Čo kúpiť/ Pre kamarátku/ Pre mamu/ Pre ženu

11 najkrajších ekologických darčekov inšpirovaných hnutím Zero Waste

Keďže tento článok mal u vás FLUFF čitateľov veľkých ohlas, rozhodla som sa ho pred Vianocami obohatiť o ďalšie dva skvelé tipy, na ktoré som od napísania tohto článku natrafila, nájdete ich hneď na začiatku. Verím, že vás vianočne inšpirujú tak, ako aj ostatné tipy v tomto článku.

V poslednom období ma veľmi inšpirovala kamarátka, ktorú oslovila Zero Waste filozofia. Pravidelne mi rozpráva o všetkých praktických vecičkách, vďaka ktorým bez straty akéhokoľvek komfortu vyprodukuje menej odpadu. Veľmi sa mi páči, že vďaka niekoľkým veciam môžem aj ja úplne bez námahy aspoň o trochu zredukovať odpad, ktorý vytváram. Zredukovať spotrebu, ktorá vznika len zo zvyku. Zeleninu už nevkladám do plastových sáčkov, lebo sú po ruke. Alobal netrhám z rolky, lebo to ide rýchlo a jednoducho. V obchode automaticky nesiaham po plastovej taške, ktorá neprežije ani cestu domov. Nedávno som si uvedomila skvelú vec, tieto drobnosti sú skvelými darčekmi a to pre všetkých, do každej domácnosti. Väčšina z nich veľa nestojí, je extrémne užitočná a neuveríte, dokonca aj pekná. Úplný win-win darček, ktorým potešíte blízkeho aj planétu. Poďme na to.

Prateľné hubky

eko darček

Tento rok to budem mať jednoduché. Ešte neskončil november a ja už viem, akou drobnosťou obdarujem všetky môjmu srdcu blízke žienky. Každej kamoške vyberiem jednu z týchto roztomilých prateľných hubiek. Ťažko vybrať najkrajšiu, jednoducho každej zladím hubku k štýlu jej kuchyne. Krása nie je najväčším benefitom tejto hubky, tým je práve zloženie. Vyrobená je z prírodných a obnoviteľných materiálov – celulózy a bavlny a je teda 100% odbúrateľná. Takže po tom, ako splní svoju kuchynskú púť môžu ísť rovno do kompostu. Ďalšími plusmi sú rozhodne prateľnosť a dobré absorbčné vlastnosti. Ak to niektorá čítate (článok si mala mať prečítaný ešte v lete), zabudni, čo si videla 😀

Pohár na kávu

eko pohar

Páčia sa mi veci, ktoré sú vyrobené z iných nepotrebných vecí, kľudne aj z odpadu. Nechutné? Vôbec. V súčasnosti navyše štýlové. Napríklad tieto termoskové poháre rCUP, su vyrobené  z recyklovaných jednorázových papierových kelímkov. Je to poetické z jednorázových pohárov je vyrobená taká istá vec, len táto vydrží kľudne aj 10 rokov. Keďže na výrobu pohárika rCUP boli využité len použité jednorázové kelímky je i naďalej plne recyklovateľný. Takže darček je úplne EKO, je z odpadu, ale je štýlový a praktický, je teda ideálnym darčekom. Stačí k nemu pribaliť kávu, alebo čaj a máte postarané o skvelý darček. Aby som nezabudla, dá sa hodiť do umývačky, to je pre moje lenivé ja, totálne zásadná vec.

Sieťovka

ceska sitovka

Ak ste ich nezažili, určite ste ich aspoň zahliadli v starých československých filmoch. Na pár desaťročí ich vytlačili igelitky, aby ich naša generácia opäť s nadšením objavila. Moju sieťovku som dostala tiež ako darček. Páčil sa mi jej retro vzhľad s moderným šmrncom. Ešte som netušila, aký poklad to je. Ak ste sa so sieťovkou zatiaľ nestretli, jej čaro spočíva v rozpínavosti. Do textilnej tašky, ktorá sa pohodlne zmestí do kabelky, sa väčšinou zmestí malý objem vecí. Do sieťovky toho napcháte viac, ako viete pohodlne uniesť. Tú moju som podrobila nespočetnému množstvu zaťažkávacích skúšok a zatiaľ všetky prežila. Priznávam, do sieťovky sa trochu ťažšie vkladajú dlhšie úzke predmety, ktoré sa zachytávajú v okách, ale za zvyšok výhod určite stojí. Ak by ste radi obdarovali niekoho, kto nikdy nevie odhadnúť veľkosť svojho nákupu, má rád cool vecičky, alebo si fičí na retro doplnkoch, určite po nej siahnite. Ak aj plánujete obdarovať niekoho iného, neváhajte, táto Česká síťovka je doslova pre každého.

Bee wraps

bee wraps

Moje nadšenie ma neopustí ani pri druhom eko darčeku. Bee wrap som dostala od skvelej kamošky tieto Vianoce, neuveriteľne ma potešila. Už dlhšie som po týchto obaloch pokukovala. Bee wrap je textília napustená včelím voskom, organickým jojobovým olejom a živicou zo stromov, na Slovenskú ho tiež nazývame voskový obrúsok. Je to najpraktickejšia potravinová fólia, akú som kedy mala a navyše ju môžem používať stále dokola. Skvelá je na balenie syrov, rozkrojených kusov zeleniny, či zakrytie misky s jedlom. Princíp Bee wrap je až prekvapivo jednoduchý, teplo rúk vosk počas balenia jemne roztopí a následne v chladničke pekne zatuhne. Zároveň vosk izoluje a k potravinám nepreniká zbytočný vzduch. Len treba dať pozor, aby ste Bee wrap neumyli horúcou vodou, prípadne aby ste ho nevložili do umývačky. Nemusíte sa báť, stačí ho opláchnuť, nechať voľne usušiť a je ako nový. Navyše  vyzerá úplne krásne, vďaka čomu je radosť ho používať. K dispozícii je vo viacerých veľkostiach, setoch, ale aj ako obal na desiatu.

Sieťky na zeleninu

bezobalový darček

Niektoré veci robíme len zo zvyku, automaticky a už si ani nepamätáme prečo. Možno z pohodlnosti, možno preto, že sme to nikdy nerobili inak, možno preto lebo to tak robia všetci. Medzi tieto nezmyselné zlozvyky patrí aj pchanie všetkého ovocia a zeleniny do jednorazových sáčkov. Ich jediný účel je priniesť jedlo domov a keď ho spotrebujeme,  rozšklbaný sakel putuje rovno do koša. Len spočítajte, koľko takýchto sáčkov donesiete každý týždeň z obchodu. Presne takáto spotreba sa dá najjednoduchšie odstrániť bez toho, aby sme akýmkoľvek spôsobom kompromitovali naše pohodlie, či si život zbytočne komplikovali. Stačia na to milé sieťky, ktoré si jednoducho zbalíme do tašky na nákup. Takéto sieťovky sú praktickým  doplnkom a milým darčekom, ktorý bude slúžiť nie na jeden, ale na stovky nákupov. K dispozícii sú vo v dvoch veľkostiach, tie menšie sa hodia na cibuľu, hráčok, alebo rajčiny, tie väčšie sieťky na zemiaky, jablká a koreňovú zeleninu. Mne sa osvedčilo mať tri kusy z každej veľkosti. 

Vrecká do chladničky

Aj napriek tomu, že sú vrecká na zeleninu perfektná vec, ak v nich vložíte napríklad koreňovú zeleninu do chladničky, oveľa rýchlejšie sa vysuší. Tomu vieme predísť ďalším skvelým vynálezom Vejibag. Ten je vyrobený zo 100% organickej bavlny. Vytvára chladné, vlhké prostredie, ktoré umožňuje zelenine dýchať. Tieto vrecká sú dobré nie len na koreňovú zeleninu, ale aj na všetky listové šaláty, špenát, baklažán, repu, klíčky, alebo napríklad aj huby. Vrecko pred použitím stačí namočiť do vody, vyžmýkať ho a aj so zeleninou šupnúť do chladničky. Tento darček určite poteší eko človiečika profesionála, ktorý už má sieťky na zeleninu, alebo aj iné eko vychytávky.

Drevená kefka na zeleninu

eko vychytávky

Milou drobnosťou do domácnosti je určite kefka na zeleninu, ktorá uľahčuje čistenie zemiakov, mrkvy či zeleru. Mne sa páči, ak je kefka z pekného dreva a má dva druhy štetín. Jednou stranou tak čistím jemnejšiu zeleninu a druhou tú pevnejšiu, prípadne viac zašpinenú. Mladú mrkvu po vykefovaní ani nepotrebujem šúpať a rovno ju krájam do polievky. Ak hľadáte drobný milý darček vášnivej milovníčke zeleninky, môžete pripraviť zeleninovú kyticu a pribaliť k nej túto milú drobnosť.

Vrecká na bezobalové nakupovanie

bez obalu

Ďalším perfektným darčekom pre kamarátku, ktorá ekológiou doslova žije sú textilné vrecká na bezobalové nakupovanie. Ak koncept bezobalových obchodov nepoznáte, určite si zistite, kde v okolí taký obchodík máte. Je veľmi inšpiratívne nakupovať bežné potraviny do vreciek, ktoré si donesiete z domu a zbytočne nemusíte vytvoriť odpad. Skvelo sa takto kupujú strukoviny, ryža, cestoviny ale aj oriešky a muka, alebo ovsené vločky.  Veľkosť týchto vreciek je 15 x 25 cm a je priam ideálna, sú už dosť veľké, aby sa tam zmestilo dosť suroviny, ale nie píliš, aby sa tam stratila.

Pastelky by Hana

ekologické pastelky

Ak hľadáte darček pre deti, ktorý dýcha ekológiou, určite siahnite po krásnych prírodných voskovkách. Tie sa vyrábajú pod značkou by Hana priamo na Slovensku.  Zložené sú z čisto prírodných ingrediencií, ako napríklad včelí vosk, sójový vosk, či kurkuma pri žltej farbe. Majú skvelý trojuhoľníkový tvar, ktorý krásne padne aj do tých najmenších ručičiek. Mne sa osvedčili na zoznámenie Tomáška s kreslením, no určite potešia aj väčších a skúsenejších umelcov, pre ktorých budú zaujímavou zmenou.

Kozmetické tampóny

eko kozmeticke tampony

Ďalšou skvelou ekologickou vecičkou sú prateľné kozmetické tampóny. Môžu byť vyrobené z bambusu a bio bavlny alebo ručne háčkované. Kozmetické tampóny patria medzi veci každodennej zbytočnej spotreby, ktorú si ani neuvedomuje. Na poličke v mojej kúpeľni majú už pol roka svoje stabilné miesto práve prateľné krásky a som s nimi veľmi spokojná. Na začiatku som ich mala 5, teraz ich mám 10, čo je pre mňa ideálny počet. Stačí mi ich raz za týždeň hodiť do práčky. Periem ich v sieťke na pranie podprsenky, aby sa mi nezamotali do ostatného prádla. Opäť patria medzi milé praktické darčeky, ktoré bude obdarovaná denne používať. Tie háčkované môžete dokonca kúpiť v krásnom vrecku. Ak by ste radi venovali väčší darček, môžete ich pribaliť do kozmetickej fľašky, o ktorej som písala v minulom blogu, tá poslúži aj ako perfektné eko balenie.

Kniha Domácnosť bez odpadu

Ak sa kamarátka zaujíma o životné prostredie a predošlé darčeky ste u nej už videli, môžete jej kúpiť knihu skvelú a veľmi praktickú Domácnosť bez odpadu. Tá do podrobností opisuje, ako minimalizovať odpad v domácnosti. Okrem praktických rád obsahuje aj množstvo návodov na výrobu bežných vecí do domácnosti. Kniha je vytlačená na recyklovanom papieri, stránky sú viazané a nemá ani lepenú obálku. Takže je nie len plná perfektných informácií, ale je aj krásna. Uznajte, čo viac by sme si pri darčeku mohli priať.

 

E-knihy

knihy pod stromcek

Neustále opakujem, že knihy sú výborný darček 🙂 Ak teda rozmýšľate, že práve kniha by bola tou správnou voľbou, ale na druhej strane máte chuť na Zero Waste darček, neváhajte a siahnite po e-knihe. Ponuka elektronických kníh je každým rokom na našom trhu širšia a širšia, vôbec sa preto nemusíte báť, že by ste nevedeli nájsť to pravé. Ak hľadáte tip na dobré knihy neprehliadnite môj vianočný výber – Veľký knižný sprievodca 2018, nájdete v ňom síce papierové knihy, ale väčšina je dostupná aj vo forme e-knihy.

 

Verím, že vás článok inšpiroval a našli ste v ňom mnoho tipov na milé darčeky pre svojich blízkych, možno aj pre seba. Ak mi vo výbere chýba niektorá dobrá eko vychytávka, ktorá by bola skvelým darčekom, určite mi o nej povedzte v komentároch, každému nápadu sa budem tešiť.

Tiež sa vám bude páčiť

4 komentáre

 • Odpovedať
  Miša
  jún 6, 2018 at 12:55

  Leni, toto sú skvelé tipy, tusím potrebujem všetky! 🙂

  • Odpovedať
   Lenka
   jún 7, 2018 at 13:09

   Ďakujem Miška 🙂 eko darčeky teraz patria aj medzi moje najobľúbenejšie, ako pre seba tak aj pre ostatných.

 • Odpovedať
  Lenka
  február 18, 2019 at 23:08

  Je kniha Domácnosť bez odpadu vhodná ako darček aj pre muža?

  • Odpovedať
   Lenka
   február 19, 2019 at 09:41

   ak má záujme o túto tému tak áno, ale musí byť naozaj zanietený 🙂

  Odpovedať

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Close