Čo kúpiť/ Pre dieťa

Originálne nesladké darčeky do každej čižmičky

Mikuláš je krásnym rozbehom vianočných sviatkov. Je to také prvé milé predvianočné obdarovávanie. Na Slovensku Mikuláš tradične nosí deťom sladkosti. Existuje však veľa dôvodov, pre ktoré sa môžete rozhodnúť naplniť čižmičky svojich detí niečím iným. U nás doma je to jednoduché, Tomáško sladkosti príliš neoceňuje. Čo vám budem hovoriť, ja sa tomu úprimne teším a nechcem to nasilu meniť. V tomto článku preto nájdete pár skvelých tipov, čo vložiť do čižmy, či už plánujete Mikuláša bez sladkostí, alebo len hľadáte niečo k čokoládovej figúrke.

Mikulášske darčeky pre bábätká

mikuláš pre bábätkoPri bábätkách sa vás nikto nebude zbytočne pýtať, prečo do čižmičky nedávate sladkosti. Na druhej strane čo zmysluplné dať malinkému drobčekovi na prvého Mikuláša?

Mne sa páčia darčeky, ktoré súvisia s Vianocami. A kto ma pozná, toho neprekvapí, že ako prvé hlasujem za knihu. Našla som milunké hmatové leporelo s vianočnou tematikou Baby’s very first touchy-feely Christmas book. Aj po skončení Vianoc bude určite využívaná.

Skvelá je aj hrkálka pre prvé úchopy s decentným vianočným motívom. Je presne taká, ako má byť hračka pre malé bábätko – z dreva, z hrkálkou, ľahko uchopiteľná a farebná.

Mikulášske darčeky na tvorenie

Do čižmy môžete vložiť darčeky, ktoré podporujú tvorivého ducha. V obchodoch teraz nájdete množstvo tematických nálepiek, omaľovánok, pracovných zošitov, dierkovačov, pečiatok alebo siahnite po tradičných pastelkách alebo plastelíne.

Ak patríte k tým lenivejším / pohodlnejším / efektívnejším matkám ako ja, môžete siahnuť aj po tvorivom polotovare. Tomáško tento rok vyskúšal odtlačkovú knihu Finger prints activity Christmas a bol nadšený. Kniha je ideálna pre drobca vo veku 18m až 5 rokov, keďže aktivity majú rôznu obtiažnosť. Spolu môžete ozdobovať stromček, odtláčať vločky alebo rozsvecovať vianočné svetielka.

darček do čižmyDruhou skvelou polotovarovou vianočnou aktivitou je nálepková kniha. U nás majú tieto knihy ohromný úspech, takže jednu si nájde v čižme aj Tomáško. Ako veľký nálepkový fanúšik mal doma už viacero takýchto kníh. Najviac Tomáška zaujala samolepková kniha od anglického vydavateľstva Usborne a tak opäť siahnem po knihe z ich dielne.

Väčšie deti môžete potešiť knihou s návodmi na skladanie z papiera, také vianočné origami alebo vianočné ozdoby z papiera.

Úplne iným tvorivým darčekom je lepiaca páska s natlačenou cestou, vďaka ktorej si milovník autíčkom vytvorí dráhu presne podľa svojich najtajnejších predstáv. Myslím, že práve vďaka nej si užijete množstvo pokojných chvíľ v predvianočnom čase 😀

Mikuášske darčeky na parádu

Mikuláš je skvelou príležitosťou na oživenie detského šatníka drobným kúskom s vianočnou tematikou. Celé predvianočné obdobie a počas sviatkov v ňom drobec môže veselo behať a skvelo sa hodí aj na vianočné fotky. Môžete siahnuť po bodyčku (skvelý pomer cena/výkon majú vždy v Tescu), tričku (skúste nazrieť do Pepca) alebo aj do čižmičky sa veľmi hodiace vianočné ponožky (Fusakle v tejto oblasti naozaj vedú).

Ak máte doma parádnicu, môžete vybrať vianočnú čelenku, sponky alebo gumičky. Prípadne siahnite po nevianočnom darčeku a do čižmičky vložte detský lak na nechty na vodnej báze. Chlapcov určite potešia dočasné tetovačky Kresky s krásnymi ilustráciami.

Mikulášske kúpeľňové darčeky

Ďalším skvelým darčekom sú drobnosti do kúpeľa. V bio obchodiku Biologika, kam chodím na chlieb a mlieko ma minule zaujala značka Tinti.  

Tá vyrába v bio kvalite milé drobnosti do detského kúpeľa. Teraz majú k dispozícii aj malé vianočné balíčky s konfetami, šumienkami a kúpeľovými farbami. Všetko je to zabalené v milej krabičke, vďaka čomu nemusíte špekulovať nad balením, len šup s balíčkom do čižmy.

Myslím, že práve tento darček poteší aj rodičov ak vyberáte darček pre iné deti. Je milý originálny a deti takýchto drobností nemávajú zbytočne veľa.

Druhou možnosťou sú fazuľky do kúpeľa, tie potom ako ich hodíte do vody, postupne nadobudnú tvar. Sú to vlastne také malé farebné hubky, ktoré môžete následne opakovane deťom hádzať do vane na hranie. K dispozícii je téma farma, rozprávka alebo oceán.

Zdravé dobroty do čižmy

mikulašsky darčekAk chcete držať aspoň trochu tradícií, vložte do čižmičky zdravé dobroty. Ja určite hlasujem za mrazom sušené ovocie. Na slovenskom trhu v tejto oblasti určite zaslúžene vládne domáca značka Brix.  My máme doma najradšej jahody a maliny, ale môžete siahnuť aj po exotickom ovocí. Skvelou mikulášskou voľbou sú aj ovocné kapsičky alebo kože. 

Určite poteší aj ovocný čaj s detskou témou, je to síce marketing, ale na deti funguje a vďaka tomu nám v zime vypijú viac teplých tekutín.

Neváhajte do čižiem nasypať aj tradičné arašidy, vlašské orechy mandarínky, jabĺčka a pre malých výmyselníkov aj uhlie a cibuľu.

Vianočné čítanie

Knihu som nenápadne vložila hneď na úvod a menej nenápadne vám sem na záver napráskam celý zoznam úžasných vianočných kníh. Vybrala som pre vás 10 najkrajších kníh s vianočnou temou.

Vianočná kniha je skvelým darčekom na Mikuláša, deti krásne vianočne naladí a máte 3 týždne na to, aby ste ju pravidelne spolu čítali.

Každú z kníh som vám opísala len pár slovami, aby ste mali predstavu o téme. Knihy som pre lepšiu orientáciu zoradila podľa veku. Pravdaže ten je skôr orientačný, keďže každý malý čitateľ má iné preferencie a čitateľské zručnosti.

Od 1 roka

Čo sa deje v jasličkách

V tomto pohyblivom leporele nájdete tradičný biblický príbeh. Knižka je určená úplne najmenším deťom, pravdepodobne ich najviac zaujmú zvieratká, nebojte sa,  je ich v knihe dosť 🙂 Knihu nájdete TU.

Co sa děje o Vánocích

Ak má váš drobec rád hľadacie knihy, vyberte mu veľkoformátové leporelo, ktoré obsahuje krásne detailné ilustrácie. Pozriete si v nej vianočné trhy, nakuknete do domácností, aby ste videli, ako sa ľudia pripravujú na Vianoce, užijete si Štedrý večer, aj magickú vianočnú krajinu. Knihu nájdete TU.

Od 2 rokov

Prvé Vianoce

Táto kniha obsahuje 6 deväťdielnych puzzle, ktoré postupne opisujú vianočný biblický príbeh. Texty sú krátke a ilustrácie veľmi milé. Knihu nájdete TU.

Vianočná noc

Tento rok vyšla aj krásna okienková kniha, ktorá taktiež popisuje biblický príbeh. Kniha je veršovaná a veľmi pekne ilustrovaná, navyše obsahuje až 40 deťmi tak milovaných okienok. Knihu nájdete TU.

Od 3 rokov

Kubko sa teší na Vianoce

Kto pozná túto sériu, vie presne, čo od nej očakávať. Príbeh popisuje aktivity obyčajnej rodiny v predvianočnom období. Tento diel má milý eko rozmer. Stromček Kubkova rodina na vianočné sviatky presadí do črepníka a potom ho zasadí späť do záhrady. Knihu nájdete TU.

Terka sa pripravuje na Vianoce

Terkiné príbehy sú ešte populárnejšie ako Kubkové . V knihe nájdete množstvo vianočných zvykov ako čistenie topánok pred Mikulášom, návštevu vianočných trhov, zdobenie stromčeka, štedrovečernú večeru aj pravé vianočné prekvapenie. Knihu nájdete TU.

Veselé Vianoce

Táto detská kniha popisuje vianočné tradície, zvyky aj príbehy. Nájdete v nej texty kolied, aj návody ako vyrobiť jednoduché vianočné ozdoby. Navyše kniha obsahuje aj CD s vianočnými koledami, ktoré nahral a naspieval súbor Musica Bohemica. Knihu nájdete TU.

Tajný vianočný hosť

Úplnou novinkou je kniha o medveďovi, ktorý nikdy nemal Vianoce. Tento rok sa macko nestihol uložiť na zimný spánok a tak sa rozhodol, že pre lesné zvieratká usporiada oslavu. Lenže ako to dopadne, keď sa ho zvieratká boja? Príbeh je vskutku neskutočne roztomilý. Knihu nájdete TU.

Od 5 rokov

Vianočné Mystérium

Už viac rokov je hitom na našom knižnom vianočnom trhu kniha Vianočné mystériu. Artfórum túto knihu každý rok dotlačí a aj úspešne vypredá. Knihu tvorí 24 príbehov, takže slúži ako taký adventný kalendár. Dievčatko Elisabet sa ocitá medzi tými, ktorí putujú späť v čase do roku „nula“, aby boli v Betleheme pri narodení malého Jezuliatka. Knihu dopĺňajú nádherné ilustrácie a určite sa k nej budete s radosťou každé Vianoce vracať. Knihu nájdete TU.

Od 11 rokov

Vianočná koleda

Tradičný vianočný príbeh od Charlesa Dickensa je krásnou klasikou do každej domácej knižnice. Pán Scrooge je známy ako lakomec a jeho chamtivosť nepozná hraníc. Dokonca ani na Vianoce sa jeho tvrdé srdce neobmäkčí. Nečakaná a tajuplná návšteva ho vyľaká, prekvapivo sa mnohé zmení. Kniha patrí do kategórie Young Adult, Knihu nájdete TU.

Verím, že ste v tomto článku našli množstvo inšpirácií. Tipy môžete využiť na naplnenie čižmičiek, alebo aj ako nápady na malé vianočné darčeky. Ak máte overený mikulášsky darček, na ktorý som v článku neprávom zabudla, určite píšte, každému komentáru sa veľmi poteším. Prajem vám krásne predvianočné obdobie a ďakujem, že čítate FLUFF.

Ak ešte neviete aký adventný kalendár deťom pripraviť. prečítajte si o našom kalendári naplnenom skvelými predvianočnými aktivitami.

adventný kalendár s aktivitami

Tiež sa vám bude páčiť

Bez komentárov

Odpovedať

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Close