listovať aj v autosedačke. Mňa oslovila TÁTO o farme, TÁTO o zvieratkách a TÁTO o dopravných prostriedkoch.

Zábavná hračka na cesty pre bábätko

Kde ním zabavíte: auto
Vek: od 4 mesiacov

Udržať malé bábätko aspoň chvíľu pokojné v autosedačke je niekedy nadľudsky výkon. Ak sa chystáte na niekoľkohodinovú cestu, zoberte so sebou zopár farebných hračiek. Také, ktoré môže bábätko objavovať a obsahujú rôzne povrchy, materiály, šuštítka, hryzátka, zrkadielko a ideálne, ak vydávajú zvuk. Mňa veľmi zaujal tento šašo, tento motýlik, táto kocka, tento lišiak alebo aj táto kvetinka.

Knihy

Kde ním zabavíte: auto, lietadlo, kočík, pláž, reštaurácia
Vek: od 6 mesiacov

Knihy sú samozrejme jednou z najlepších cestovateľských zábavok. Aby drobcov zaujali čo najdlhšie, je super vybrať knihy s interaktívnymi prvkami, buď zvukové, ktoré som už vyššie spomenula, alebo s pohyblivými časťami, rôznymi povrchmi, či okienkami. Aspoň stručne sa vám pokúsim odporučiť knihy v každej kategórii.

Okienkové knihy viete nájsť už pre najmenších čitateľov a zaujmú približne od 10 mesiacov. Pri drobcoch treba byť na pozore, aby si okienko neodtrhli a nezačali si na ňom pochutnávať. Skvelá edícia je Pozri sa, kto sa skrýva, v ktorej vyšli knihy: Na dvore, V zoo, V leseNa záhrade. My sme mali staršie knihy z tejto edície a pomer cena výkon je pri nich úplne neuveriteľný. Prekvapivo syn si ich rád krátko prelistuje ešte teraz a to má 2,5 roka. Pre staršie deti je vhodná séria Malý prieskumník, alebo Pozri sa pod okienko, prípadne Kde bývajú zvieratkáČo sa deje v noci.

Ak chcete zabaviť malé deti cca od pol roka, môžete s nimi čítať Minipédie. Tie majú pohyblivé časti, ktorými si budú vedieť cca od roka hýbať aj sami. Stránky majú biele pozadie, vďaka ktorému zvieratká, veci, aj ľudia dobre vynikajú a už malým deťom sa kniha dobre „číta“. Minipédií je neskutočné množstvo, stačí si vybrať tému, ktorá je pre vášho drobca zaujímavá „Objavujte svet na stavbe“, alebo tému, ktorá súvisí s vašim výletom  „Na horách“. Krásne sú aj anglické knihy Very First Slide and See, kde môžete vybrať tému farma, alebo divoké zvieratká.

Pre malinkých cestovateľov sú skvelé aj knihy touch and feel, ktoré prinášajú na jednotlivých stránkach rôzne povrchy, vďaka čomu ich dlhšie zabavia. Keďže ide o knihy pre najmešie deti, je dôležité, aby mali biele pozadie a ideálne jeden obrázok na strane. Pozrite si napríklad knihy Cuddly Animals, Tractor alebo edícia Touch and Explore.

Tento článok mal byť pôvodne krátky, vôbec sa to však nepodarilo. Ak ste dočítali až sem, mám veľkú radosť a jednu radu navyše. Pri všetkých cestovných hračkách sa snažíme dodržiavať jeden základný princíp a to ten, že sú určené len na cestovanie. Vďaka tomu, keď ideme na menšie cesty, výlety, alebo len doma do reštaurácie, vyberieme pár hračiek z cestovateľskej zásoby. Máte tipy na skvelé hračky na cestovanie? Podeľte sa s nimi v komentároch, budem mať veľkú radosť. Prajem vám krásnu a pohodovú dovolenku s vašimi pokladíkmi.

Tiež sa vám bude páčiť

Bez komentárov

Odpovedať

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Close