Čo kúpiť/ Pre dieťa

19 detských kníh, ktoré vám pomôžu pri výchove detí – 2 diel

Väčšina tohto článku vznikla vo februári, kedy vyšiel prvý blog na tému kníh pomáhajúcich s výchovou. Do článku som stále pridávala nové úžasné knihy, až ich bolo takmer 30 a stal sa nečitateľným. Píšem blog, nie telefónny zoznam a tak som s trochou smútku článok rozdelila. O to s väčšou radosťou som sa po pár mesiacoch vrátila k dokončeniu pokračovania. Za ten čas mi napadli, ešte ďalšie skvelé témy, aj vďaka ktorým pokračovanie vôbec nezaostáva za prvým dielom. V článku nájdete skvelé mnou ohmatané, prečítané knihy o Pocitoch, Rodinných vzťahoch, Príchode súrodenca, Strachu z tmy a Úcte k prírode. Keďže sme na blogu o darčekoch, pristupujem k darčekovej výzve, venujte tieto skvelé knihy svojim deťom, deťom vo svojom okolí, alebo sebe bez dôvodu, len tak z lásky.

Pocity

Pocity sú pre deti jedna veľká neznáma. Keďže ich nevedia pochopiť, samozrejme ich frustrujú. Ktorá z nás mám sa neocitla v situácii, kedy drobca jeho pocity doslova prevalcovali. Jednou z našich úloh je pocity dieťaťu popisovať, predstavovať mu ich pestrú škálu, ľahšie ich tak pochopí a následne aj zvládne.

Knižka o pocitoch

kniha pre deti o pocitoch

Začiatkom roka vyšla perfektná kniha presne na túto tému, Knižka O pocitoch. Ako už názov napovedá, je venovaná všemožným pocitom: šťastný, mrzutý, nervózny, plachý, nahnevaný, žiarlivý, smutný, urazený. Samo, Katka a ich rodičia sa dostávajú do bežných situácií, v ktorých sa práve ich pocity pomenovávajú a vysvetľujú. V knihe dominujú výrazné popisné ilustrácie, vďaka ktorým sa vám bude dobre čítať aj s malými deťmi, približne od 3 rokov. Knihu napísala učiteľka z materskej školy, ktorá sa z detskými pocitmi stretávala pravidelne, vďaka tomu ich vedela popísať veľmi presne a zároveň jednoducho.

Sofia a tekvičkasofia a tekvicka

Sofia a tekvička je kniha o nevšednom kamarátstve. Najlepšou kamarátkou dievčatka Sofie je prekvapivo tekvica. Táto vydarená kniha prináša príbeh o nevšednom priateľstve. Ten nielen pobaví, ale aj chytí za srdce. Dá sa priateliť s niekým, kto vyzerá úplne inak? A ako to zoberú ostatní? A čo bude s tekvičkou, keď začne starnúť? Knihu, inšpirovanú skutočným príbehom, dotvárajú krásne jemnunké ilustrácie, ktoré sa k príbehu perfektne hodia. Výsledkom je harmonický celok, ktorý poukazuje na rôznorodosť priateľstiev, aj samotnej lásky. Mňa v knihe inšpirovali Sofiini rodičia, ktorý napriek tomu, že ich situácia prekvapila, pristupovali k Sofii neustále s porozumením a láskou.

Hug me

detká kniha hug me

Anglická kniha Hug me (Objím ma) je nádhernou knihou, ktorá popisuje príbeh malého roztomilého kaktusiaka.  Kniha vtiahne vášho malkáča do príbehu o osamelom kaktusovi, ktorého nikto nechce objať a preto je smutný. Pocity kaktusiaka sú jednoducho a výstižne zachytené, aby ich aj malý čitateľ vedel precítiť. Príbeh sa končí šťastne a naozaj stojí za to. Textu je v knižke málo, takže aj keď je kniha v angličtine, môžete ju prekladať za jazdy. Mňa najviac dostal milý detail v úplnom závere knihy, keď kaktus číta Annu zo zeleného domu, čo viac dodať, toto jednoducho nemôže byť zlá kniha 😀 😀

Obejmi mě, prosím

Ďalšou skvelou objímacou knižkou je Objemi mě, prosím. Ak hľadáte koncentrovanú roztomilosť určite po nej siahnite. Kombinuje milý príbeh s ňuňu ilustráciami, za ktorými stojí Emília Dziubaková autorka knihy Rok v lese. Príbeh je jednoduchý, tato maco prezradí svojmu synovi tajomstvo. Nato aby mal krásny deň stačí niekoho objať. Tak sa spolu vydávajú na cestu lesom a objímajú každé zvieratko, ktoré stretnú. Určite každé? Pointou príbehu je, že pokiaľ niekoho objímeme skutočne z lásky, je to to najkrajšie, čo mu môžeme dať. Uznajte táto kniha je perfektná na roznežnenie každého loptoša. U nás doma je teraz veľkým hitom, aj keď malý dvojročník ešte pri nej nevie obsedieť. Je naňho pridlhá, ale napriek tomu si ju neustále vyberá na čítanie a potom nás objíma.

 

Strach z tmy

Každé dieťa sa niečoho bojí. Tmy, strašidiel, príšer, rôznych zvukov. Ak máte aj vy doma bojazlivého drobca, ktorý neznáša tmu skúste siahnuť po nasledujúcich knihách

Už sa nebojím tmy

strach z tmy

Ako prvé môžete vybrať interaktívne leporele Už sa nebojím tmy. Hlavný hrdina Tomáško sa v nej zobudí uprostred tmavej noci a pri dverách vidí strašidlo. Je to však skutočne strašidlo? Potiahnite záložku v knihe a rozsvieťte. Zrazu sa ukáže, že vôbec nejde o strašidlo, ale bežné veci v Tomáškovej izbe. Mne sa veľmi páči, ako kniha deťom pomáha pochopiť, že nie všetko, čo sa na prvý pohľad javí ako príšera, ňou aj skutočne je.

Čo sa deje v noci

strach z tmy

Ak by ste radi v téme tmy pokračovali, môžete siahnuť po okienkovej knihe Čo sa deje v noci. Ako názov napovedá, kniha približuje nočný svet. Deti v dome, aj psík pri dverách, už spinkajú, ale v blízkej pekárni pracujú ľudia, aby si ráno zákazníci mohli kúpiť čerstvý chlebík. Pod lampou lietajú chrobáčiky, žabky sú hore a kŕkajú, lietajú sovy, ale aj netopiere. Mestom prechádza nočný vlak, niektorí pasažieri v ňom spia, iní si čítajú. Kniha končí ranným zásobovaním obchodíkov a prebúdzaním sa mestečka. Vďaka okienkam je perfektnou voľbou pre maličkých zvedavcov.

Veľká kniha tmystrach z tmy

Veľká kniha tmy je encyklopédia, ktorá väčším deťom približuje svet tmy. Deti si predstavujú nočný svet opustený, myslia si, že všetci spia ako ony. Táto kniha im ukáže, čo všetko sa v noci naozaj deje. Na jej stranách objavia živočíchy, ktoré sú aktívne práve v noci i rastliny, ktoré svietia v tme. Spoznajú ľudí, ktorí v noci pracujú a keď my ostatní vstávame, oni idú spať. Graficky je krásne spracovaná, vonkajšia strana každej témy je úplne tmavá. Je na nej osvetlených len pár drobností. Keď stranu otvoríte, dvojstranu je možné ďalej rozložiť, uvidíte v strede hlavný celostranový obrázok už pekne, aj keď nočne osvetlený.  Milým detailom je fosforeskujúca titulka knihy.

 

Rodinné vzťahy

Rodičovská láska, rodinné väzby aj tie nám vedia detské knihy krásne vykresliť. Pravdaže rodičovskú lásku najlepšie sami odovzdáme a nepotrebujeme na to knihy. No niekedy nemáme tu schopnosť vysvetliť malému dieťatku, komplexnosť našich vzťahov. Na utvrdenie nám môžu poslúžiť práve knihy.

Strom, ktorý dáva

rodičovská láska

Ak by ste radi vysvetlili svojmu dieťaťu silu rodičovskej lásky, siahnite po magickej knihe Strom ktorý dáva. Ide o minimalistické dielko, ktoré vo svojej jednoduchosti dokáže aj malým deťom vysvetliť nezištnosť lásky rodičov. Príbeh v podstate nie je pekný, strom iba dáva, chlapec iba berie. Pri knihe je preto dôležité vnímať aj vlastné pocity. Ak máte trošku väčšie deti, môžete po prečítaní knihy viesť zaujímavú debatu, o pocitoch, ktoré v nich príbeh vyvolal. Určite táto kniha nie je na každodenné čítanie, ale ak po nej siahnete raz za čas, aj prostredníctvom nej uvidíte, ako sa vášmu dieťaťu formujú názory. Myslím, že je to taký malý filozofický poklad do rodinnej knižnice

Hádaj, ako ťa mám rád

detska kniha

Pravdaže tému rodičovskej lásky, môžete otvoriť aj oveľa jednoduchším a radostnejším spôsobom. Napríklad útlou knihou s krásnymi ilustráciami Hádaj ako ťa mám rád. V príbehu syn zajko hovorí svojmu tatinovi, ako veľmi, veľmi ho ľúbi. Ten má však vždy po ruke výstižnejšiu odpoveď a malý zajko je z toho trochu frustrovaný. Zajko už zaspáva keď v tom ho napadne niečo, čím tatina pretromfne. Má ho totiž tak rád, ako ďaleko je na mesiac. Kniha je roztomilá, ale to pravé čaro stráca prekladom. Fráza „to the moon and back“, je ustáleným anglickým zvratom pre vyjadrovanie sily lásky a v slovenčine, až tak veľa neznamená. Napriek tomu si knižka určite zaslúži miesto v detskej knižnici.

The lines on nana’s faceknihy pre deti

Ak by ste radi rozšírili zbierku anglických kníh určite vám odporúčam knihu The lines on nana’s face. V tejto nápaditej knihe sa malé dievčatko dozvedá o vzácnych okamihoch a spomienkach v živote svojej starej mamy, takých, ktoré sa jej prostredníctvom vrások vryli do tváre. Táto kniha krásne vykresľuje rodinné väzby a prináša deťom komplexnejší pohľad na jednotlivé etapy života. Vrásky sú niečo rukolapné, fyzické, reálne a aj vďaka nim dieťa lepšie pochopí plynutie času, aj stará mama bola raz maličká a bola raz mladá.  Ak ju budete čítať s trošku staršími deťmi verím, že v nich vzbudí aj zvedavosť, čo za vrásky sú na tvárach ich starých rodičov. Kniha je v angličtine, ale opäť je textu tak málo, že ho môžete prekladať za jazdy.

Príchod súrodenca

V živote malého drobca patrí príchod nového súrodenca medzi najväčšie životné zmeny. Jedným zo spôsobov, ako sa na nového člena rodiny pripraviť je siahnuť po správnej knihe.

Cesta na svet

Kniha Cesta na svet je stvorená pre malých zvedavcov, ktorých zaujíma, ako sa zrazu na tomto svete objavili. Príbehom sprevádza malý predškolák, ktorý zisťuje, ako prišiel na svet, keďže čoskoro sa má narodiť jeho súrodenec. Chce vedieť, čo robia bábätká v brušku, ako sa tam dostali, a prečo sú tam tak dlho, ako napokon vylezú von, a prečo aj tatinkovia nemôžu mať deti, a prečo a ako to a tamto… a mama s tatom vysvetľujú a kreslia… a malý Edo rozpráva deťom, čo už vie… Kniha má aj odborných garantov psychologičku a gynekologičku, vďaka čomu si môžete byť naozaj istí, že informácie nezavádzajú a zároveň sú podané vhodným spôsobom.

Mám ťa rád sestrička

prichod surodenca

Vtipná detská kniha Mám ťa rád, sestrička rozpráva príbeh o malom chlapčekovi, ktorému sa čochvíľa narodí súrodenec – sestrička. Ten kladie tie isté otázky ako väčšina detí, kde býva bábätko predtým, než príde? Prečo zaberá doma tak malé bábätko toľko miesta? Avšak má to svoje výhody, chvíľkové súrodenecké vojny len na krátko prerušujú kopec zábavy, čo si spolu užijú hneď, ako sestrička podrastie.  Ako to celé malý chlapček zoberie a ako sa s tým vysporiada, sa dočítate v tejto milej knihe.

Skôr než som prišla na svet

Kniha Skôr než som prišla na svet, je milým príbehom dvoch malých dievčat a ich dedka. Prišli na chalupu, je zima a dedko ide rýchlo po drevo. Musí rýchlo rozkúriť, aby nespali v chlade. Dievčatá dedkovi trochu pomáhajú a popritom filozofujú. Premýšľajú odkiaľ prišli, ako sa mohli dostať mamine do bruška, čim boli predtým. Boli hviezdami? Žili vo vesmíre? Kniha neprináša žiadne veľké rozuzlenie, len pozoruje úvahy na tak komplikovanú tému. Dej tejto knihy je ako vystrihnutý z bežného, obyčajného, rodinného života a to je na nej také čarovné.

 

Úcta k prírode

K úcte k prírode by sme mali deti učiť najmä príkladom a tým, že v nej budú tráviť veľa, veľa, veľa spoločného času. Avšak vhodným výberom kníh o prírode, môžeme v drobcoch vzbudiť zvedavosť a chuť objavovať. Následne v dospelosti si budú prírodu spájať s krásnymi zážitkami a o to viac ju budú chcieť chrániť.

Rok v lese

najkrajsie detske knihy

Tohtoročným hitom je jednoznačne Rok v lese, veľkoformátové leporelo, ktoré konceptuálne patrí medzi hľadacie knihy. Na podrobných ilustráciách sú vyobrazené zvieratká počas jednotlivých mesiacov v roku a malý čitateľ môže sledovať, čo sa s nimi počas roka deje, ako v zime spia, na jar si hľadajú partnerov, v lete vychovávajú mladé, zbierajú si zásoby, na jeseň odolávajú nepriaznivému počasiu. Na každej stránke je veľa, veľa informácií, konkrétne príbeh každého jedného z 50tich hrdinov. Mne sa veľmi páči, že knihu môžete čítať dvoma spôsobmi popisovo podľa komplexných obrázkov, alebo podľa príbehov jednotlivých zvieratiek. Na prvej dvojstránke sú jednotlivé zvieratká vyobrazené a popísané. Vďaka tomu nevolám žeriava popolavého celý čas omylom bocian.

Príroda

najkrajsie detske knihy

Kniha Príroda z edície Poznaj je krásnou príručkou, na ktorej stránkach nájdete množstvo praktických informácií pre malých objaviteľov. Každá dvojstránka má svoju tému, či už popisnú „Ako kvitne kvet“, alebo vymenúvaciu „Život v zeleninovej záhradke“, ale aj praktickú „Ako pozorovať mravce“. Mne sa veľmi páči, že okrem krásne vysvetlených procesov a vydarených ilustrácií kniha prináša množstvo námetov na aktivity a to takmer na každej strane. Práve tieto časti sú z môjho pohľadu ten pravý poklad, keďže podnecuje zvedavosť a chuť objavovať.

Nečakané priateľstvá

najkrajsie detske knihy

Medzi moje obľúbené knihy o zvieratách už dlhšie patrí kniha Nečakané priateľstva, alebo ako si rastliny a zvieratá pomáhajú. . Kniha krásne popisuje tému symbiózy v prírode. Ako malý pomáha veľkému, slabý silnému, rastlina zvieraťu, ako spolu žijú vedľa seba a vďaka tomu sú silnejší. Je to veľmi silná téma, ktorá napomáha v dieťati budovať nie len vzťah k prírode, ale aj všeobecne k menším a slabším. Ak vás kniha zaujme pokračovať môžete knihou Prečo nie je tučniakom zima, alebo ako sa zvieratá prispôsobujú prostrediu. Obe knihy sú krásne ilustrované, informácie sú podávané v krátkych textoch a nie sú zbytočne komplikované, jednoducho radosť čítať.

Prečo potrebujeme včelynajkrajsie detske knihy

Okienkové knihy sú veľmi populárne a jednou veľmi vydarenou je aj Prečo potrebujeme včely. V knihe dieťa včelu dokonale spozná, nie len ako vyzerá, ale že ich v prírode žije množstvo druhou. Následne včielky pozoruje, ako chodia zbierať peľ, sleduje v akých domčekoch býva, či ako to v úli vyzerá. Vidí taktiež prácu včelára a život včielok v civilizácii. Knihou krásne dieťatku ukážete, aké sú včielky pre náš život dôležité a treba ich chrániť a vážiť si každého maličkého tvora v prírode. Rada by som však upozornila, že ide naozaj o veľmi monotematickú knihu určenú pre deti cca od 3 rokov. Preto ak vyberáte jednu z prvých okienkových kníh a dieťatko s konceptom encyklopédií len zoznamujete, chvíľku počkajte kým siahnite po tejto kráske.

Veľká kniha o malých tvoroch

Pri hmyze ostane a predstavíme si krásnu encyklopédiu Veľkú knihu o malých tvoroch. Téma hmyzu pre mnohých vôbec nie je lákavá, ale práve výchova k úcte k tým najmenším, istým spôsobom nepekným a najviac zraniteľným je veľmi dôležitá. Je jednoduché milovať psíkov, mačičky a ovečky, ale už náročnejšie nájsť zaľúbenie v nočných motýľoch, stonožkách, pavúkoch a muchách. Jój sama mám zimomriavky, keď o tom píšem. Avšak ihneď ako otvorím knihu neviem sa vynadívať. Kniha sa na každej dvojstrane venuje jednému druhu hmyzu a popisuje v krátkosti najzaujímavejšie 3-4 fakty, zároveň obsahuje jednu úlohu na hľadanie, napríklad „Nájdi vážku, ktorá chytila svoju korisť počas letu“.  Kniha je poučná, ale nejde do príliš veľký podrobností, ilustrácie krásne približujú svet hmyzu a interaktívne otázky na každej stránke podnecujú k dôslednému študovaniu. Aktuálne vyšla aj Veľká kniha o morských tvoroch, ktorú som zatiaľ videla len na fotkách, ale vyzerá tiež úžasne.

Čítali ste prvý diel? Dajte mi vedieť, ktorý výber kníh sa vám viac páčil, som veľmi, veľmi zvedavá. Ak ste prvý diel nečítali šup, šup prečítajte si ho TU. Musím sa priznať, že už teraz rozmýšľam, aký výber kníh pripravím najbližšie. Z blogov o knihách sa totiž ohromne teším, aj keď ich príprava zaberie veľa času. Vždy si predstavujem, že vďaka môjmu blogu objavujete skvelé knihy pre vaše deťúrence a z detí, ktoré čítajú skvelé knihy, môžu vyrásť len skvelí ľudia. Ak ste dočítali až sem, „respect“, ďakujem a prajem krásny deň.

Ako bonus vám pripájam jedno video, vďaka, ktorému si kúpu ďalších detských kníh veľmi jednoducho ospravedlníte 🙂

 

Tiež sa vám bude páčiť

2 komentáre

 • Odpovedať
  mária
  jún 27, 2018 at 17:45

  Dobrý den zaujala ma kniha Rok v lese, co poviete na knihu Potulky jarom, letom, jeseňou a zimou? je to niečo podobné že rozpráva aj dieťa alebo vy alebo vzájomne veľa možností čítania knihy? a čo poviete na knihy od Gerda Muller? veľmi pekny výber kníh ja by som bola schopná všetky zaobstarať pre detičky. Ďakujem za váš názor
  Mária

  • Odpovedať
   Lenka
   jún 28, 2018 at 11:23

   Dobrý deň Mária, presne ako píšete kniha Rok v lese je koncepčne podobná Potulkám. Na každej strane sa stretávame s príbehom tých istých zvieratiek a môžeme ich sledovať počas celého roka. Dá sa čítať s dieťaťom, dá sa čítať dieťaťu, dieťa ju môže čítať nám, možno hľadať v nej všetky drobné príbehy a navyše je aj vtipná. Mne sa páči, ako ukazuje, že je dôležité, aby sa ľudia správali k prírode s úctou. S knihami Gerda Mullera som sa ešte priamo nestretla, videla som ich už v kníhkupectve, ale nemám ich prečítané. Určite napíšte, ak budete mať s nimi skúsenosť, ako sa osvedčili.

  Odpovedať

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Close