Čo kúpiť/ Špeciálne príležitosti

27 nápadov na skvelé darčeky pre svadobných hostí

Pred 3 rokmi mi presne v tomto období začali predsvadobné fofry. Nastal čas, aby som všetky tie svoje super nápady premenila na skutočnosť. Ktorá nevesta by to nepoznala. Na Pintereste vyzerá všetko akosi ľahšie. Aby som nevyzerala až tak premotivovane, aj keď som trochu bola, svadbu sme mali koncom apríla, takže marec bol najvyšší čas začať. Napríklad vyrobiť zasadací poriadok zapichnutím 100 ručne vystrihnutých vlajočiek s menami do ručne maľovaných črepníkov s kvetinkami, true story a na moje prekvapenie to nebolo vôbec jednoduché.

darceky pre svadobnych hosti

Jedna z vecí, ktoré som taktiež potrebovala vyriešiť, boli darčeky pre svadobných hostí. V minulosti bolo skôr tradíciou venovať pri odchode svadobčanom koláčikovú výslužku a fľašku vína. Dnes sa na viacerých svadbách môžete stretnúť práve s malými drobnosťami, prostredníctvom ktorých ženích s nevestou ďakujú svojim hosťom. Takže, ak sa vám malé darčeky páčia, tento článok je presne pre vás.

Nápady na darčeky som opäť rozdelila do viacerých kategórií, aby ste sa v článku lepšie orientovali. Pravdaže v zozname nájdete aj tie, ktoré sme venovali na svadbe my. Príjemné čítanie.

Ako vyberať

darcek pre svadobcanov

Predtým než vyberiete darček, zamyslite sa nad tým, či máte špecifickú tému svadby. Napríklad my sme mali svadbu v pivovare a tak sme našim hosťom venovali pivko. Ak aj nemáte tému, možno máte zvolený štýl a farbu výzdoby. Ku glamour svadbe sa budú hodiť macronky, k tej ľudovej medovníčky. Do tretice, svadobné darčeky by mali ladiť s celým svadobným „brandingom“. Ak si dávate robiť pozvánky, myslite aj na ostatné tlačoviny, ako jedálny lístok, program či aj na etiketu na darčeky pre svadobných hostí.

Ešte jedna dobrá rada, pri výbere darčeka dávajte do popredia vašich hostí, to čo poteší ich. Či už to budú používať, alebo si na tom pochutnajú. Seba, nevestu a ženícha dajte až na druhé miesto. Čo tým chcem povedať? Určite je lepším darčekom pár medovníčkov, ako magnetka s vašimi menami a dátumom svadby.

Niečo na vypitie

Prvá kategória je úplne jasná a netreba nad ňou dlho uvažovať. Venujte hosťom niečo, čo môžu vypiť, alebo si s tým pripiť na vaše zdravie. Ak siahnete po víne, môžete ho oživiť krásnou na mieru vyrobenou svadobnou etiketou od Depingo. Ak sa k vašej svadbe viac hodí pivko, vyberte malý pivovar a venujte svadobčanom pár malých fľašiek. Ak máte tatina, alebo deda, ktorý už roky páli kvalitnú domácu pálenku, okrem prípitku môže poslúžiť aj ako pekný darček. Stačí kúpiť malé fľaštičky v Bricole a vyrobiť etikety a originálny darček je hotový. Avšak nemusíte darovať len alkohol, kľude siahnite napríklad po sypanom čaji. Je úžasne voňavý a keď ho zabalíte do celofánového kornútka, bude krásnou dekoráciou aj na svadobnom stole, či v prútenom koši pri východe.

Menovka ako darček

menovka ako darcek

Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/240168592604068541/

Je naozaj málo svadieb, kde nájdete voľné sedenie a tak je menovka súčasťou takmer každej svadby. Keď už jej venujete energiu, čas a v konečnom dôsledku aj peniaze, môžete ju premeniť na darček.

Krásne sa na svadobnom stole budú vynímať mini črepníčky s malými sukulentmi, do ktorých bude zapichnutá menovka hosťa. Ak by ste radšej ostali verní našim domácim tradíciám, môžete dať vyrobiť medovníčky s menami hostí. Prípadne objednajte farebné cukrové alebo čokoládové lízanky, na ktoré jednoducho pripevnite drobné menovky. Krásne cukrové lízanky nájdete v pestrofarebných manufaktúrach BONSWEET. Tie čokoládové vám radi vyrobia v miestnej výrobni domácej čokolády.

Niečo sladké pod zub

Sladkosti sú veľmi milou drobnosťou, ktorou určite potešíte svojich hostí. Skvelé sú napríklad mandle v čokoláde s vlastnou podtlačou. Neskutočne sa mi páči, že do balíčka nemusíte dať len cukrík s vlastnými menami, ale môžete pomocou cukríkov vytvoriť unikátny príbeh pre svadobných hostí. Na jednom cukríku môže byť miesto prvého stretnutia, na ďalšom miesto prvého rande, prvá dovolenka, miesto zásnub. Vybrať môžete tému, ktorá vás najlepšie vystihuje, názvy obľúbených piesni, kníh, jedál, či významné dátumy. K dispozícii máte množstvo farieb a príchutí stačí si vybrať podľa vlastnej predstavy a rozpočtu.  Tieto talianské krásky môžete prísť vybrať a ochutnať priamo do obchodíku Tiffany Candies.  Originálny je napríklad aj balíček cukríkov, ktorý si môžete dať vyrobiť priamo na mieru v sladkej manufaktúre BON alebo SWEET. Nesmierne štýlové sú aj sady krásnych farebných makroniek. Presne podľa vášho farebného želania vám ich vedia pripraviť aj v mojej milovanej Giraffe Bakery.

Niečo pod zub

mini dzem darcek

Jedlo je vždy skvelý darček a pri obdarovávaní svadobčanov to platí hneď trojnásobne:

  • Každý rád maškrtí. A ten kto nerád maškrtí, má v okolí niekoho, kto rád maškrtí.
  • Takýto darček sa dá zjesť a potom už doma nezavadzia.
  • Jedlý darček jednoducho vyrobíte a tak je šetrný k vášmu rozpočtu.

My sme časť našich darčekov tiež vyrábali. Teda nie my, ale moja 85 ročná babička. Napiekla a zlepila nám tie najlepšie linecké srdiečka. Nezatracujte ma, mala ohromný pocit zadosťučinenia, že nám mohla takto pomôcť a my sme mali krásne darčeky s príbehom. Vložili sme ich do malých zaváraninových pohárov z Bricolu, na vrch zaviazali textilnú čapičku a pripevnili opečiatkovanú visačku. Kamarátka vynechala pohár a mix koláčikov, pre zmenu od maminky, nabalila do celofánových vreciek.

Skvelým darčekom, ktorý jednoducho vyrobíte je džem. Najmä ak máte letnú svadbu, bude k nej krásne tematicky ladiť. Avšak nemusíte ostať len pri džeme, môžete vyrobiť napríklad aj domáce sirupy. Krásne malé fľaštičky nájdete opäť v Bricole.

Ak nemáte čas nič vyrábať a ani nemáte nikoho v okolí, kto by z toho mal radosť, jedlý darček môžete kúpiť, či už vyššie spomenuté nápady cez Sashe, alebo aj malý pohár kvalitného medu alebo poriadnej chilli omáčky od lokálnych producentov.

Niečo od svadobného stola

darcek pre svadobnych hosti

Aj nejedlé darčeky môžu byť praktické a originálne. Pekné je rozdávať drobnosti, ktoré sa použili na svadobnom stole. Je neskutočne milé, keď chodíte potom po domácnostiach vašich hostí a vidíte ako tieto malé pripomienky vašej svadby  pravidelne používajú.  

Ak máte tému slovenskú,  môžete rozdať špeciálne poldecáčiky, alebo tradičné slovenské pijačky s vysokým hrdlom. My sme venovali hosťom žlto biele keramické panáky, ktoré boli použité na prípitok. Poháre sú vďačný darček, ak sa pije na svadbe viac piva, tak môžete zvoliť malé krígle, ak vína, tak vínové poháre. Dôležitá je originálna a najmä vkusná potlač alebo gravír.

Keď som pomáhala organizovať bratovú svadbu, vymysleli sme pre svadobčanov malé drevené dienka, na ktorých sa podávalo predjedlo. Boli opečiatkované trvácnou pečiatkou, ktorá je na nich viditeľná aj roky po svadbe.

Niečo voňavé

vonave darceky pre svadobcanov

Krásne voňavé a najmä spotrebné drobnosti sú skvelou voľbou pri darčekoch pre svadobných hostí. Hodia sa najmä ako darčeky pre ich nežnejšiu polovicu. Vybrať môžete mydlo, balzam na pery, sviečku alebo aj vrecko s nasušenou levanduľou. Vrecká s levanduľou môžete vyrobiť aj sami. Treba na to myslieť dostatočne vopred, aby ste ju stihli nasušiť. Avšak môžete si ju kúpiť zvlášť a naplniť s ňou vlastné vrecká. Výhodou týchto darčekov je, že ich hostia v tomto prípadne skôr hostky spotrebujú a nebudú ich musieť jedného dňa pri veľkom upratovaní vyhodiť.

 

Niečo vtipné

vtipny darcek pre svadobcanov

Zdroj: http://mytrueblu.com/putting-together-a-bachelorette-hangover-kit/

Ak ste vtipná kopa, nemusíte sa držať konvencii ani pri výbere darčekov pre vašich svadobných hostí. Keď očakávate divokú párty, venujte svadobčanov hangover kity (sady na dôstojné zvládnutie následkov bujarej zábavy). Vytlačte na samolepky malé červené kríže a prelepte nimi papierové vrecká. Dovnútra vrecka vložte ibáč, šumivý nápoj vyprošťovák, balzam na pery, žuvačky, dáky snack, prípadne objednajte super lacné slnečné okuliare z Ali Expresu. K balíčku môžete rozdávať aj fľašu minerálky Fatra.

Krásnym darčekom je balíček kvetinových semienok, vďake nemu bude vaša láska kvitnúť aj u vašich hostí  v záhrade. Tento darček je nápaditý a vyslovene ekonomický. Stačí vám kúpiť veľký balík semienok a rozdeliť ho do malých doma vyrobených obáločiek, na ktoré nalepíte peknú samolepku s popisom a je to. Určite by som tento darček odporúčala na svadbách, kde prevažuje počet hostí so záhradkami.

Pri hľadaní inšpirácií do tohto článku som narazila na nápad, do ktorého som sa v prvej chvíli ohromne zamilovala. Venujte hosťom radosť v podobe mini tamburiniek, s ktorými sa budú môcť dosýta počas večera vyzabávať. Ja si predstavujem ten zvuk a až mi je ľúto, že už mám po svadbe. Môžete na ne priviazať visačku s nápovedou, že ak zaznejú, tak sa pobozkáte, alebo začnete tancovať, prípadne spievať. Fantázii sa medze nekladú. Dokonca aj na Slovensku viete tamburínky kúpiť za rozumnú cenu.

Ak máte „vytříbený“ hudobný vkus, pripravte svojim hosťom váš špeciálny hudobný mix. Dôležité je, aby bol pre vás a vašu svadbu charakteristický. Môže vystihovať samotnú svadobnú zábavu, alebo obsahovať vtipné, či najväčšie hity z rokov, kedy ste sa narodili, spoznali, zamilovali, zasnúbili a zobrali. Ak sa vám mix vydarí, určite sa stanete súčasťou nejedného roadtripu vašich hostí.

Pre detidarcek pre deti na svadbe

Určite počas svadby nezabudnite ani na najmenších hostí. Pripraviť im môžete špeciálne darčeky, ktoré ich zabavia počas tých pre ne nudnejších častí večera. Na ich miesto im môžete nachystať napríklad vymaľovanku s farbičky, sadu nálepiek s farebnými papiermi, roztomilý piškvorkový balíček alebo aj maličkú knižku. Rodičia vám budú určite sa túto drobnú pozornosť nesmierne vďační.

Verím, že ste v tomto článku našli inšpirácie a trochu sa mi podarilo vám uľahčiť svadobné prípravy. Sama viem, že nie je nič, čo by nevesta potrebovala viac ako trochu pomoci. Ešteže sú v okolí všetky tie skvelé kamošky, maminy a tetky. Avšak nezabúdajte, o finálnej podobe svadby rozhodujete jedine vy a váš partner. Je to váš Deň a nikomu ním nič nedlhujete.  

Tiež sa vám bude páčiť

Bez komentárov

Odpovedať

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Close