Čo kúpiť/ Pre kamarátku/ Pre mamu/ Pre ženu

9 tipov na darček pre milovníkov jogy

Opäť som sa rozhodla dať dokopy článok s nápadmi na darček pre konkrétnu záľubu. Už som vám písala o tipoch na darčeky pre cestovateľov, pre kávomilov alebo whiskopičov. Tentokrát som sa povenovala mojej milovanej joge. Tá si v posledných rokoch získala množstvo fanúšikov aj na Slovensku, preto verím, že týmto článkom poteším viacerých obdarovávačom.

Hlavne pohodlne

leginy na cvicenie

Na cvičenie jogy toho netreba veľa, preto začnem tým najsamozrejmejším a to štýlovými legínami.

V súčasnosti je výber naozaj bohatý, aktuálne letia zábavné, pestrofarebné vzory. Vo väčšine  nákupných centier si môžete vybrať jednu z tradičných značiek ako Adidas alebo Nike. Ak hľadáte ekonomonickejše prevedenie, vstúpte veselo do H&M alebo Tchibo.

Ak nemáte naponáhlo, určite vám odporúčam vybrať jednu z kvalitných slovenských značiek AbrakaYoginess alebo Aidastyle, ktoré vyrábajú krásne kúsky. Pre odvážnejšie joga žienky sú tu legíny s umeleckým vzorom od Artandwear. Samozrejme podľa ročného obdobia môžete vybrať legíny skrátené pod kolená, alebo úplne krátke.

S hlavou medzi stranami

cvicenie jogy darceky

Ja mám knihy rada, takže aj v tomto článku mám pre vás malý výber. Prvou je Joga Namasley napísaná úspešnou učiteľkou jogy. Harmonicky v nej skombinovala pôvodné prístupy k joge s moderným vnímaním. 100 jogovými ásan je prirodzene rozdelených podľa úrovní a skúseností. Okrem toho je súčasťou knihy aj 30-dňový jogový program, ktorý sa zameriava na redukovanie stresu, aktivovanie vnútornej sily a odstraňovanie bolestí chrbta. 

Druhá kniha, ktorá ma oslovila, je Yoga Girl od populárnej instagramerky. Autorka v nej  postupne odhaľuje svoj životný príbeh od nešťastného detstva a deštruktívneho dospievania, cez dobrodružstvá v kostarickej džungli, až po nádherný a bohémsky životný štýl, ktorý si pomocou jogy a meditácie vybudovala v Arube. Knihu vypĺňajú jogové zostavy krok za krokom a jednoduché recepty na zdravý a šťastný život bez strachu.

Do tretice som pre vás vybrala krásnu knihu Ayurveda na každý deň. Je to praktický sprievodca základnými princípmi ayurvedskej životosprávy so skvelými receptami. Práve na Ayurveda je prirodzeným rozšírením jogovej praxe do praktického života.

Udržateľne

eko kozmeticke tampony

Milovníčky jogy majú blízko k prírode a uvedomujú si, nakoľko dôležitý je udržateľný životný štýl. Preto sa pri hľadaní darčeka môžete zamerať aj na tieto oblasti. Skvelá je napríklad  prírodná kozmetika od lokálnych výrobcov. O niektorých skvelých značkách som písala v staršom blogu 6 slovenských voňavých značiek.

Ak sa nechystáte do bio shopu a nemáte čas na objednávanie cez e-shop, tak zájdite do sympatickej Havlíčkovej Apotéky, ktorú môžete nájsť vo viacerých nákupných centrách. Majú široký výber prírodnej kozmetiky, ktorú vám aj štýlovo zabalia.

Pre ďalšie nápady na udržateľné darčeky sa môžete inšpirovať mojim blogom o darčekoch, pre ľudí, ktorí by radi minimalizovali svoj odpad. Prípadne si pozrite e-shop slovenskej značky Lull, ktorá vyrába krásne mäkučké oblečenie podľa princípov udržateľnej módy a v zmysle Hygge.

Uterák na jogu

Uterák na jogu

Zdroj: Yoga Design Lab

Niektorí sa možno teraz chytáte za hlavu, že joga má svoj špeci uterák, akoby to nebolo jedno, do čoho si človek pri cvičení utrie pot z čela. Existujú a sú skvelé, nie je to len šikovný marketingový ťah. Takýto uterák sa využíva najmä pri dynamickejších formách jogy a pri hot joge, kedy sa ním prikrýva podložka. Uterák sa po podložke nešmýka, nešmýka sa cvičiaci a podložka nie je mokrá od potu.  Takýto uterák perfektne slúži aj ako cestovná podložka na cvičenie. Vybrať môžete lacnejší variant od značky Yoga Bodhi, alebo krásny dizajnový od Yoga Design Lab.

Milé drobnosti

drobnosti na jogu

zdroj: www.sashe.sk/Misew/detail/tricko-s-potlacou-joga-v1

Aj keď  je joga u nás veľmi populárna, stále nám na trhu chýba bohatšia ponuku milých drobností inšpirovaných práve týmto obľúbeným životným štýlom. Preto som po darčekoch s touto témou musela chvíľami doslova pátrať. Vtipné a veľmi vkusné tričká pre milovníkov jogy som napríklad našla na Sashe v obchodíku Misew. Musím priznať, že sama by som nevedela, ktoré z nich si mám vybrať. Taktiež môžete siahnuť po týchto jogových sviečkach.

Skvelé sú aj trička, alebo tenké mikiny s netopierími rukávmi vhodné na pomalý úvod hodiny, alebo záverečnú relaxáciu. Väčšinou ich nájdete v športových kolekciách značky Tchibo, alebo aj športovom obchode Decathlon.

Mimo civilizácie

Ak by ste radi venovali autenticky joga pobyt, odporúčam vám všetkými desiatimi Kolibu u Jogošíka. Penzión vedie sympatická dvojica, ktorá utiekla pred ruchom veľkomesta a darí sa im vytvárať neopakovateľnú atmosféru v zázrivskej drevenici. Okrem krásnej miestnosti na cvičenie jógy  tam nájdete aj saunu s horúcou kaďou hneď vedľa zurčiaceho potoka a pobyt bude dotvorený tým najlepším vegetariánskym jedlom. Ak by ste sa radi dozvedeli viac, prečítajte si môj starší blog, alebo pozrite Facebook Koliby u Jogošíka. V ponuke majú jogové, ayurvédske, ale aj bežecké pobyty. Pre presné termíny stačí, ak im napíšete správu. 

To naozaj potrebné

podlozka na jogu

Jediná naozaj potrebná vec na jogu je podložka. Preto ak by ste chceli potešiť milovníčku jogy, ktorá cvičí pravidelne, ale do podložky zatiaľ neivestovala významnú sumu, siahnite po podložke renomovanej značky. Podložky od známych športových značiek ako Adidas alebo Niky odporúčam obísť. Tieto kúsky sa zvyknú rozpadnúť a vydrať rovnako rýchlo ako podložka z Decathlonu.

Ak hľadáte kvalitu, treba si vybrať zo značiek, ktoré sú zamerané práve na jogu. Medzi lacnejšie varianty patria podložky od značky Yoga Bodhi, ktorým napriek nízkej cene vôbec nič nechýba. Len pozor, aj tu je potrebné vybrať pevnejší model, ktorý vydrží dlhodobejšiu záťaž. Naozaj skvelými modelmi sú Rishikesh alebo Kailash.

Ak hľadáte prémiovejšiu značku, odporúčam značky Manduka alebo Lululemon. Prvú spomenutú nájdete aj v slovenskom e-shope Flexity, prípadne skúste pozrieť priamo ich medzinárodný web. Táto značka sa zameriava na výrobu podložiek z ekologických materiálov s prihliadnutím na udržateľnosť. Druhú značku Lululemon treba objednávať z medzinárodnej stránky. Dobrá správa je, že shipuju aj na Slovensko. Ak vám vyhodí vysokú sumu za poštovné, skúste prípadne zmeniť cieľovú krajinu na Rakúsko, ak tam máte známych. Častokrát sa stáva, že do Rakúska je aj polovičná suma poštovného ako k nám, je to čudné, ale je to tak.

Pri výbere sa vyhnite podložkám, ktoré sú určené začiatočníkom, väčšinou sa zničia oveľa skôr a v podstate ani neušetríte. Ak obdarovaná nosí svoju jogamatku v aute, vždy je lepší ťažší variant. Avšak rozumiem, že nosiť na pleci cez pol mesta 2kg jogamatku nemusí byť ten pravý darček. Nezabúdajte, ak vyberiete naozaj kvalitnú jogamatku, vydrží aj pri veľmi intenzívnom cvičení dlhé roky. Na druhej strane jogamatku z nesprávneho materiálu možno zničiť do troch mesiacov. Viac o výbere správnej jogamatky nájdete aj v tomto blogu. 

Taška na jogamatku

Taska na jogamatku

Zdroj: Bodhi Yoga

Dobrým darčekom je aj pekná taška na jogamatku, jogovú podložku. Opäť máte viacero možností. Vybrať môžete tašku, do ktorej sa zmestia aj veci na cvičenie ako napríklad túto, alebo takú do ktorej patrí len podložka, ako túto. Ak by ste sa zaujímali o umeleckejší variant pozrite si tieto vydarené obaly od Yoginess. Ak zvykne obdarovaná alebo aj obdarovaný nosiť jogamatku na krátke vzdialenosti priamo z domu, postačí mu aj jednoduchý popruh cez plece.

Pre malých jogínov

relax pre skolaka

Už malé deti dnes rodičia vedú k joge a preto je jednoduché aj drobcom vybrať joga darček. Potešiť ich môžete napríklad detskou jogamatkou, ktorá je skrátenou verziou tej štandardnej. Ako som googlila, tak som googlila, no na našom trhu som našla len jednu takúto podložku.

Pre úplne malé deti, ktorým jogu len predstavujete, sú tu dve milé obrázkové knihy Lali cvičí joguJak se zdraví sluníčko. Ako už názov druhej napovedá, obe knihy sú v češtine.

Pre trochu väčšie deti je tu kniha Jóga do baťůžku. Je to taký hravý sprievodca po 8 krajinách, o každej krajine sa malý čitateľ dozvie zaujímavosť, môže si podľa básničky zacvičiť jogu, alebo prečítať milý príbeh. Súčasťou knihy je aj DVD, na ktorom autorka predvádza spolu s deťmi jogové cviky.

Trochu interaktívnejšie je Joxeso, ktoré obsahuje 15 kartičiek s opísanými pozíciami a milými básničkami, ďalej na 3 veľkých rozkladacích kartách nájdete 3 ucelené zostavy a  v balení je ešte aj 17 párové pexeso s pozíciami. Pexeso môžete hrať štandardne s tým, že po nájdení pozície si ju spolu aj zacvičíte, alebo kartičky pexesa môžete použiť na vytvorenie vlastnej zostavy. 

Prípadne môžete siahnuť po Meditácii pre deti je  to CD so 7 meditáciami už pre úplne malé deti. Každá meditácia využíva techniku vizualizácie a začína uvoľnením tela a potom pracuje na upokojení mysle. Pomáha rozvíjať fantáziu, vnútorný pokoj s prirodzenou kreativitou.

Verím, že vás článok inšpiroval a pomôže vám nájsť ten pravý darček pre jogovú dušu z vášho okolia.
Namaste.

Tiež sa vám bude páčiť

Bez komentárov

Odpovedať

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Close