Čo kúpiť/ Pre dieťa

13 zmysluplných hračiek pre našich najmenších

Odkedy mám syna, ešte viac si uvedomujem, že dobré hračky ťažko kúpim len tak v prvom hračkárstve. A odkedy Tomáško dorástol do veku, kedy ho hračky viac zaujímajú, oceňujem hračky, ktoré nie sú len prvoplánovými výliskami z plastu. Vyberám hračky z prírodných materiálov, s ktorými sa dokáže dlho zabaviť všakovakými spôsobmi. V tomto blogu vám popíšem hračky, ktoré mali u Tomáška veľký úspech a ktoré sú z môjho pohľadu geniálnou darčekovou voľbou. Pozor, na konci článku na vás čaká jedno špeciálne prekvapenie, taký malý darček pre vás, vďaka ktorému ušetríte, tak čítajte do úplného konca 🙂

Vo výbere som popísala 13 hračiek, hitov, ktoré patria do našej hračkovej zbierky. Tomáško ich však nemá neustále  k dispozícii. Hračky na poličkách pravidelne obmieňam, priestor s hračkami tak nie je zbytočne zahádzaný a Tomáško si ľahšie vyberie, s čím sa chce aktuálne hrať. Po týždni niektoré hračky zoberiem, schovám a vyberiem zas iné. V blogu nájdete aj zopár autetických fotiek, keďže Tomáško prechádza obdobím nechcem sa fotiť, potatil sa, nedostala som príležitosť, odfotiť ho so všetkými. Dosť bolo na úvod, poďme na to.

Hračky pre deti od jedného roka

nastrkvacka drevena hracka pre batola

 

Myška

jednoducha drevena hrackaTáto myška je jednoduchou, ale priam geniálnou zábavkou pre deti. Krásny drevený kus syra, motúzik a myška. Dieťa prestrkáva, myška na neho odkiaľsi vždy vykúka, prevlieka ju cez otvory a keď už nemá viac šnúrky, musí sa po tej istej trase vrátiť späť. Túto hračku odporúčam, lebo nezaberie veľa miesta a je skvelá aj na cestovanie. Zároveň je geniálnym darčekom do zásoby.  Pár drevených myšiek mám odložených v skrini a vždy keď potrebujem obdarovať niektorého drobca v mojom okolí, siahnem po tejto železnej zásobe.

Navliekanie domácich zvieratiek

drevená navliekačka pre detiMala úspech myška? V takom prípade, môžete postúpiť o krok ďalej a začať navliekať. Avšak nie tradičné drobné, okrúhle ozdôbky, ale malé zvieratká, ktoré vďaka stredovému otvoru možno navliekať na špagátik. Malé detské rúčky budú zvieratka chytať, spoznávať a spolu môžete postupne vytvárať príbeh. Zvieratká posielať za ich kamarátmi, vytvárať z nich vláčik,  posúvať ich po špagátiku. Táto hračka je opäť tak multifunkčná, okrem navliekania sa Tomáško veľmi rád hrá aj so samotnými zvieratkami. Sú dobre rozoznateľné, krásne pestrofarebné a dosť veľké. Takže aj drobec, ktorý má obdobie, dávam všetko do úst, sa s nimi môže s touto drevenou navliekačkou spokojne hrať.

Krájanie ovocia

krájanie dreveného ovociaNa jednej návšteve u kamarátov Tomáška zaujalo drevené ovocie so suchým zipsom na imitovanie krájania. Hral sa s ním úplne sám netradične dlhý čas. Samozrejme som spozornela, lebo nič nie je lepšie, ako keď sa tak malé dieťa samo zabáva. Milo som bola prekvapená, že ho táto hračka oslovila, myslela som, že je určená starším deťom. Nebolo teda ťažké racionalizovať si ďalšiu kúpu hračky tým, že je určená na dlhší čas. Ja som vybrala zeleninu, keďže Tomáško ju obľubuje viac. Máme ju doma už pol roka a zatiaľ má veľký úspech. Opäť aj táto hračka nezaberá veľa miesta a dá sa zbaliť na cesty.

Lego Duplo

idealne drevene hrackyDuplo nie je z dreva, to všetci vieme, ale je to Lego, takže napriek tomu je super. Čím ďalej, tým viac sa teším, že sme ako jednu zo základných Tomáškových hračiek zvolili Lego Duplo. Približne v roku sa naučil jednotlivé kocky spájať a teraz si už naplno vytvára príbehy spolu so zvieratkami a panáčikmi. Kade tade ich nakladá, prekladá, vozí, kŕmi, ukladá spať. Cez deň väčšinou zbúra to, čo mu po jeho zaspaní postavíme, preto aj získal prezývku Tomzila, ale s Legom sa dokáže hrať naozaj dlho. Z aktuálnych kolekcii sa nám veľmi osvedčili Môj prvý domček a Moja prvá farma. Lego Duplo je skvelý darček už pre jednoročné deti.

Zvukové puzzle

darček pre jednoročné detiPrvým krokom v Tomáškovej puzzle kariére boli zvukové puzzle. Malého staviteľa, vkladateteľa, riešiteľa motivovali zvuky k riešeniu. Tomáš neprejavoval predtým väčší záujem o vkladacie puzzle, preto som sa rozhodla ho motivovať a vybrala som mu puzzle, ktoré pri správnom umiestnení kúska vydávajú príslušný zvuk. Opäť to bola hračka na dlhú cestu autom a mala úspech, Tomáško vkladal a vkladal, zvukové hračky mal vždy rád. Odvtedy rád vkladá už aj tie nezvukové puzzle 🙂

 

Nasadzovanie tvarov

drevená skladačka pre jednoročné detiOpäť jednoduchá, krásne farebná drevená hračka. Pekne predstavuje tvary, farby a čísla. Funguje na princípe nasadzovania tvarov so správnym počtom otvorov na správne kolíky. Drevená hračka nasadzovanie tvarov pôsobí jednoducho, ale taký jednoročiak bude premýšľať a hútať, prečo niektoré dieliky niekam pasujú a iné nie. Tomáško sa prvý krát s touto hračkou stretol na cvičení a ja som neodolala a objednala som mu ju. Neľutujem 🙂

 

Zvukostrom

zvukostrom darček pre jednoročné dieťaTáto hračka je ako z iného sveta, je doslova magická. U nás doma ani neviem, koho baví sa hrať so zvukostromom viac, či mňa s Kubom alebo Tomáška.  Tento farebný strom je vlastne guličková dráha, gulička sa spustí z vrchu farebného stromu a postupne sa cez jednotlivé farebné lupene skotúľa dole. Počas svojej cesty rozoznieva lupene, vďaka čomu získala aj svoj názov: zvukostrom. Veľký zvukostrom je skvelý v období maximálneho úsialia, kedy deti prevlačujú obrovské veci kade tade po byte. Tomáško nám častokrát zvukostrom berie, keď sa mu s ním dlho hráme 😀 a je neuveriteľne komický, keď sa s ním teperí po byte.

 

Hračky od jeden a pol roka

drevna hracka pre deti

 

Garáž

drevená garáž darček pre dvojročného chlapcaAk plánujete venovať darček chlapcovi, už približne od roka a pól môžete v pohode uvažovať nad garážou. Autíčka sú pre chlapcov, častokrát aj dievčata, magnet a tak s nimi od malička brázdia po celom byte. Nie je to inak ani u nás doma, Tomáško s nimi jazdí naozaj všade po poličkách, po mojom notebooku, po stole. Ak má niekto rád auta, bude milovať garáž. Základom dobrej garáže je výťah, autíčka tak môže vyvážať pomocou kľuky hore a následne po rampách spúšťať dole. Zábava je zaručená. Vybrať môžete veľkú garáž alebo aj menšiu garáž záleží od veľkosti vášho bytu a darčekového rozpočtu.

 

Domček

hračka s okienkami a zámkamiHitom posledných dní je u nás doma jednoznačne drevený domček s okienkami. Mal byť povodne k Vianociam, ale čo vám poviem, nevydržala som. Aspoň vám môžem zreferovať, ako sa Tomáškovi páči. Domček má 8 okienok a dvierok, každé je inej farby a otvára sa iným spôsobom. Najväčší úspech u Tomáška mali jednoznačne dvierka, ktoré sa odomykajú na kľuč. Myslím, že sa mu páčia najmä pre to, že mu pripomínajú moje kľúče, doteraz mohol vždy len pozorovať, alebo mi pomáhať pri odomykaní a teraz má svoje vlastné kľúčiky, ktoré niečo odomýkajú. Ohromné šťastie a doslova zatajený dych. Do domčeka si samozrejme vkladá svoje zvieratká a potom ich inými dvierkami opäť vyberá. V prvom momente som zvažovala kocku s dvierkami, ale teším sa, že som sa nakoniec rozhodla pre domček. Ten má na vrchu praktické držadlo zo špagátu a tak ho navlačuje po celom byte.

 

Magnetický kufrík štyri ročné obdobia

magneticka hracka pre jednorocne detiPo kufríku s magnetkami som dlho pokukovala. Pôvodný, ktorý som objavila, bol predražený a tak som často okolo neho len chodila a odolávala. Potom som objavila kufrík od Janodu a bolo rozhodnuté. Veľmi ma zaujal tým, že má 4 predlohy, na ktorých je možne vystavať panáčikov. Konkrétne sú to 4 ročné obdobia. Tomáško je už vo veku, kedy ho striedanie ročných období ovplyvňuje a touto hračkou si môžeme ukázať, ako sa v jednotlivých obdobiach obliekame.

Taktiež sa mi páči, že mu predstavujem aj inú ako autíčkovú, alebo zvieratkovskú tému. K jednotlivým obdobiam je aj predloha, podľa ktorej spolu magnetky vyberáme, ale častokrát ide skôr o voľnú hru. Tomáškovi pripomína aj jeho tak obľúbené nálepky. Výhodou je, že po magnetkách nemám neporiadok po byte a nemusím ich zoškrabovať z parkiet 🙂

 

Detské kocky

klasicke drevene kocky na skladanieKaždé dieťa by malo mať drevené kocky, z ktorých si vystavá hrad, dom, mesto. Tato hračka je tak nadčasová, že s ňou nemôžete spraviť krok vedľa. Dôkazom je aj Tomáško, ktorému sa detské kocky náramne páčia a dokáže sa s nimi pekne zabávať. My máme u babičky ešte tie z nášho detstva, ale pre vás som objavila tieto prírodné, úplne jednoduché krásky.

 

Spoločenská hra pre drobcov

spoločenská hra pre dvojročné dieťa S Kubom si už roky odfičiavame na spoločenských hrách, verím, že aj z Tomáška si postupne vychováme spoluhráča. Hráčsku kariéru nášho syna sme sa rozhodli rozbehnúť už v rannom veku stohovateľnými zvieratkami Haba. Princíp hry je stavať zvieratká postupne na seba do takej zvieratkovskej veže. Hráči si postupne ťahajú kartičky, aby vedeli, ktoré zvieratko majú na vežu postaviť. Avšak do tejto verzie Tomáš ešte nedorástol. Napriek tomu patrí Haba hra k jeho najobľúbenejším hračkám, zvieratká staviame na seba, Tomáš vežu s nadšením búra, alebo páruje zvieratká ku kartičkám. Teším sa, ako dorastie do hrania, v rámci hry je totiž  vymyslená aj kooperatívna verzia.

Ak sa vám nápad so spoločenskou hrou páči, pozrite si aj chytanie rybičiek. Tie sme pre Tomáška vybrali k Vianociam, verím, že pod stromčekom sa s nimi budeme spolu hrať.

Drevená motorická hračka

drevena motoricka hrackaTomáško sa postupne začína zaujímať o šróbovanie a tak jedna z posledných hračiek, ktorá pribudla do našej zbierky, je drevná motorická hračka. Je to sada troch kolíkov, na ktoré sa rôznymi spôsobmi nasadzujú jednotlivé tvary. Kruhy sa zakrúcajú, štvorce nasadzujú podľa veľkostí a trojuholníky sa na svoje miesto dostanú tým správnym otočným pohybom. Veľmi sa mi páči, že každý princíp ma iný tvar a inú farebnú paletu, v ktorej je vyhotovený. Farby sú pekné pestré a spracovanie veľmi príjemné. Nič sa nezadrháva, kúsky dreva sú pekne opracované a hračka je tak akurát veľká, nezaberie polovičku police na hračky, avšak nie je ani príliš drobná.

skvele hracky pre jednorocne deti

Verím, že vás hračky oslovili a aj vďaka tomuto blogu vyberiete skvelý darček pre dieťa z vášho okolia. Hračku, s ktorou sa bude dlho zabávať, hrať a rozvíjať. ak hľadáte knihy pre deti do 2 rokov, kuk na môj blog o detských knihách. A na úplný záver záverov prekvapenie, ktoré som vám na začiatku sľúbila, objavila som pre vás kupón na zľavu do e-shopu babyknihy.sk pri objednávke stačí zadať 10percentnazlavicka. Prajem vám radostné nakupovanie darčekov pre deti z vášho okolia.

Tiež sa vám bude páčiť

2 komentáre

 • Odpovedať
  Lenka
  november 4, 2019 at 08:52

  Prosim tie tvary – aka to je znacka? Uz to nemozem na babyknihach dohladat.

  Dik za super inspiracie

 • Odpovedať

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Close