Čo vyrobiť/ Gastro darček

Darujte doma vyrobenú ovocnú kyticu

Kamarátka, maniak na ovocie a zdravú stravu, mala meniny a ja som vedela, že práve ovocná kytica by bola pre ňu tým pravým darčekom. No čo vám budem hovoriť, matka na materskej dovolenke nemôže každej kamoške kúpiť na meniny ovocnú kyticu, rozpočet jednoducho nepustí. Darčekový nápad sa mi však tak páčil, že sa ju pokúsim vyrobiť sama doma.

Nabehla som do potravín a nakúpila som ovocie približne za 10 eur – jahody, kiwi, banán, pomaranč, melón, hrozno. Ananás, ktorý by sa na kyticu perfektne hodil, bohužiaľ nemali a ani čučoriedky, ktoré by dodali kytici ešte trochu viac farby. V domácich potrebách som chcela kúpiť vykrajovač na melónové guličky, ale keďže je zima, musela som ho oželieť. Našťastie špajle mali. Mohla som sa s odhodlaním a radosťou pustiť do kytičkovania.

doma vyrobena ovocna kytica

Ako podstavu som použila krémový kochlík, aby ovocie pekne vyniklo. Dovnútra som natlačila polovicu ľadového šalátu. Špajle som nalámala na 5 veľkostí, z každej po 4 kúsky. Následne som ich rovnomerne ponapichávala do šalátu. Od stredu k okrajom sa postupne zkracovali.

Ovocie som poumývala, očistila a nakrájala. Z kiwi som pomocou formičiek vykrojila kvetinky.  Z melóna som vykrojila vrubkované kocky. Pomaranče som nakrájala aj so šupou, tá dodala spolu s jahodami kytici trochu farby.

Na predpripravené špajle som postupne začala napichávať ovocie. Postupovala som od stredu k prednému okraju, následne som kytičku otočila a postupovala som od stredu k zadnému okraju (áno, už bol medzi tým predný).

Ak bolo treba, špajľu som vybrala a vybrané ovocie som na ňu ponapichovala. Inokedy som postupovala opačne. Kytičku som postupne zahusťovala aj ďalšími špajľami. Dokopy som minula na kyticu na obrázku cca 1kg ovocia a 30 špajlí. Pôvodne som myslela, že to pôjde rýchlejšie, ale celé aranžovanie aj s prípravou mi trvalo cca hodinu.

doma vyorbena ovocna kytica

Po dokončení som kyticu zabalila do celofánu, vložila do darčekovej tašky a fujazdila som ju odovzdať. Tieto kytičky sú veľmi náročné na čerstvosť, preto je dôležité ich pripraviť tesne pred odovzdaním. Predpokladám, že v sparnom lete by som takýto darček nemohla pripravovať. Cestu v rozhorúčenom aute by kytica asi nevydržala.

Ovocná kráska má množstvo možností využitia. Môžete ňou napríklad ozdobiť stôl pri nedeľnom obede, alebo ju zobrať so sebou na návštevu alebo párty. Neskromne sa vám pochválim, že kamoška bola nadšená.

Tiež sa vám bude páčiť

Bez komentárov

Odpovedať

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Close