Čo kúpiť/ Pre dieťa/ Špeciálne príležitosti

17 perfektných tipov na darček pre čerstvo narodené bábätko

Ak nemáte dieťa, alebo máte už väčší odrastenejší kus, môže byť pre vás záhadou, aký darček priniesť čerstvo narodenému bábätku. Všetci vieme, že mini človeku je to úplne jedno a vašu návštevu si po A nevšimne, po B prespí, po C preplače, a ak budete mať šťastie, tak po D si užije vaše ponášanie. Keby ste mu chceli splniť prianie, museli by ste naklonovať jeho mamu, aby s ňou mohlo byť 24/7, prípadne, aby sa mohol tuliť k dvom mamám naraz. Keďže klonovanie je u nás zatiaľ zakázané, darček je určený rodičom, ale nebuďte na omyle, že tím je to tiež jedno. Čaro rodičovstva tkvie aj v tom, že z darčekov svojich detí majú rodičia väčšiu radosť ako z tých svojich.

Takže pekne si to zhrnieme, darček je dôležité doniesť, záleží na ňom, poteší rodičov nie mini človiečika, preto nie je vôbec jednoduché ho vybrať. Dobrá správa na záver, mám pre vás skvelé tipy rozdelené podľa kategórií rodičov a v každej nájdete aj hodnotnejšie darčeky, aj milé drobnosti, ktoré každý ocení.

Darček vyberáme pre rodičov

Predtým, ako budete vyberať darček pre bábätko, je skvelé vedieť, čo sa páči jeho rodičom. Preferujú skôr minimalizmus, prírodné materiály alebo pestré farby? Ak netušíte, dajte si poslať fotografiu kútika, ktorý vytvorili doma pre bábätko. Nemusíte uviesť dôvod, stačí sa zaujímať, budúci a čerství rodičia sú veľmi zdieľní. Z fotky by ste mali veľmi jednoducho vyčítať, ktorým smerom sa vybrať. Vo všeobecnosti platí, že rodičia uprednostňujú hračky z prírodných materiálov, ako drevo, textil, prípadne kaučuk.

Čo milujú všetky bábätká

Návštevu pri príležitosti narodenia dieťatka definujeme ako čas približne do veku 4 mesiacov. Pri výbere darčeka sa preto orientujeme na veci, ktoré sú vhodné pre deti v takomto veku. Určite sa nebojte venovať hračky. Každý rodič ocení kvalitnú hračku, ktorá jeho drobca na chvíľku zaujme alebo zabaví. Deti v tomto veku prirodzene lákajú rozvíjajúce hračky, vysoko kontrastné obrázky, ktoré im stimulujú zrak, hračky uspôsobené pre úchop malinkých zatiaľ gramblavých ručičiek, zvukové a šuchotavé hračky.

Darček pre minimalistických rodičov

Mojkáčik

Úplnou tutovkou v tejto kategórii je plienkový mojkáčik v tvare hviezdy. Na jednom konci je pripevnená kaučuková hviezdička, ktorú môže bábätko objavovať a pomôže aj neskôr pri prerezávaní zúbkov. Hviezdičku viete zameniť aj za dudlík, vďaka čomu bude mať dieťatko látku veľmi blízko tváre. My dospelí to neznášame, ale bábätko bolo dlho natlačené v maternici a preto preferuje látku pri a častokrát aj priamo na tvári. Keďže čuch je preň ešte veľmi silný zmysel, upokojí ho látka nasiaknutá vlastnou a maminkinou vôňou. Mojkáčika vyrába nemecká značka Kikadu, ktorá si zakladá na svojom koncepte „Truly Organic“.

Textilná kniha

Knihy patria medzi veľmi užitočné hračky už aj malých bábätiek. Pre dieťa do 4 mesiacov by kniha mala byť čo najmenej farebná, ideálne skôr čierno-biela, so zreteľnými obrázkami. Dieťatku sa v tomto čase zrak len vyvíja a vie rozoznať iba jednoduché tvary a veľmi kontrastné farby. Ale nemyslite si, že je kniha v tomto veku nepodstatná, práve naopak. Bábätku vysokokontrastné obrázky pomáhajú s rozvojom zraku. Úžasné bábätkovské knihy z textilu má v ponuke anglická Wee Gallery, každá kniha je takým malým umeleckým dielkom. Minimalistickým rodičom by som odporučila krásnu knihu Friendly Faces s obrázkami zvierat.

Drevená hrkálka

Ako som už v úvode spomenula, pri výbere hračiek je dôležité zamerať sa na materiál a zároveň na schopnosť zaujať malinké bábätko. Čo deti už v nízkom veku fascinuje, sú zvuky, preto je skvelé vybrať hračku hudobnú. Ak však chcete obdarovať minimalistického rodiča, prosím, zabudnite na plastové zvukové hračky na baterky. Siahnite radšej po prírodnej hrkálke s rolničkou. Napríklad rolnička uväznená v malej klientke je skvelá na trénovanie úchopu. Už 4 mesačné bábätko si ju bude vedieť chytiť a samo si ňou hrkať, alebo ju môže veselo pozorovať, ako sa kotúľa.

Hudobná hračka

Bábätká nemajú rady ticho, dôvod je opäť prozaický, v brušku ticho jednoducho nepoznali, hučala tam krv, bilo srdce a rozhodne ani črevá neboli ticho. Vhodným darčekom je preto hračka, ktorá po natiahnutí prehrá melódiu. Kikadu, ktoré vyrába vyššie spomenutého mojkáčika, má v rovnakej kolekcii aj hviezdičku prehrávajúcu melódiu skladby od Brahmsa, Good evening, good night, samozrejme s konceptom Truly Organic. Ak hľadáte trochu väčší darček, neváhajte ich kúpiť obe, budú sa v detskej izbe krásne vynímať.

Darček pre trendových rodičov

Plameniak

mojkacik darcek pre babatko

Mojkáčikovia sú obľúbenými hračkami už najmenších bábätiek. Sú to ich sprievodcovia na dlhých cestách autom, na prechádzkach v kočíku, ale aj doma v postieľke. Sú kúskom známeho v tom veľkom neznámom svete. Udržujú ich v pokoji aj vďaka vôňam, ktoré udržiavajú. Super príkladom takéhoto mojkáčika je plameniak. Na tejto hračke je dôležitá najmä časť, ktorá je zložená z dvoch látok. Jedna je plienkového charakteru a druhá spodná vrstva je z hustejšie tkanej bavlny, obe ukončujú uzlíky, ktoré priamo vyzývajú k objavovaniu. Pierko na jednej z látok navyše obsahuje šuchotavú výplň. Koncept Truly Organic nemecká značka dotiahla do najmenších detailov, ešte aj štítok na hračke je z krásneho prírodného materiálu. Ak sa vám plameniak páči, ale radšej by ste volili tradičnú hračku, pozrite si plameniaka s množstvom malých zábavných aktivít.

Zajko do ruky

hrkalka darcek pre babatko

Skvelými hračkami sú aj krúžky do ruky, na ktorých je plyšové zvieratko. Podobnú hračku mal aj Tomáško a pamätám si ju veľmi dobre, keďže to bola prvá vec, ktorú vedome chytil. Podarilo sa mu to vďaka kruhovému držadlu a bol z toho ohromený. Výhodou okrem úchopu je aj skladnosť tejto hračky. Skladné hračky rodičia ocenia počas dlhších ciest, dovoleniek, alebo len tak pri každodenných vychádzkach. Z mojej skúsenosti vám určite túto hračku odporúčam, zajačika môžete vybrať vo farebnom prevedení neutrálnom, alebo vyslovene dievčenskom.

Kaučuková hráčka

prirodna hracka darcek pre babatko

Kaučukové hračky v poslednej dobe zažívajú nevídaný comeback. Ich výhodou je, že sa ľahko udržujú čisté, nezaberajú veľa miesta, sú z prírodného materiálu a deti ich jednoducho majú rady. Krásnym príkladom je nežný kaučukový čmeliačik, perfektné uspôsobený na prvé úchopy malých ručičiek. Rôznorodý povrch, jemná farebná schéma a milý úsmev budú priam magnetom pre malého objaviteľa. Kaučuková hračka je navyše skvelým pomocníkom v období premeny nežného bábätko na malého hlodavca, ktorý si všetko dáva do úst.

Nenásytná húsenička

nenásytná húsenička

Ohromne populárna kniha, vhodná ako prvá seriózna literatúra, je určite Nenásytná húsenička. Kým bude bábätko malé a nebude rozumieť príbehu, budú ho fascinovať farebné ilustrácie, strany rôznych veľkostí a najmä dierky v ovocí. Neskôr, keď podrastie, určite si obľúbi aj samotný príbeh a bude spoznávať v knihe jednotlivé dobroty, jedného dňa mu dokonca kniha pomôže spoznať dni v týždni, farby a číslovky. Nenásytná húsenička bude dieťatko sprevádzať celým ranným detstvom. Ku knihe môžete vybrať aj drevenú nenásytnú húseničku alebo plyšovú nenásytnú húseničku. Tá drevená je skvelou hračkou, ktorú môže mamina jednoducho brať všade so sebou. Tá plyšová zas poteší množstvom interaktívnych prvkom a výraznými farbami.

Zajkové hryzátko

prerezavanie zubkov

Ak hľadáte originálu drobnosť, určite vám odporúčam ručne háčkované hryzátko, ktoré pomáha pri prerezávaní zúbkov. Nerovný povrch masíruje malé ďasná a čo si budeme hovoriť, pri prerezávaní zúbkov sa rodičom zíde každá pomoc. Tyrkysové hryzátko zaujme bábätko nielen háčkovaným povrchom, ale aj drevom, ktoré má na rozdiel od plastu vôňu a na dotyk je teplejšie. Silikónové korálky mu umožnia spoznať ďalšie nové a preňho zaujímavé povrchy. Rodičov táto krásna drobnosť určite poteší a vďaka klipsni zajka drobček tak ľahko nestratí.

Náramok

Ako som už v úvode spomínala, darček pri narodení dieťatka má potešiť najmä rodičov a tak môžete ísť na vec aj priamočiarejšie a naozaj venovať darček napríklad priamo mamine. Dajte jej vyrobiť minimalistický náramok na mieru. Na vonkajšej strane náramku možno postačí minimalistický nápis, alebo len iniciála mena bábätka, na vnútornú stranu môžete dať dátum, čas alebo napríklad aj váhu a dĺžku pri narodení. Prípadne na vonkajšej strane môže byť aj inšpiratívny nápis „Rodina je najviac“ alebo popisný nápis „Som mama“ či len minimalistické srdiečko. Záleží len na vás, čo pre čerstvú maminu vymyslíte. Som si však istá, že ju týmto darčekom neskutočne potešíte.

Darček pre rodičov milujúcich knihy

Kontrastné knižky

najkrajšia knižka pre bábätlko

Ak hľadáte drobný originálny darček pre bábätko, určite vám odporúčam siahnuť po textilných knihách Wee Gallery. Máme šťastie, že tieto krásky je dostať už aj na Slovensku. Kontrast a málo farieb nie je pri týchto knihách módnym výstrelkom, sú vytvárané s dôrazom na to, čo detské oko v tak nízkom veku potrebuje. Keďže zrak sa u dieťatka ešte len vyvíja, potrebuje knihy s vysokým kontrastom.

Mne osobne sa veľmi páči knižka Good night you, Good night me, ktorá má v jednej stránke aj krásne šuchotavú výplň, ale aj Tip Toe Tiger, ktorá sa dá pred dieťatko krásne rozložiť. Takéto knižky skvelo motivujú, aby bolo bábätko na brušku a zároveň pomáhajú tvoriť vzťah dieťatka ku knihám

Knihy s rôznymi povrchmi

Skvelými knižkami pre bábätká sú určite knihy, kde je na každej strane zobrazená jedno zvieratko alebo predmet. Dôležite je, aby mali stránky biele pozadia, vďaka čomu sa dieťatko môže lepšie sústrediť na vyobrazené predmety. Taktiež dbajte na to, aby nebol formát príliš veľký. Deti si v tomto veku čítajú knihy na brušku, alebo v poloľahu, keďže sedieť začínajú až neskôr. Veľkým hitom pri týchto knihách sú rôzne povrchy, ktoré môžu študovať malými prstíkmi. Tomáškovi sa veľmi páčila kniha Baby animals a kniha Farm .

Minipédie

minipedia

Minipédie sú nie len moja láska, ale láska aj všetkých mám, ktoré poznám. Keď tieto knihy prišli na trh, ihneď sa stali hitom. Dôvodom sú jednoduché, veľmi ľahko ovládateľné časti, sliepočka ďobe do zrniek a zajko vykukuje spoza šalátu. V súčasnosti je ich už veľa druhov a stačí vybrať podľa záujmov rodičov, alebo malého čitateľa. Ja osobne som veľkým fanúšikom Farmy, Lesa, Lúky alebo aj Hôr.

Pre rodičov

kniha pre rodicov

Ak by ste radi obdarovali knihou rodičov, za mňa odporúčam dve knihy. Originálnu výchovnú knihu A dosť, v ktorej si nájde každý rodič to svoje alebo ohromne vtipný Denníček moderního fotra. Pri tom však pozor, kamoška čítala jej slovenský preklad a ten je vraj prudko nevydarený a spolovice nie tak vtipný. Škoda by bolo ochudobniť čerstvých rodičov o takúto zábavu. Je pravda, že nie som ťažko rozosmiateľná, ale teda pri tejto knihe som od smiechu úplne plakala 😀

Univerzálne darčeky pre bábätko

Roztomilý motýlik

hracka pre babatko

Tento motýlik v sebe skrýva všetko podstatné, čo má mať dobrá bábätkovská hračka. Dá sa jednoducho zavesiť, má výrazné farby, je kontrastná, má milý úsmev, je hudobná, je šuchotavá a vnútorné krídelka sú perfektné na obkúsavanie. A napriek týmto všetkým detským vymoženostiam je aj vkusná. Je perfektná pre dievčatko, ale mne by vôbec neprekážalo, keby ju v bábätkovskom veku dostal aj Tomáško.

Kniha 3v1

Ak sa vám páči nápad dobrej knihy, ale tipy vyššie vás nezaujali, určite si pozrite túto knižnú vychytávku. Kniha je rozkladateľná, jedna strana je určená pre dieťatko do 4 mesiacov, keďže sú na nej len vysoko kontrastné obrázky zvierat a tvarov. Na tejto strane bábätko nájde aj zrkadielko, v ktorom sa isto bude rado pozorovať. Druhá strana je vhodná pre bábätko od 4 mesiacov, obrázky sú už farebnejšie a obsahujú aj rôzne povrchy, ktoré podnecujú dieťatko k skúmaniu. Kniha sa dá jednoducho využiť v postieľke, v kočíku či na hracej deke.

Drevená hračka

drevena hracka pre babatko

Ďalšou hračkou, ktorú nebude chcieť drobček pustiť z rúk, je táto na prvý pohľad jednoduchá hračka. Jednotlivé časti drevenej manipulačnej hračky sa dajú otáčať, vďaka čomu mení tvar. Bábätko si s ňou bude krásne precvičovať jemnú motoriku, vďake nekonečnému špekulovaniu, ako vlastne funguje. Vynikajúcou správou je, že použité farby spĺňajú najprísnejšie normy, preto sú tieto manipulačné hračky úplne bezpečná aj na cmúľanie a oblizovanie. Vybrať môžete manipulačný krúžok, alebo farebné listy.

Sloník na kolieskach

drevena hracka pre babatko

Tento sloník bude krásnou dekoráciou izby, až do chvíle, kým bábätko nezačne byť fascinované hračkami, ktoré sa pred ním hýbu. Keď bol Tomáško ešte úplne maličký, práve pohybujúcou hračkou na kolieskach som ho motivovala, aby vydržal dlhšie na brušku. Ohromne sa mu páčilo, ako sa neustále približuje a vzďaľuje. Tento drevený sloník má aj praktický držiak, vďaka ktorému ho môžete bábätko veľmi rýchlo držať v rúčke a keď začne samo objavovať svet, bude mať roztomilého a verného spoločníka. Ak vyberáte darček pre dievčatko, môžete zvoliť kačičku alebo myšku.

Termoska na jedlo

termoska na jedlo pre babatko

Môže sa vám zdať, že termoska na jedlo je pre malinké bábätko trochu predčasný darček. No nemyslite, tých 5-6 mesiacov utečie veľmi rýchlo a rodiča budú musieť začať nosiť všade so sebou príkrmy. Ak hľadáte niečo praktické, práve termoska na jedlo je takým darčekom. Bábätko ju využije skôr, ako sa môže zdať a rodičia vám za ňu ešte budú ďakovať.  Ak si chcete byť úplne istý prineste ju na návštevu tak 3 mesačnému drobcovi. Najkrajšie termosky na trhu ideálnej veľkosti má v ponuke značka Skip Hop. Sama jednu mám a vlastne aj všetky kamošky v okolí.

Kino doma

Ak by ste radi venovali rodičom niečo milé a vtipne zároveň môžete, im pripraviť originálny kino balíček. Najbližších pár mesiacov im návšteva kina až tak nehrozí, preto im tento balíček padne vhod. Vyberte zopár DVD, pridajte k nim popcorn, nachos, kofolu alebo poukaz na pizzu a všetko zabaľte do kýblika od popcornu. Jednoduché, ale určite poteší. Viac o tomto darčeku nájdete aj v samostatnom blogu.

Verím, že ste v tomto článku našli množstvo inspirácií a už viete, čo kúpite drobčekovi, ktorý je medzi nami ešte len chvíľku. Ak ale stále rozmýšľate, skúste si pozrieť môj starší článok, v ktorom nájdete množstvo tipov na skvelé slovenské značky detského oblečenia.

Tiež sa vám bude páčiť

Bez komentárov

Odpovedať

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Close