Čo kúpiť/ Pre dieťa

13 krásnych knižiek, ktoré by nemali chýbať v knižnici mini čitateľa

Júnový blog o knihách pre najmenšie deti sa vám veľmi páčil a ja som sa s o to väčšou radosťou vrhla do písania jeho pokračovania. V tejto druhej časti sa budem venovať výberu rôznorodých knižiek pre deti od dvoch a od troch rokov. Postupne opustíme svet leporiel a vyberieme sa preskúmať more tenkostránkových knižiek pre najmenších. Na záver sa s vami podelím aj o milé miesta v Bratislave, kde nájdete krásny výber detských kníh.

Knihy pre deti od 2 rokov

V tomto veku u detí prudko rastie slovná zásoba. Dvojročné dieťa už pasívne pozná približne 1.000 slov a začína chápať aj rozdiel medzi bolo a bude. Sústrediť sa už vie aj na dlhší text a môžete mu predstaviť aj knihy s tenkými stránkami.

Od hlavy po päty

Eric Carle je svetoznámy autor detských kníh, stojí za jednou z najznámejších detských kníh Hladná húsenička, ktorá bola preložená do viac ako 60-tich jazykov, vyšla pred neuveriteľnými 50 rokmi a za ten čas sa jej predalo viac ako 50 miliónov kópií. Dodnes patrí medzi najpopulárnejšie leporelá na svete. Kniha od Hlavy po päty má podobný vizuálny štýl, Eric Carle ilustruje kolážovou technikou. Takéto výrazná vizualita deti veľmi oslovuje, knihu si deti zamilujú vďaka tomu aká je interaktívna a zábavná. Postupne na jednotlivých stránkach deti opakujú, čo robia zvieratká – točia hlavou ako tučniak, hrbia sa ako bizón, tlieskajú ako tuleň, dupocú ako slon, ….. znie to jednoducho, ale pre deti je to skvelá zábava.

Veľký obrázkový slovník

Doprajte si trochu nostalgie vyberte z pivnice pre svoje deti kúzelnú túto kúzelnú knihu. Velký obrázkový slovník mal takmer každý z nás detí 90tych rokov. O tom, že ju deti milujú som sa dočítala na niekde na Facebooku a neverila som, že by mohla mať taký úspech. Syn si ju zamiloval a absolútne sme ju zodrali. Čítali sme ju dennodenne a Tomáško si z nej urobil zvukovú knihz. Ďobal malým prstom do obrázkov a ja som mu hovorila, ako sa dané predmety voľajú. Táto kniha je skvelá na rozvoj slovnej zásoby a perfektná pre senzitívne obdobie rozvoja reči. Ak sa vám kniha z detstva nezachovala môžete si kúpiť jej nové vydanie.

Moji zeleninkoví kamaráti


Knižka Moji zeleninkoví kamaráti by mala mať svoje miesto v každej detskej knižnici. Kniha na svojich stránkach predstavuje prostredníctvom krátkych, hravých veršovaniek a pútavých obrázkov jednotlivé druhy zeleniny. Z brokolice sa tak stane tanečnica, z cibule je pani učiteľka a z čakanky nevesta. Veršovanky aj ilustrácie sú veľmi vydarené a tak zaujmú každého malého čitateľa. Cieľom knižky je skamarátiť deti so zeleninou, keď im už nebude cudzia, jednoduchšie ju budú prijímať aj na svojom tanieri. Čítanie knižky môžete skombinovať s ochmatkávaním a ochutnávaním reálnej zeleninky.

 

Zvieratká z abecedy

Zvieratká z abecedy je vydarená kniha od slovenskej autorky Ivony Duričovej je plná vtipných rýmovačiek o zvieratkách. Básničiek a zvieratiek je v knihe presne toľko, koľko je písmen v abecede. Výhodou je, že popri tradičných zvieratkách ovečke, mačke a líške, vystupujú v nej aj menej tradičné zvieratká ako netopier, uškatec alebo raja. Básničky sú nápadité, niekedy vtipné, niekedy milé. Už samotné texty sú v knižke skvelé, avšak ilustrácie ani o kúsok nezaostávajú a sú prekrásne. Táto knižka má úplne všetko a nechýba jej ani bonus v podobe zvieratkovských hádaniek v záverečnej časti.

 

Prečo nekvitneš


Prečo nekvitneš, drobná roztomilá knižka pre malých čitateľov Prečo nekvitneš, od talentovanej Kataríny Macúrovej, je príbehom o mackovi záhradníkovi, rodinke zajacov a veľkej mrkve. Tento milý príbeh ukazuje, že nie je vždy všetko také, ako to na prvý pohľad vyzerá a existuje nielen jeden pohľad na známe veci. Príbeh je veľmi jednoduchý a textov je málo, napriek tomu je knižka ohromne zábavná. Vďaka krátkemu textu a milým ilustráciám je vhodná už pre najmenších čitateľov.

Svrček a mravce

Aj vďaka knihe Svrček a mravce si môžete zacestovať v čase a spomenúť si na vlastné detstvo. Kto by nepoznal krásny príbeh o Svrčkovi, ktorý cele dni len hral na husliach a usilovných mravcoch, ktorí sa pripravovali na zimu. K tomu absolútne krásne vizuálne spracovanie, ktoré ani po 60tich rokoch netratilo nič na svojej kráse. Ak ju doma nemáte, môžete si kúpiť jej aktuálne vydanie.

Odvážny Zajko


Kniha Odvážny zajko je príkladom absolútne dokonalej obrázkovej knihy, nájdete v nej prenádherné ilustrácie, málo textu a krásny príbeh. Ten sa odvíja rovnomerne v rámci ilustrácií aj textu. Kniha je vhodná od 2,5 roka, ako prvá príbehová kniha. Samozrejme záleží od malého čitateľa, či už má trpezlivosť na príbehy. Kniha je o zajkovi, ktorý sa bojí vyjsť do lesa, radšej doma pečie alebo sa stará o rastlinky, jeho kamarátka ma naopak dobrodružnú povahu. V príbehu budete sledovať, ako sa bojazlivý zajko zmení na odvážneho zajka, zachráni svoju kamarátku a zamiluje sa do dobrodružstva. Táto kniha je to najkrajšie, čo na našom trhu nájdete.

 

Knihy pre deti od 3 rokov

Trojročné dieťa už dokáže vlastnými slovami prerozprávať jednoduchý príbeh. Preto sú pre týchto čitateľov vhodné knihy, ktoré už majú jednoduchú dejovú líniu,  vyvíjajúcu sa stranu po strane.

 

 

Kozliatka

Kniha Kozliatka zaujme nápaditým konceptom, ktorý je dotiahnutý do dokonalosti. Z jednej strany si s deťmi môžete prečítať tradičný príbeh o neposlušných kozliatkach a ak si budete knižku čítať z druhej strany, prečítate si príbeh o poslušných kozliatkach. Kniha je krásne, vkusne ilustrovaná, príbehom nechýba humor a dobre sa čítajú.

 

Máme v škôlke prasiatko

Ak chcete obdarovať budúceho škôlkara, mám pre vás typ na úchvatnú knižku. Máme v škôlke prasiatko od švédskej autorky Johannny Thydell je kniha o prasiatku, ktoré je veľmi smutné a preto sa rozhodne, že pôjde do škôlky. Deti sa z prasiatka tešia a rozhodnú sa, že si ho nechajú a tak ho vyobliekajú, aby si ho pani učiteľky nevšimli. Na príbehu autorka deťom pekne predstavuje denný režim v škôlke hru, umývanie, či spánok. Na záver pravdaže učiteľky prasiatko nájdu. Možno by ste čakali, že si ho v škôlke nechajú, ale nemajú preň porozumenie. Avšak nebojte, príbeh končí krásne, aj keď prasiatko v škôlke neostane.

 

Príbeh Auta

Ak máte doma čitateľa, ktorý je zbláznený do áut, tak určite venujte pozornosť skvelej knihe Príbeh auta. Táto pútavá, hravá encyklopédia zodpovie všetky autové otázky budúceho veľkého motoristu. Kniha sa venuje histórií od objavu kolesa, cez vozy, bričky, až po dnešné moderné autá. Vysvetľuje, ako funguje motor, popisuje jednotlivé časti auta, venuje sa rýchlosti, ale aj dizajnu. Obsah je pútavý a častokrát aj zábavný, ilustrácie sú krásne, ale zároveň vysvetľujúce. Táto kniha bude baviť nie len drobca, ale aj rodičov.

 

Na horách v Závejove

Na horách v Závejove je krásna knižka pôvodom z Nórska, ktorá na jednotlivých stránkach predstavuje jeden deň v zimnom stredisku. Bežné výjavy sa striedajú s jemne bizarnými. Obyvatelia jazdia na lyžiach, vozia sa na na lanovke, alebo stavajú snehuliaka. Módna návrhárka pripravuje kolekciu zimných pokrývok hlavy alebo bežkárovi jedna lyža podšmykuje a druhá zadrháva. Nechýbaju ani poučné časti, ako keď megalomanský podnikateľ rúbe les, alebo  keď polícia chytí bezohľadnú lyžiarku na monolyži. Vďaka krátkych textom je kniha vhodná už pre úplne malé deti. Stránky sú krásne  ilustrované a s malým čitateľom môžete objavovať jednotlivé drobné detaily obrázkov a rozširovať jeho zimnú slovnú zásobu.

 

Môj bláznivý obrázkový svet

Môj bláznivý obrázkový svet je veľkoformátová, viac ako 60 stranová, kniha s množstvom nádherných ilustrácií. O jej úspechu a aj kvalite svedčí, že ju nájdete  v rôznych jazykových mutáciách v kníhkupectvách po celom svete. Každá dvojstrana je venovaná novej oblasti bežného života – od bývania, cez  obliekanie, cestovanie, nakupovanie, prírodu, až po hudbu a tak je perfektná na rozširovanie slovnej zásoby malého čitateľa. Ilustrácie sú mimoriadne vkusné, nápadité a prepracované do najmenších detailov. Vďaka širokému záberu sa len tak ľahko nezunuje, vždy sa môžete aj jej prostredníctvom venovať s drobcom novej téme.

Kde kupovať detské knihy

Ak nie ste fanúšikom internetového nakupovania a ste z Bratislavy, mám pre vás pár typov na milé kníhkupectvá, v ktorých majú skvelý výber detských kníh.  Pri starom Avione, na Májkovej 2, nájdete chutný obchodík Chooze. Okrem pekných knižiek pre malých aj veľkých v ňom predávajú aj rôzne dizajnové vychytávky. Ak sa nachádzate v centre centrovatom, zabehnite do Slovenskej národnej galérie, ktorá má aj malé kníhkupectvo Ex Libris. Na prekvapivo malej ploche nájdete krásny výber domácich aj zahraničných titulov. Do tretice by som sa v našom meste vybrala ešte do Artfóra na Kozej.

Verím, že sa vám tento článok inšpiroval. Ak hľadáte inšpirácie pre menšie deti, určite si prečítajte aj výber kníh pre deti do dvoch rokov, ktorý vyšiel v júni. Taktiež vám prezradím, že pre vás pripravujem ešte jeden článok na túto tému a to výber kníh pre deti od 4 rokov.

Tiež sa vám bude páčiť

Bez komentárov

Odpovedať

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Close