Čo kúpiť

Ako nedoniesť z dovolenky keramického delfína

Strašne rada cestujeme a z mojich ciest rada nosím pár drobností mojim najmilším. Vždy sa snažím doniesť darčeky, ktoré nie sú pracholapačmi, zbytočne nenavýšia môj dovolenkový rozpočet a hlavne obdarovaného potešia. Týmito drobnosťami blízkym pripomínam, že som si na nich spomenula aj na dovolenke. Zároveň im chcem sprostredkovať trochu atmosféry krajiny, ktorá je či už kúsok za hranicami, alebo na opačnej strane zemegule.

Základom úspechu darčekov z dovolenky je použiteľnosť, potreba viacerých kusov, možnosť opotrebovania a dobrá skladnosť. Pravdaže, keď letím, tak záleží aj na váhe a rozbitnosti darčekov.

Utierky: Tých je vždy treba mať v domácnosti viacero, preto tento darček v sebe snúbi praktickosť a univerzálnosť. Zároveň ešte nie je úplne okukaný a tradičný. Pri výbere sa vyvarujte utierkam s kalendárom, príliš divokým vzorom a nekvalitným materiálom.

Textilná taška: Keďže supermarkety pri nákupoch už nedávajú igelitky automaticky zadarmo a viacerí z nás zvažujú aj ekologický dopad plastových tašiek, slávia comeback práve plátené tašky. U mňa doma ich nikdy nie je dosť, zopár ich mám v aute, zopár po rôznych kabelkách a tak sa každej ďalšej vždy poteším. V suvenírových obchodoch po celom svete ich je množstvo, sú pekné a zaberú naozaj málo miesta.

Prestieranie na jedálenský stôl: Trochu odvážnejším obdarovačom navrhujem pohľadať na lokálnom craft trhu pekné prestieranie. V Európe patrí prestieranie k drahším darčekom, ale podľa mojich skúseností v juhovýchodnej Ázii, aj v strednej Amerike je práve toto pekná aj ekonomická darčeková alternatíva. V domácnosti sa pekné prestieranie vždy zíde, takže ak poznáte vkus obdarovaného, smelo do toho.

Mydlo: Ak vyberáte darček pre kamošku, alebo mamu, poobzerajte sa v suvenírovom obchode po mydle. Napríklad na Islande sme dostali kúpiť mydlo v obale z ovčej vlny, ktoré slúžilo aj ako peeling. Na miestnom trhu v Taliansku predávali medové mydlá a v Grécku na každom rohu na vás vyskakujú olivové mydlá. Pozor, aby ste mydlo nenosili z každej dovolenky, opakovaním, môže tento darček zovšednieť.

Záložka: Ak je vaša kamarátka vášnivá čitateľka a zároveň nepoužíva elektronickú čítačku kníh, peknou záložkou s vtipným textom, alebo ručne maľovanou, ju určite potešíte. Vyhla by som sa ale záložkám, ktoré sa predávajú medzi pohľadnicami a sú na nich len fotky miestnych pamiatok. Takej záložke chýba tá pravá atmosféra.

Zápisník: Toto je opäť darček, ktorý musí človeku sadnúť. Ak si obdarovaný píše denník, zapisuje rôzne citáty, alebo píše cestovateľské zápisky, je práve pekný zápisník dobrým darčekom. Podľa úžitku mu vyberte ten pravý. Je dobre vedieť, či má rád zápisník s riadkovaním alebo bez.

Magnetka: Tradičný dovolenkový darček, prosím, kupujte len babičkám alebo ľuďom, ktorí ich naozaj zbierajú. Keď už magnetku vyberáte, zvoľte radšej menšiu, bez veľkých výrazných vzorov. Pozor, niektorí ľudia majú na chladničke zbierku magnetiek, ale zbierajú ich len zo svojich ciest, preto si to skúste u nich na návšteve nenápadne overiť.

Tričko: Tento darček je vhodný najmä pre brata, partnera alebo deti. Už ťažšie je trafiť sa do vkusu žien. Keď kupujte tričko, zamerajte sa na kvalitný materiál a originálnu, nie generickú, potlač. Vo väčšine krajín viete nájsť obchodník s moderným lokálnym dizajnom. To je to pravé miesto, kde môžete správne tričko objaviť.

Šatka: Opäť pekný darček pre maminu, babičku alebo aj kamošku. Základ je vedieť, či šatky nosí a ak hej, v akom štýle. Niektoré krajiny sú pre nákup vhodnejšie ako iné. Ak vidíte len kopec šatiek v suvenírovom obchode, vyhnite sa im, častokrát sú dovezené z Číny a po celom svete sa predávajú tie isté vzory. Ak ale idete na dovolenku do arabskej krajiny, v miestnych obchodíkoch určite kúpite originálne a krásne kúsky. V takýchto krajinách pravdaže nezabudnite tvrdo zjednávať.

Náušnice: Kto ma pozná, vie, že sú mojou slabosťou a mám ich doma ohromné množstvo. Ak chcete obdarovať niekoho, kto sa tiež vyžíva v zbieraní ozdôb na uši, máte o starosť menej. Väčšinou v každej krajine nájdete obchodík s miestnou bižutériou. Je zaujímavé sa pri výbere hrať s originálnosťou materiálu. Možno niekde objavíte vyšívané, keramické alebo kožené náušnice.

Moja najobľúbenejšia kategória cestovateľských darčekov je tak rozsiahla, že si vyslúžila vlastný blog. Takže nabudúce sa môžete tešiť na nápady na gurmánske darčeky v blogu Akým darčekom z dovolenky potešíte určite každého. Podeľte sa o vaše osvedčené darčeky z dovoleniek s ostatnými v diskusii pod článkom.

Tiež sa vám bude páčiť

Bez komentárov

Odpovedať

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Close