Čo kúpiť/ Pre dieťa

13 krásnych knižiek, ktoré by nemali chýbať v knižnici mini čitateľa

Júnový blog o knihách pre najmenšie deti sa vám veľmi páčil a ja som sa s o to väčšou radosťou vrhla do písania jeho pokračovania. V tejto druhej časti sa budem venovať výberu rôznorodých knižiek pre deti od dvoch a od troch rokov. Postupne opustíme svet leporiel a vyberieme sa preskúmať more tenkostránkových knižiek pre najmenších. Na záver sa s vami podelím aj o milé miesta v Bratislave, kde nájdete krásny výber detských kníh.

Knihy pre deti od 2 rokov

V tomto veku u detí prudko rastie slovná zásoba. Dvojročné dieťa už pasívne pozná približne 1.000 slov a začína chápať aj rozdiel medzi bolo a bude. Sústrediť sa už vie aj na dlhší text a môžete mu predstaviť aj knihy s tenkými stránkami.

Pes a jeho kamaráti

kniha pes a jeho kamarati

Menej drastických čitateľov určite nadchnú priestorové leporelá, ktoré v 60tych rokoch vytvoril Rudolf Lukeš, známy filmový architekt. Jeho leporelá boli určené na export a zaujali aj na londýnskom knižnom veľtrhu. V 2016 ich na náš trh opäť vrátilo vydavateľstvo BAU Publishing. Vybrať si môžete z dvoch slovenských verzií – Tiger a jeho kamaráti alebo Pes a jeho kamaráti. Ide o útle nádherne ilustrované leporelá s retro nádychom. Na štyroch dvojstránkach deti zaujmú zvieratká ožívajúce v priestore, ktoré dopĺňa jednoduchý text.

 

Ježko na potulkách svetom

kniha jezko a jeho kamarati

Ježko na potulkách svetom je skvelá na dlhé zimné večery, s baterkou v ruke zažijete s deťmi úžasné dobrodružstvo. Prostredníctvom tieňohry sa pred malým čitateľom, tentokrát pozorovateľom, bude odohrávať príbeh o ježkovi, ktorý cestuje po svete. Mne sa veľmi páči, že dieťatku peknou formou predstavuje svetlo, tieň a rozvíja jeho predstavivosť. Vďaka tomuto originálnemu princípu a peknému spracovaniu, by si táto knižka mala nájsť svoje miesto v každej detskej knižnici.

 

V mori

Knižka V mori je posledným leporelovým zástupcom v tomto výbere. Tá pomocou šnúrky a jednoduchých úloh trénuje jemnú motoriku čitateľa. Tento originálny kúsok je vhodný aj ako hračka na cesty. Ak sa ešte len chystáte na dovolenku k moru, práve táto téma sa bude perfektne hodiť. Kniha s rovnakým princípom je k dispozícii vo farmárskej téme, avšak mňa oveľa viac zaujala práve tá morská.

 

Moji zeleninkoví kamaráti

Knižka Moji zeleninkoví kamaráti by mala mať svoje miesto v každej detskej knižnici. Kniha na svojich stránkach predstavuje prostredníctvom krátkych, hravých veršovaniek a pútavých obrázkov jednotlivé druhy zeleniny. Z brokolice sa tak stane tanečnica, z cibule je pani učiteľka a z čakanky nevesta. Veršovanky aj ilustrácie sú veľmi vydarené a tak zaujmú každého malého čitateľa. Cieľom knižky je skamarátiť deti so zeleninou, keď im už nebude cudzia, jednoduchšie ju budú prijímať aj na svojom tanieri. Čítanie knižky môžete skombinovať s ochmatkávaním a ochutnávaním reálnej zeleninky.

 

Zvieratká z abecedy

Zvieratká z abecedy je vydarená kniha od slovenskej autorky Ivony Duričovej je plná vtipných rýmovačiek o zvieratkách. Básničiek a zvieratiek je v knihe presne toľko, koľko je písmen v abecede. Výhodou je, že popri tradičných zvieratkách ovečke, mačke a líške, vystupujú v nej aj menej tradičné zvieratká ako netopier, uškatec alebo raja. Básničky sú nápadité, niekedy vtipné, niekedy milé. Už samotné texty sú v knižke skvelé, avšak ilustrácie ani o kúsok nezaostávajú a sú prekrásne. Táto knižka má úplne všetko a nechýba jej ani bonus v podobe zvieratkovských hádaniek v záverečnej časti.

 

Žažmúr očká

Opäť krásna slovenská kniha tentokrát s krátkymi riekankami od Tomáša Jankovica. Tie dopĺňajú pestré a najmä zábavné ilustrácie, ktoré určite oslovia malých čitateľov. Ako názov Žažmúr očká napovedá, knižka je určená na zaspávanie, hlavná postava, dievčatko Táňa, zaspáva a na dobrú noc počúva krátke básničky o zvieratkách, trpaslíkoch, chrobáčikoch, aj drakoch.

 

Knižka

Už názov tejto Knižky je minimalistický a obsah je na tom podobne, ale nedajte sa zmiasť. Hoci sa kniha skladá len z farebných bodiek, je veľmi interaktívna. Každá stránka tejto knihy čitateľa nabáda na prácu s bodkami, na nasledujúcej strane zisťuje, čo sa s nimi stane. Ak hľadáte knihu pre dieťa, ktoré nevie obsedieť, toto môže byť tá správna voľba. Plusom je, že jediné čo kniha vyžaduje, je spolupráca rodiča. Ten vydáva pokyny, čo treba urobiť a otáča strany knihy, aby šli po poradí. Deti v knihe do bodiek fúkajú, hladkajú ich a tlieskajú, popritom sa  dieťa nenásilnou formou učí rozlišovať farby, počítať a rozoznávať strany.

 

Prečo nekvitneš

Prečo nekvitneš, drobná roztomilá knižka pre malých čitateľov Prečo nekvitneš, od talentovanej Kataríny Macúrovej, je príbehom o mackovi záhradníkovi, rodinke zajacov a veľkej mrkve. Tento milý príbeh ukazuje, že nie je vždy všetko také, ako to na prvý pohľad vyzerá a existuje nielen jeden pohľad na známe veci. Príbeh je veľmi jednoduchý a textov je málo, napriek tomu je knižka ohromne zábavná. Vďaka krátkemu textu a milým ilustráciám je vhodná už pre najmenších čitateľov.

 

Knihy pre deti od 3 rokov

Trojročné dieťa už dokáže vlastnými slovami prerozprávať jednoduchý príbeh. Preto sú pre týchto čitateľov vhodné knihy, ktoré už majú jednoduchú dejovú líniu,  vyvíjajúcu sa stranu po strane.

 

Kozliatka

Kniha Kozliatka zaujme nápaditým konceptom, ktorý je dotiahnutý do dokonalosti. Z jednej strany si s deťmi môžete prečítať tradičný príbeh o neposlušných kozliatkach a ak si budete knižku čítať z druhej strany, prečítate si príbeh o poslušných kozliatkach. Kniha je krásne, vkusne ilustrovaná, príbehom nechýba humor a dobre sa čítajú.

 

Máme v škôlke prasiatko

Ak chcete obdarovať budúceho škôlkara, mám pre vás typ na úchvatnú knižku. Máme v škôlke prasiatko od švédskej autorky Johannny Thydell je kniha o prasiatku, ktoré je veľmi smutné a preto sa rozhodne, že pôjde do škôlky. Deti sa z prasiatka tešia a rozhodnú sa, že si ho nechajú a tak ho vyobliekajú, aby si ho pani učiteľky nevšimli. Na príbehu autorka deťom pekne predstavuje denný režim v škôlke hru, umývanie, či spánok. Na záver pravdaže učiteľky prasiatko nájdu. Možno by ste čakali, že si ho v škôlke nechajú, ale nemajú preň porozumenie. Avšak nebojte, príbeh končí krásne, aj keď prasiatko v škôlke neostane.

 

Príbeh Auta

Ak máte doma čitateľa, ktorý je zbláznený do áut, tak určite venujte pozornosť skvelej knihe Príbeh auta. Táto pútavá, hravá encyklopédia zodpovie všetky autové otázky budúceho veľkého motoristu. Kniha sa venuje histórií od objavu kolesa, cez vozy, bričky, až po dnešné moderné autá. Vysvetľuje, ako funguje motor, popisuje jednotlivé časti auta, venuje sa rýchlosti, ale aj dizajnu. Obsah je pútavý a častokrát aj zábavný, ilustrácie sú krásne, ale zároveň vysvetľujúce. Táto kniha bude baviť nie len drobca, ale aj rodičov.

 

Na horách v Závejove

Na horách v Závejove je krásna knižka pôvodom z Nórska, ktorá na jednotlivých stránkach predstavuje jeden deň v zimnom stredisku. Bežné výjavy sa striedajú s jemne bizarnými. Obyvatelia jazdia na lyžiach, vozia sa na na lanovke, alebo stavajú snehuliaka. Módna návrhárka pripravuje kolekciu zimných pokrývok hlavy alebo bežkárovi jedna lyža podšmykuje a druhá zadrháva. Nechýbaju ani poučné časti, ako keď megalomanský podnikateľ rúbe les, alebo  keď polícia chytí bezohľadnú lyžiarku na monolyži. Vďaka krátkych textom je kniha vhodná už pre úplne malé deti. Stránky sú krásne  ilustrované a s malým čitateľom môžete objavovať jednotlivé drobné detaily obrázkov a rozširovať jeho zimnú slovnú zásobu.

 

Môj bláznivý obrázkový svet

Môj bláznivý obrázkový svet je veľkoformátová, viac ako 60 stranová, kniha s množstvom nádherných ilustrácií. O jej úspechu a aj kvalite svedčí, že ju nájdete  v rôznych jazykových mutáciách v kníhkupectvách po celom svete. Každá dvojstrana je venovaná novej oblasti bežného života – od bývania, cez  obliekanie, cestovanie, nakupovanie, prírodu, až po hudbu a tak je perfektná na rozširovanie slovnej zásoby malého čitateľa. Ilustrácie sú mimoriadne vkusné, nápadité a prepracované do najmenších detailov. Vďaka širokému záberu sa len tak ľahko nezunuje, vždy sa môžete aj jej prostredníctvom venovať s drobcom novej téme.

Kde kupovať detské knihy

Ak nie ste fanúšikom internetového nakupovania a ste z Bratislavy, mám pre vás pár typov na milé kníhkupectvá, v ktorých majú skvelý výber detských kníh.  Pri starom Avione, na Májkovej 2, nájdete chutný obchodík Chooze. Okrem pekných knižiek pre malých aj veľkých v ňom predávajú aj rôzne dizajnové vychytávky. Ak sa nachádzate v centre centrovatom, zabehnite do Slovenskej národnej galérie, ktorá má aj malé kníhkupectvo Ex Libris. Na prekvapivo malej ploche nájdete krásny výber domácich aj zahraničných titulov. Do tretice by som sa v našom meste vybrala ešte do Artfóra na Kozej.

Verím, že sa vám tento článok inšpiroval. Ak hľadáte inšpirácie pre menšie deti, určite si prečítajte aj výber kníh pre deti do dvoch rokov, ktorý vyšiel v júni. Taktiež vám prezradím, že pre vás pripravujem ešte jeden článok na túto tému a to výber kníh pre deti od 4 rokov.

Newsletter

Tiež sa vám bude páčiť

Bez komentárov

Odpovedať

Close