Čo kúpiť/ Špeciálne príležitosti

Sprievodca kolaudačnými darmi, 23 originálnych nápadov pre nové bývanie

Väčšina z nás sa sťahuje len pár krát za život. Kým k tomu sťahovaniu dôjde, predchádza mu náročné obdobie, vybavovania všetkých finančných a právnych náležitostí, dokončovacie práce, alebo aj komplet prerábka. Po nasťahovaní sme šťastní, že to máme konečne za sebou a viacerí z nás si hovoria: nikdy viac. Moment finálneho presťahovania je tak hodný parádnej oslavy, kolaudačnej párty. A tu prichádza tá náročná úloha pre pozvaných, aký kolaudačný dar priniesť. Nižšie nájdete zoznam až 21 tipov na skvelé darčeky do nového bývania, či už hľadáte hodnotný dar, alebo milú drobnosť, čítajte a inšpirujte sa.

Pred výberom daru

Ja osobne mám kolaudačky naozaj rada a to najmä preto, že mám možnosť pozrieť si byt či dom, o ktorom som tak dlho počúvala.  Ak kolauduje niekto naozaj blízky, snažím sa nové bývanie navštíviť už pred samotnou kolaudáciou, vďaka čomu môžem vymyslieť ten pravý kolaudačný dar. Ak nemám možnosť ísť na predkolaudačnú návštevu, aspoň zisťujem, v akom štýle je bývanie zariadené – minimal, urban, severský, romantický …

Tipy na univerzálne darčeky

Opýtajte sa

Tento tip je najjednoduchší, kto sa pýta, ten sa dozvie a tak sa opýtajte nových obyvateľov, čo by potrebovali a potom to kúpte (ja viem…tip roka). Ak ste väčšia partia, nepodceňte dobrú organizáciu. Určite je lepšie zložiť sa na niečo skvelé a hodnotné, ako doniesť 10 vín a 5 interiérových kvetín. Spolu kúpite kamarátom vec, ktorú budú môcť využívať dlhé roky, ako napríklad kuchynský robot, mixér, kávovar alebo vysávač.

Ozdobte rastlinku

S interiérovou rastlinkou, tradičným kolaudačným darom, opatrne. Sama o sebe je trochu okukaným darom. Avšak správne ozdobená rastlinka hotovosťou pobaví a poteší každého. Na ozdobovanie zvoľte bankovky s čo najmenšími nominálnymi hodnotami. Ak ich zrolujete a ozdobíte mašličkami, budú sa na rastlinke pekne vynímať. Najľahšie sa bankovky rolujú okolo ceruzky, majú tak približne rovnakú hrúbku.

Ak sa chystáte na kolaudáciu domu so záhradou, môžete kúpiť a následne ozdobiť napríklad ríbezľový krík, alebo malý stromček.

IKEA poukážka

darcek do noveho byvania

Ak máte chuť staviť na istotu, kúpte IKEA poukážku. Ešte stále si veľmi dobre pamätám to obdobie tesne po nasťahovaní.  Do IKEA  som chodila pár krát do mesiaca a aj keď som potrebovala len tri drobnosti, pri pokladni som vždy nechala minimálne 50 eur. To, čo môžete urobiť navyše, je darovať  IKEA poukážku originálnym spôsobom.

Inšpirujte tou správnou knihou

Ak hľadáte drobnosť,  môžete vybrať niektorú z inšpiratívnych kníh. Mojimi srdcovkami sú Hygge, Kúzelné upratovanie, Domácnosť bez odpadu, Úroda plná chuti alebo Zdravé raňajky. S druhou a treťou treba opatrnejšie, aby ste sa niekoho nedotkli, ostatné sú univerzálnejšie.

Tipy na darčeky do kuchyne

Sada kvalitných nožov

kolaudacia

Najmä ak idete kolaudovať prvé bývanie, sada kvalitných nožov je naozaj skvelým darčekom. Podľa darčekovej etikety by sa nože nemali dávať ako darček, ale myslím, že pri kolaudačných daroch môžeme toto pravidlo porušiť. Pri výbere dajte pozor na kvalitu a zamerajte sa na značkové nože ako napríklad Victorinox, Tescoma, Wusthof alebo Zwilling.

Mlynček na soľ a korenie

Kvalitné mlynčeky na soľ a korenie určite ocenia nielen náruživí kuchári. Vynímať sa budú v každej kuchyni a novobývači ich budú využívať dennodenne. Mlynček môžete vybrať buď mechanický alebo elektrický, v dizajne, ktorý bude ladiť s kuchynskou linkou. Ak hľadáte dobrý pomer medzi cenou a výkonom, siahnite po značke Tescoma. Ak  by ste radi vybrali exkluzívnejšiu značku, vynikajúcou voľbou sú mlynčeky značky Peugeot, ktoré sa vyrábajú od roku 1810.

Wok alebo panvica

Ďalším skvelým darčekom je kvalitná panvica. Opäť zdôrazním, že ide o kolaudačný dar a mali by ste voliť značkové produkty vyššej triedy napríklad Le Creuset. Taká panvica sa stane priam ozdobou novej kuchyne. Nezabudnite si vopred zistiť, pre aký druh varnej dosky panvicu vyberáte. Ak vám príde panvica trochu nudná, môžete siahnuť napríklad po skvelom woku alebo liatinovom pekáči.

Pre milovníkov ranných smoothies

Ak by ste radi venovali drobnosť milovníkom ranných smoothies, môžete im vybrať takéto fešné, štýlové poháre. Ešte viac ich ocenia smoothiovači, ktorí sú fanúšikmi instagramu, všetky tie krásne farebné nápoje sa v nich budú krásne vynímať.

Dizajnový džbán na vodu a limonády

darcek do noveho bytu

Pri hľadaní kolaudačných inšpirácii som objavila tento severský minimalistický džbán . Ak teda hľadáte niečo naozaj exkluzívne, nebojte sa po ňom siahnuť. Každej domácnosti sa zíde veľká nádoba na limonády, či už na sparné letné dni alebo pri posedeniach s kamarátmi.

Ručne písané recepty starých mám

Ak by ste radi venovali kolaudačný dar sestre, alebo dcére, môžete poprosiť babičku, tetu či maminu, nech ručne napíšu obľúbené rodinné recepty na papier, ktorý následne zarámujete. Tieto rodinné poklady sú skvelým a originálny doplnkom každej kuchyne.

Bylinky v črepníkoch

Krásnym darčekom do kuchyne sú bylinky v črepníkoch. Keďže motivácia variť je v novej kuchyni vždy o čosi vyššia, bylinky si v nej určite nájdu svoje miesto. Farbu črepníkov môžete ladiť k farbe kuchyne, či použiť milé malé rôznofarebné kýbliky. Ak by ste radi tento darček ešte oživili, môžete k bylinkám pribaliť aj tieto roztomilé zapichovačky

Niečo pre mlsné jazyky

Poukaz do Lokapetit

darcek do noveho domu

Ak sa bojíte, či sa trafíte do vkusu obdarovaných,  venujte im lakocinky do ich novej kuchyne. Dobrou voľbou je napríklad poukaz na nákup u bedničkárov, sú to donášky potravín, ktoré disponujú sieťou kvalitných lokálnych dodávateľov. Taký Lokalpetit má v ponuke aj výhodné poukážky.

Vlastenecký výber vín

Tento darček mám už dlho v merku a konečne som preňho v niektorom z mojich výberov našla perfektné uplatnenie. Ak by ste radi venovali niečo tak tradičné ako víno netradičným spôsobom, siahnite po Vlasteneckom výbere vín od Ritualu, čo je kartón toho najlepšieho slovenského vína. Keď som si pozrela jeho popis, veľmi ma potešilo, že nejde o lacný marketingový ťah, ale nádherný výber šiestich slovenských vín. Veď presvedčte sa sami a na najbližšiu kolaudáciu prineste kartón perfektného vína.

Mix rôznorodých darčekov

Vermi komposter

darcek do bytu

Keby som mala doma len o kúsok viac miesta, hneď by som si kúpila krásny Vermi komposter Urbanlive. Ak teda hľadáte kolaudačný darček pre vám blízku ekodušu, venujte jej dizajnérky eko darček. Keďže ide o drahší hodnotnejší dar, odporúčam vám venovať ekoduši radšej poukaz, lebo predsa len aj ekoduša môže mať hranice, cez ktoré žiadne dážďovečky v domácnosti neprejdú. 

Rohožka

darcek na kolaudacnu party

Skvelým darčekom je aj štýlová rohožka. Najmä ak hľadáte darček pre kamaráta, ktorý kolauduje svoje prvé bývanie. Mňa zaujala rohožka inšpirovaná STAR WARS s nápisom „Welcome to dark side“, aj rohožka pre milovníka hudby „My home, My music, My rules“. Pre žienky sa viac hodí rohožka s nápisom „Come in if you have prosecco“ alebo „Hello you lovely people“. Pekné, milé a originálne, aj také môžu byť rohožky.

Kvalitná vlnená deka

kolaudacia

Keďže tieto tipy píšem v januári a práve som dočítala knihu Hygge, nedá mi neodporučiť kvalitnú vlnenú deku. Krásna deka je ideálnym spoločníkom na pokojné domáce večery pri telke a preto kvalitným kúskom nikto nepohrdne.  Počet dék v domácnosti takmer nie je limitovaný, preto je skvelým darčekom, aj keď netušíte, čo všetko bytík už vo výbave má. Na deky som našla parádny e-shop poddekou.sk, majú v ponuke parádne kúsky, či už hľadáte tradičný alebo moderní vzor.

Koš na bielizeň

kolaudacne darceky

Butterkings je česká značka prinášajúca originálny dizajn, mňa z ich produkcie oslovili koše na bielizeň. Tí, ktorí moje tipy čítate pravidelne, si možno pamätáte, že som ich už odporúčala už v článku Vianočné darčeky pre všetkých mužov vo vašom živote. Avšak do tohto výberu sa hodí viac a tak vám tieto koše odporúčam opäť. Vynikajú sviežim dizajnom, ktorý sa hodí najmä k prvému bývaniu.

Poukaz na umývanie okien

Ohoho, tak toto je eňoňuňo praktický darček, ktorý podľa mňa ocení každý. Poukaz na umývanie okien, či už vlastnými rukami alebo profi firmou, je originálny, praktický a poteší úplne každého. Moje okna sú napríklad v katastrofálnom stave, asi by som po 5 rokoch mala opäť zorganizovať kolaudačnú párty, možno dostanem tento praktický dar 🙂

Tipy na zábavné darčeky

Torta z toaletného papiera

Komu sa už narodilo dieťa, alebo bol na babyshower, dobre vie, že obľúbeným darom pre nového človiečika je plienková torta. Milou paródiou na tento darček je torta z toaletného papiera. Buďme úprimní, čo iné potrebujeme mať naozaj úúúplne všetci vždy doma. Je naozaj len taká milá drobnosť, ktorou môžete pobaviť kamaráta. Ak sa vám nápad páči, kľudne do torty zakomponujte darčekovú kartu, alebo peniaze a určite vyhráte cenu za najoriginálnejší darček večera.

Darčekový kýbel pre domácnosť

darcekovy kybel kolaudacia

Druhým praktickým darom z tejto kategórie je darčekový kýbel  inšpirovaný čistou domácnosťou. Kúpte kýbel a naplňte ho domácimi čističmi, plastovými rukavicami, zábavnou hubkou na riad a handričkami. Veľkosť darčeka môžete opäť prispôsobiť vášmu rozpočtu. Ak sa vám páčil vyššie spomenutý poukaz na umývanie okien, do tohto balíčka sa perfektne hodí.

Vtipné poháre na vínokolaudacia

Tento pohár ma veľmi pobavil a myslím, že poteší hociktorú milovníčku vína. Pribaľte k nemu dobré vínko a milý darček do nového bývania je pripravený.

Verím, že ste v tomto tipmi natrieskanom článku našli ten pravý darček, ktorým potešíte vašich blízkych. Na úplný záver mám pre vás ešte jeden bonusový tip. Pribaľte k darčeku plastové lžičky a nezabudnite ich vytasiť pri podávaní kávy. Spolu s kamošmi si potom môžete pomudrovať, „Kdepak tí soudruzi z NDR udělali chybu ;)“

Tiež sa vám bude páčiť

Bez komentárov

 • Odpovedať
  Ella
  jún 4, 2019 at 08:51

  my sme dostali od sestry z dellingeru sadu japonskych nozov z damaskovej ocele a je to uplne najlepsi darcek aky sme mohli dostat – pouzivame ich kazdy den a to na maso, ovocie, zeleninu aj ryby a dokonca aj na koláče a ešte s ničím nemali problém

 • Odpovedať

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Close