Čo kúpiť/ Pre dieťa/ Pre kamaráta/ Pre kamarátku/ Pre mamu/ Pre muža/ Pre otca/ Pre ženu

17 originálnych darčekov inšpirovaných našimi pestrofarebnými tradíciami

Nepamätám si, že by si v minulosti naše ľudové vzory nachádzali cestu do každodenného života tak často ako dnes. Na krásu našich krojov sme boli hrdí, ale boli akési nedotknuteľné a nezlučiteľné s našim moderným životom. Avšak posledné roky došlo k zmene a pre mladých slovenských dizajnérov sa stali zdrojom inšpirácie. Dnes stoja priam na piedestáli aktuálnych trendov a oplatí sa nimi inšpirovať aj pri výbere darčekov.

V článku nájdete tip takmer pre každého. Aby sa vám v ňom ľahšie orientovalo, rozhodla som sa pod jednotlivé popisy nápadov vždy zosumarizovať, komu sa tento darček hodí.

Šperky

sperky s ludovym vzorom

Ak hľadáte šperky vychádzajúce zo slovenských vzorov, určite by ste mali siahnuť po krásnych kúskoch jednej z našich najznámejších šperkárok Petry Tóth. Tá sa pri navrhovaní svojej najúspešnejšej kolekcií Mileva inšpirovala práve výšivkou z oblasti Čataja. Súčasťou kolekcie sú náušnice, náhrdelníky, aj náramky, tak jednoducho vyberiete šperk podľa preferencií obdarovanej, prípadne jej môžete zladiť do jedného setu viac kúskov z tejto kolekcie.

Darček sa je vhodný pre: partnerku, sestru alebo kamarátku k okrúhlinám

Tričká

ludove tricko

Obchod Kompót je slovenská tričková tradícia, aj keď pátrate po tričku s ľudovým motívom, ktoré neskĺzava do gýču. Je to super miesto, kde nájdete niečo pravé s dobrou dávkou vkusu. Práve pri ľudových vzoroch si na tento element treba dávať zvlášť pozor. Pozrite si napríklad vzor Májofka pre ženu, alebo Modrotlač pre muža. Niekoho vo svojom okolí potešte odvážnym vzorom „ľuďom viete čo“, prípadne aj jeho necenzurovanou verziou, aj tieto tričká lemuje vkusná výšivková potlač.

Darček sa je vhodný pre: partnera, partnerku, brata, sestru, kamaráta, kamošku, mamu, otca

Bavlnené vyšívané batôžky

vysivany batoztek

Ako som už dávnejšie písala, batohy sú teraz v kurze, takže ich treba mať po ruke aj viacero. Preto ak hľadáte milý darček s ľudovou tematikou, odporúčam vám siahnuť po tomto textilnom batôžku. Vyberať môžete z dvoch základných farebných verzii, svetlej a čiernej, a k tomu vybrať jeden z množstva ľudových vzorov. Ak plánujete obdarovať partnerku, ktorá priamo verbalizovala darčekovú túžbu po batôžku, asi mala pred očami pravdepodobne krásny kožený univerzál. Pozor, v takom prípade sa tomu darčeku vyhnite, mohlo byť dôjsť k darčekovej katastrofe. 

Darček sa je vhodný pre: kamarátku, sestru, partnerku

Popruh na kabelku

Tento rok som si všimla nový trend, ktorý možno nie je taký nový, len mne zatiaľ padal na slepú škvrnu a to využitie takzvaného gitarového popruhu na  nosenie kabelky. Kabelka ale aj celkoý outfit vďaka tejto zmene získajú svieži šmrnc. Keďže tento blog je o ľudových vzoroch, odporučím vám práve popruh s tradičným vyšívaným vzorom. Napríklad na švecičky.sk si môžete vybrať ten správny kúsok z 9 rôznych vzorov a 3 dĺžok.

Darček sa je vhodný pre:  pre žienky, ktoré si odfičiavajú na móde – kamarátku, sestru

Vyšívaný opasok

vysivany opasok

Pre milovníčky folklóru je skvelým doplnkom ľudový vyšívaný opasok. Ten dodá bežnému každodennému oblečeniu ľudový punc, osvieži obyčajné šaty a oživí sukne. Široký výber takýchto krások nájdete na Sashe, napríklad Lujza Marko predáva nádherné ručne vyšívané opasky s rôznorodými vzormi. Ak hľadáte skôr opasok na bežné nosenie, tak sú skvelou alternatívou strojom vyšívané opasky od Maat alebo Indiva

Darček sa je vhodný pre: pre žienky, ktoré si odfičiavajú na ľudových vzoroch – kamarátku, sestru

Ponožky

ludove ponozky

Na Slovensku máme ďalšiu milú firmičku, ktorá sa venuje výrobe ponožiek a to značku Hesty Socks. Tá má v ponuke okrem univerzálnych vzorov aj vzory ľudové a to veľmi vydarenú sériu. Okrem tradičných čičmianskych ponožiek u nich nájdete aj vzor s ľudovými srdiečkami alebo ľaliami. Ak by ste si radi pozreli ponuku aj iných ľudových ponožiek, pozrite ponuku značiek Puojd a Fusakle.

Darček sa je vhodný pre: partner, partnerka, sestra, brat, kamarát, kamarátka, otec, mama, svokra, svokor, babka, dedko

Súprava pre bábätko

darcek pre novorodenca

Už tesne po narodení môžu bábätká zdobiť naše slovenské ľudové vzory. Preto ak hľadáte originálny darček k narodeniu, pozrite si novorodenecký set od Hopa Hopa. Ten je dostupný k chlapčenskej, aj dievčenskej verzii a obsahuje bodyčko, rukavičky a čiapočku. Celý set je zabalený v krásnej škatuli, takže starosti s balením môžete odhodiť bokom. 

Darček sa je vhodný : pred alebo po narodení bábätka

Detské tričko Detvanček

Ak by ste chceli obdarovať ľudovým nositeľným darom malinkého šuhajka alebo dievočku, môžete u rovnakého výrobcu siahnuť po praktickom folklórnom tričku. Mne sa zapáčil vzor Detvanček, ktoré je dostupné vo veľkosti od 92 do 122, t.j. cca od 1 do 6 rokov. A keďže nám prichádzajú chladné dni určite je fajn siahnuť po jeho dlhorukávovej verzii.

Darček sa je vhodný pre: deti od 1 do 6 rokov

Maťko a Kubko

Pre tých, čo radi venujú niečo iné ako oblečenie, je tu tip na klasiku všetkých slovenských klasík, rozprávku o Maťkovi a Kubkovi. Kto už by nepoznal príbeh o dvoch valachoch, čo na salaši ovce pásli a pritom aj búrku napásli, s medveďom sa skamarátili, učili kukučku kukať a vílu ovečky dojiť. Je už len na vás, či sa rozhodnete pre knihu alebo audio knihu.

Darček sa je vhodný pre deti: od 3 do 8 rokov

Vyšívané hodiny

Originálne ručne vyšívané interiérové hodiny sú skvelým darčekom pre každú žienku, ktorá si svoju kuchyňu alebo aj byt zariadila v ľudovom štýle. Hodiny sú textilne, jemne polstrované a ich rámovanie je priam geniálne vyriešené vyšívacím kruhom. Vybrať si môžete z množstva farebných a vzorových variácií, ktorým dominuje hamónia a vkus. Hodiny od FrameGroup môžete kúpiť cez Sashe.

Darček sa je vhodný pre: maminu, svokru, kamarátku, babku

Vak na sedenie

ludovy vak na sedenie

Ľudové vzory sa dostali aj na tak moderný prvok interiéru, ako vak na sedenie. Populárna slovenská spoločnosť Tuli zvykne pracovať so slovenskými dizajnérmi a tí sa inšpirovali práve slovenskými  ľudovými vzormi. Takýto Tulivak pekne dotvorí moderný dizajn a dodá mu vkusný punc slovenskosti. Tulivak je určite skvelý darček, len si treba dať pozor, aby ste sa trafili do vkusu a interiéru obdarovaného.

Darček sa je vhodný pre: partnera, partnerku, brata, sestru

Vankúš

vankus

Ak hľadáte menší darček pre milovníčku ľudových vzorov, môžete jej venovať návliečky na interiérové vankúšiky. Tie sú k dispozícii buď vyšívané alebo potlačené. Vyšívané pôsobia viac tradične, ľudovo a trochu luxusne. Tie potlačené naopak moderne a sviežo. Takže ako vždy záleží od interiéru, do ktorého darček vyberáte. Dôležité je kúpiť dva podobné alebo rovnaké kusy, aby sa pekne dopĺňali a  vybrať univerzálnu veľkosť, aby si návliečky nevyžadovali kúpu ďalšej výplne. Návliečky sú tak trochu tričká na vankúše a vďaka ich skladnosti ich je možné mať v domácnosti aj viacero,  aj preto sú skvelým darčekom.

Darček sa je vhodný pre: kamarátka, sestra, mama, svokra

Kniha AHA

kniha o vysivkach

Možno sa pýtate komu by ste už mohli venovať knihu o výšivkách, ale z môjho pohľadu by skôr otázka mala znieť, komu nie. Myslím si, že kniha AHA by nemala chýbať v žiadnej slovenskej domácnosti. Krásne stelesňuje naše národné dedičstvo a vydareným spôsobom spája tradičnú slovenskú výšivku so súčasným grafickým dizajnom. Vďaka tomu je uchopiteľná aj pre súčasnú generáciu. Osem kapitol predstavuje výšivkársku tradíciu ôsmich krajov Slovenska. Spracovaná je na piatich druhoch papiera a množstve laserových výsekov. Otvorená ručne šitá väzba z nej robí priam luxusný kúsok, vďaka čomu je jedinečný darčekom.

Darček sa je vhodný pre:  sestra, brat, partnerka, ktokoľvek so záujmom o dizajn, alebo výšivky

Maľovánka AHA

omalovanka s vysivkami

Ak by ste radi venovali drobnosť milovníčke ľudových vzorov, ktorá si rada kreslí, určite je zaujímavým typom maľovánka AHA, ktorá vychádza z krásnej knihy spomenutej vyššie. Vďaka rovnakému autorovi vyniká aj táto maľovánka svojim spracovaním. Nájdete v nej 16 ľudových kvetinových vzorov zo všetkých kútov Slovenska, z toho 12 motívov je na bielych listoch a 4 zlaté motívy na čiernych listoch so zlatou tlačou.

Darček sa je vhodný pre:  sestra, kamarátka, mama, svokra – pre všetky milovníčky relaxačných omalovaniek

Kryt na telefón

vysivany kryt na telefon

Slovenská výšivka na kryte na telefón je pre mňa perfektným spojením tradície s moderným životným štýlom. Tradičné folklórne vzory oživia tento technologický výdobytok dnešných dní.  Kedysi žienky neodišli z domu bez vyšívanej vreckovky, dnes možno bez telefónu obaleného do výšivky. Originálnym darčekom potešíte každú žienku, ktorá si fiči na svojom telefóne a má slabosť pre tradičné slovenské vzory.

Darček sa je vhodný pre:  sestra, kamarátka, partnerka, mama, svokra

Nákupná taška

mudra taska

Už som to viackrát spomenula,  nie je príliš veľa darčekov, ktoré by boli univerzálnejšie a šikovnejšie, ako pekná nákupná taška. Ja ich mám doma už niekoľko a každú chvíľku pokukujem po novom peknučkom kúsku. Ľudové vzory sa na takúto tašku priam pýtajú, ale ak chcete naozaj originálny darček, siahnite po taške s vtipnými ľudovými múdrosťami.

Darček sa je vhodný pre:  sestra, kamarátka, partnerka, mama, svokra, brat, kamarát

Zápisník Krupina

ludovy zapisnik

Ľudové vzory nájdete naozaj naprieč všetkým, čo používame. Dôkazom toho je aj štýlový zápisník Krupina, ktorý zdobí tlačená výšivka v luxusnej zlato čiernej kombinácii. Tento zápisník je previazaný šnúrkou a určite ním potešíte každú milovníčku zošitkov a zápisníčkov.

Darček sa je vhodný pre:  kamarátka

Pálenka

ludova palenka

Ľudový šat na seba prebral aj tak typický slovenský produkt ako je pálenka. Konkrétne mám pre vás tip na výrobok unikátnej slovenskej pálenice Marsen. V ich portfóliu všakovakých destilátov nájdete aj tradičné pálenky – slivovicu, hruškovicu a marhuľovicu, ktorých pekná fľaška a etiketa vychádza práve zo slovenskej ľudovej tradície. Ak máte v pláne obdarovať milovníka dobrej pálenky, môžete siahnuť práve po tomto darčeku.

Darček sa je vhodný pre:  brat, otec, svokor, dedko

Verím, že ste medzi týmito nápadmi našli to pravé pre vašich blízkych a v najbližšej dobe budete svoje okolie obdarovávať unikátnymi slovenskými darčekmi. Prajem vám šťastnú ruku pri ich výbere.

Tiež sa vám bude páčiť

Bez komentárov

Odpovedať

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Close