Čo kúpiť/ Pre dieťa

13 krásnych knižiek pre najmenších čítateľov

Kým som nemala deti, len tak letmo som tušila, že výber detských knižiek nie je jednoduchá záležitosť. Pamätám si, ako som chcela pre kamarátkinho syna vybrať leporelo a v kníhkupectve som strávila hodnú chvíľku, kým som našla také, ktoré malo rozumnú veľkosť, bolo pekne ilustrované a zároveň malo zmysluplné texty.

Odkedy mám vlastného syna, pri knihách sa neviem ovládať. Akosi mi chýba argument, prečo peknú knihu nekúpiť, keď tým podporím jeho rozvoj :D, a tak má už teraz plnú knižnicu. Skvelé je, že Tomáško má z kníh ohromnú radosť a ja sa už len teším, že mi doma rastie čitateľ, pre ktorého bude návšteva kníhkupectva rovnakým dobrodružstvom, ako kedysi pre mňa.

Keďže kníh, aj tých krásnych, je veľa, tento blog bude mať viacero časti. Dnes sa budem venovať knižkám pre deti do približne 2 rokov. V ďalších častiach aj knihám pre väčšie deti. Knihy som rozdeľovala tak, aby vek označoval dolnú hranicu, od ktorej by daná knižka mohla dieťa zaujať. Každý malý čitateľ má však svoje vlastné preferencie a vek, v ktorom bude daná téma preňho zaujímavá, sa môže líšiť.

 

Knihy pre deti do 1 roka

Pre bábätká do jedného roka sú skvelé knižky s jednoduchými obrázkami na bielom pozadí, nič ich pri vnímaní obrázkov neruší. Samozrejme vhodné sú leporelá, na ktorých si môžu trénovať jemnú motoriku: obracanie strán, rozkladanie, skladanie.

Zvieratká

Rozkladacia knižka Zvieratká je založená na veľkých kontrastoch a preto je vhodná už pre najmenšie bábätká. Tie začínajú vnímať svet práve cez veľké kontrasty, ktoré im pomáhajú trénovať zrak. Knižka je rozkladacia a drobca určite zaujme aj v polohe na brušku. 

 

Homes

Homes je anglická knižka je na jednej strane minimalistická, na druhej poskytuje podnety aj hmatu. Jednotlivé dvojstránky obsahujú na jednej stránke vydutú časť, druh domova zvonka a na vedľajšej stránke vpustenú časť,  druh domova zvnútra. V knižke môže objavovať hrad, stan, iglu, bytovku aj domček na strome. Zároveň môžete svojmu drobcovi predstaviť prvé anglické slovíčka. V tejto edícii vyšli aj knižky baby animals, farm a vehicles.

 

Nenásytná húsenička

Táto veľmi populárna knižka patrí medzi 100 najlepších detských kníh anglicky hovoriaceho sveta. V slovenčine sa dočkala už aj svojej dotlače. Húsenička postupne vyhryzáva dierky do jednotlivých obrázkov. Syn si cez  dierky rád prestrkával prstíky. Keď bude starší, môžeme si s húseničkou precvičovať čísla, jedlá, ovocie, ale aj dni v týždni a životný cyklus motýľa.

 

To ma baví: Farma

Knihu To ma baví: Farma som kúpila synovi, keď sme sa chystali na dlhšiu cestu. Zaujal ma väčší formát, ale stále pevné,  takmer leporelové stránky. Tieto sú v tvare zvieratiek, no svoje miesto si našli aj farmár, traktor a niektoré zeleninky. Obrázky sú na bielom podklade a tak je kniha vhodná aj pre menšie deti. Tie väčšie v knihe zaujmú jednoduché úlohy, ako napríklad : nájdi rovnaké zvieratko, nájdi ocina tohto mláďatka. V edícii vyšla aj knižka  Počítanie, ktorá je však vhodná už pre staršie detičky. Ak by ste radi videli knižku v plnej kráse pozrite si nasledujúce VIDEO.

 

Moja rodina

K prvým narodeninám sme s manželom synovi knižku vyrobili sami. Keď mu už v toľkých knižkách ukazujeme rôzne zvieratká a pomenúvame ich, tak prečo si neukazovať členov rodiny. Vybrala som 10 fotiek, na ktorých je Tomáško s babkami, dedkami, ujami, tetami a nami – rodičmi. Knižka zaznamenala veľký úspech a  každému ju rozhodne odporúčam. Viac o tom, ako sme knižku vyrobili, si môžete prečítať v staršom blogu.

 

Knihy pre deti od 1 roka

Po roku už začínajú deti lepšie chápať význam slov. Pomaly sa zväčšuje ich slovná zásoba a malý čitateľ už začína chápať význam obrázkov, na ktoré sa pozerá vo svojej knižke. V tomto veku sú vhodné knižky s kratučkými rýmovačkami, či príbehmi, ktoré majú len pár viet.

 

Najlepší otecko na svete

O tejto knižke som vám už písala v tipoch na 5 darčekov mesiaca. Najlepší ocko na svete je pekne ilustrované leporelo  o tom, aký je ocko super. Na siedmych dvojstranách prináša rýmovačky s krásnymi obrázkami párikov zvieratiek (veľké zvieratko = ocko a malý zvierací potomok). Túto knižku si môj syn veľmi obľúbil a odkedy získal akú takú trpezlivosť pri čítaní, tak patrí k jeho obľubeným. Knižka je nie len pekný darček pre malého čitateľa, ale aj pre tatina. Ak sa vám knižka zapáči, existuje aj jej mamičkovská verzia: Najlepšia mamička na svete.

 

Chorý medvedík

SPN prinieslo v roku 2014 nanovo ilustrovaný veršovaný príbeh Ľudmily Podjavorinskej o dievčatku, ktorému ochorel medvedík. Malá Anka v knižke Chorý medvedík ratuje svojho kamaráta, ktorý sa necíti dobre, nakoniec s ním musí ísť k lekárovi. Príbeh je kratučký a ilustrácie sú veľmi vydarené. Toto leporelo patrí jednoznačne k synovým obľúbeným.

 

Objavujeme svet! Telo

Doma máme viacero knižiek o zvieratkách, tak som sa  rozhodla nájsť knihu s inou témou. Mala som šťastie a objavila som novú sériu od vydavateľstva Svojtka&Co Objavujeme svet, z ktorej som vybrala knihu Telo. Nájdete v nej posuvné časti a musím vydavateľstvo pochváliť, ako krásne jednoducho sa jednotlivé časti ovládajú, nikde sa nič nedrhne, ani sa nezasekáva. Knihy majú biele stránky, vďaka čomu sú pekne prehľadné, ilustrácie sú pestré, avšak úplne jednoduché.  Vybrala som ju najmä preto, že okrem tela sú v nej aj popisy denných činností a emócií. Musím sa priznať, že už tajne pokukávam aj po knihe Lúka a neviem sa dočkať, keď cez leto vyjde Rodina a Oblečenie. Ak by ste radi videli túto knižku v akcii pozrite si nasledujúce VIDEO

 

Môj Macík

Tradičnejšie leporelo, ako Môj Macík, na našom trhu snáď ani nenájdete. Túto knihu poznáme mnohí zo svojho detstva a tak už len z čírej nostalgie si ju radi prečítame aj so svojim potomkom. Avšak nejde len o nostalgiu, táto kniha veru rokmi nestráca svoje čaro. My rodičia oceníme jednoduché veršíky, ktoré si rýchlo zapamätáme a deti sa môžu prizerať ako Macko s dievčatkom pripravujú jedlo, umývajú si ruky a stretávajú sa s obľúbenými zvieratkami.

 

Knihy pre deti od 1,5 roka

V tomto veku dieťa ešte stále všetok čas vníma ako prítomný, nerozlišuje minulosť, ani budúcnosť. Pre toto vývojové obdobie je vhodné vybrať knihy, ktoré obsahujú jednoduché príbehy, súvisiace s nejakou činnosťou. Skvelé sú knihy s objaviteľskými stránkami a s časťami, ktoré je možné posúvať či vysúvať.

 

Pozri sa, čo sa deje na farme

Pozri sa, čo sa deje na farme je ďalšia pútavá knižka venovaná životu na farme a jej obyvateľom. Stránky sú vkusne a pestro ilustrované a obsahujú čitateľmi milované otváracie okienká. Tak spolu nahliadnete do stajne, kurína, zistíte, čo robí traktor a koho skrýva kačička pod svojim krídlom. Okienka v tejto knižke sú tenšie, preto je knižka vhodná pre menej náruživých objaviteľov.

 

Barvy

Ako už názov Barvy jednoznačne napovedá, táto knižka je venovaná farbám. Každá dvojstránka ponúka obrázky  ako pestrú koláž predmetov a zvierat v jednej farbe. Aby bol obsah ešte pútavejší, na každej stránke je viacero okienok, ktoré skrývajú hádanky.  Túto knižku síce doma v knižnici ešte nemáme, ale už viackrát som ju držala v ruke s tým, že by som ju najradšej rovno kúpila. Myslím, že keď Tomáša začnú zaujímať farby, neodolám jej. Ak by ste radi nahliadli do vnútra tejto knižky, kliknite SEM.

 

Kniha džungle džunglovaté

Kniha džungle džunglovaté zavedie malého čitateľa do pestrofarebného a exotického sveta. Stránky sú nádherne, pestro ilustrované a aj napriek  výrazným farbám pôsobia pokojne, až magicky. Cieľom je na chvíľu sa s malým čitateľom stratiť v džungli a nájsť niektoré z viac ako 55 milo ilustrovaných zvieratiek. Deti určite ocenia aj odklápacie okienka, pod nimi nájdu skryté tajomstvá džungle. Na stránkach je len málinko textu a tak vôbec nevadí, že je kniha v češtine. Ak vás zaujíma, ako vyzérajú ilustrácie v knižke kliknite SEM.

 

Kadiaľ vedie cesta

Krásne leporelo Kadiaľ vedie cesta osloví každého malého fanúšika cestnej dopravy. Vďaka bohatým ilustráciám si budete môcť s vašim drobcom rozprávať nekonečné príbehy podporujúce rozvoj slovnej zásoby. Cesta začína ako chodníček v lese medzi zvieratkami, pokračuje ako lesná cesta, z cestičky sa postupne stane riadna cesta pre autá, a nakoniec diaľnica, ktorou dorazíte do veľkého mesta. Celé leporelo môžete rozložiť po dĺžke a študovať, ako sa postupne mení prostredie okolo cesty, alebo ho využiť aj ako cestu pre vlastné autíčka. Na druhej strane leporela sú popísané jednotlivé druhy dopravných prostriedkov, ale aj dopravné značky. Ak sa vám táto knižka zapáči, môžete si kúpiť aj jej pokračovanie, Kudy teče řeka, avšak tá je zatiaľ dostupná len v českom originále.

 

Mravenisko / Včelí úľ

Po pravde neviem si vybrať, ktorá z týchto dvoch knižiek sa mi páči viac, či Mravenisko alebo Včelí úľ. Keďže jednu knihu o včielkach máme, rozhodla som sa do Tomášovej knižnice zaradiť Mravenisko. Táto kniha má po otvorení dve strany. Na ľavej je krátka encyklopédia mravcov. Nájdete v nej  popisy rôznych druhov mravcov, aj ich anatómiu. Na pravej strane sa nachádza hlavné čaro tejto knihy a to skutočne mravenisko, teda jeho priestorový model. Vrstvu po vrstve môžete otvárať a nahliadnuť do vnútra mraveniska, vďaka čomu si deti môžu lepšie predstaviť život v mravenisku zvnútra. Rovnaký princíp ponúka aj kniha Včelí úľ, obe tieto knihy sú krásne ilustrované a pre deti veľmi pútavé.

Verím, že ste v tomto článku našli kopec inšpirácií a budete vedieť vybrať parádny darček pre svojho drobca, alebo aj tých ostatných vo svojom okolí. Ak poznáte parádne knižky, ktoré by oslovili deti do cca roka a pól a do tohto výberu sa nedostali, určite sa svojimi typmi podeľte  s ostatnými v komentároch.

Tiež sa vám bude páčiť

Bez komentárov

Odpovedať

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Close